Son Haberler
Anasayfa » Milli mücadele dönemi paşalarının son yılları ve onlara yapılan haksızlar; » 1926 yılında İstiklal Mahkemeleri tarafından mahkum edilerek İnfaz edilen. Kuvayi Milliye Reisi ve Kırşehir Mebusu(millet vekili) Rıza Silsüpür.

1926 yılında İstiklal Mahkemeleri tarafından mahkum edilerek İnfaz edilen. Kuvayi Milliye Reisi ve Kırşehir Mebusu(millet vekili) Rıza Silsüpür.

 

10956277_404351193073188_264937805637834360_n

1926 yılında İstiklal Mahkemeleri tarafından mahkum edilerek İnfaz edilen. Kuvayi Milliye Reisi ve Kırşehir Mebusu(millet vekili) Rıza Silsüpür.

1500 adamıyla Yunan harbinde savaşmış Kuvayi Miliye Reisi ve Kırşehir Mebusu (millet vekili) Rıza silsüpür  bu Ankarada muhafaza mı var? Gelir 500 kişiyle Ankarayı basarım dediği için 1500 adamı silahlandırarak giyindirerek kuşatarak Yunan harbinde savaşan Rıza Bey Mustafa Kemal’i eleştirdiği (Atatürk devrimleri islam’ın getirdiği nizamla çelişen hayattır.-gibi) için idam edilmiştir.

[Türk,Tarihci, Şair, Hukukçu Kadir Mısıroğlu]

Ayrıca bakınız : 1- Ankara İstiklal Mahkemesinin 10 Ocak 1926 tarih ve 16 sayılı kararıyla 11 ocak 1926 günü idam edilmiştir. 2- Kemalist SAbahattin SELEK : Anadolu İhtilali (1. cilt)

Ayrıca Bakınız; Atatürk devrimleri dine karşı yaptı ;http://yakintarihimiz.org/ataturk-devrimleri-dine-karsi-yapti-ataturk-islami-yok-etmek-istedi-ama-basaramadi.html

Bu (Kuvayi Milliye Reisi Rıza Silsüpür) adam bu kadar hizmet etmiş ama Mustafa Kemal yine onun şiddetle aleyhinde.hiçbir sebepsiz darağacında sallandırıverdi.

“Evet Mustafa Kemal şahsî birtakım kusurlar için: Gece gündüz içiyor, bol ve açık fuhşiyat yapıyor. Hırçın, kimse ile iyi geçinemiyor. Rıza gibi herkes de zaten bundan şikayette. Rıza Bey Kırşehir’in eşrafından, çiftlikleri var. Ailesi çok. İsterse beşyüz atlı yapar. Nitekim sonra Yunanlılara karşı gönüllü gitti.

Bu adam bu kadar hizmet etmiş ama Mustafa Kemal yine onun şiddetle aleyhinde.İş açık Mustafa Kemal bu adamdan kendisini de bir gün yakalayıp dağa götürür diye korkuyor, mesele bundan ibaret. Onu lekeleyip imha etmek istiyor. Cesaret edip yapamıyor da.. Çünkü henüz kuvveti yok, kamarilla da teşekkül edememiş.. Bu arzusunu o vakit yapamadı ama beş altı yıl sonra yaptı. Zavallıyı hiçbir sebepsiz darağacında sallandırıverdi. Hâlâ kendisini basmak korkusu altında idi demek..”

Dr. Rıza Nur, Hayat ve Hatıratım C I s 449

1926 yılında İstiklal Mahkemeleri tarafından mahkum edilerek İnfaz edilen. Kuvayi Milliye Reisi ve Kırşehir Mebusu(millet vekili) Rıza Silsüpür.

Kılç Ali; Gazi’den bir mektubla af dile demiş rıza (silsüpür) asılırken de M. kemal’e bir çok küfretmiştir. koca türk o halde bile celadet (cesaret) göstermiş ikisinede küfretmiş.

[Türkiye’nin İlk Milli Eğitim Bakanı Doktor Rıza Nur, Hayatım ve Hatıratım Cil.4]

Milli mücadele dönemi paşalarının son yılları ve onlara yapılan haksızlar;Tüm Linkler ;

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

http://yakintarihimiz.org/milli-mucadele-donemi-pasalarinin-son-yillari-ve-onlara-yapilan-haksizlartum-linkler.html

 

 

Google Aramaları

  • Rıza Silsüpür
  • kırşehirli rıza
  • silsüpür ailesi
  • kirsehir mebusu riza bey
  • kırşehirli rıza bey
  • ATATÜRK ÜN ASTIRDIĞI KIRŞEHİRLİ RIZA BEY
  • rıza silsüpür ve müfit hoca
  • rıza bey kırşehirli
  • ali rıza silsüpür
  • ankaranin reisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*