Son Haberler
Anasayfa » 2012 » Şubat

Aylık Arşiv: Şubat 2012

BUNLARI…

Bunları;   ¥ l930’lu yılların Türkiyesi’nde Urla gibi bir Ege şehrinde bile insanların açlıktan öldüğünü… ¥ Ülkenin pek çok yerinde kefen bezi alacak kadar parası olmayan vatandaşların, Diyanet İşleri Başkanlığı’na müracaat ederek, ölülerini kefensiz gömme izni istediklerini, Başkan Şerafettin Yaltkaya’nın ise, herhangi temiz bir bezle kefenleyip defnedebileceklerine ilişkin “fetva” verdiğini… ¥ 950 yılına kadar liselerde ders kitabı olarak okutulan “Tarih ... Devamını Oku »

Laiklik uğruna!

Ders kitapları, hiç kuşkusuz, her rejimin geleceğe ilişkin projesidir. Ders kitaplarına bakarak, rejimin nasıl bir ülke ve nasıl bir toplum yetiştirmek istediğini anlamak kabildir. Atatürk döneminin ders kitapları ise, büyük ölçüde Atatürk’ün tashihinden geçmiş, Atatürk ekleme ve çıkartmalar yapmıştır… Bunlardan biri de meşhur Afet inan’ın imzasını taşıyan “Medeni Bilgiler” isimli kitaptır. Afet Hanım’ın imzasını taşıyor, ama “önsöz”ünde Afet inan: “Bu ... Devamını Oku »

‘Parlamento yangını’ Hitler’in işine yaradı

‘Parlamento yangını’ Hitler’in işine yaradı Amaçları itibariyle başarısız kabul edilen Danıştay saldırısının benzeri 73 yıl önce Almanya’da vuku buldu. Ama komplonun Alman örneği başarılıydı ve işe yaramıştı.   1933’deki Reichstag yangını ile 11 Eylül’de ABD’de İkiz Kulelerin saldırıya uğraması arasında provokasyon benzerliği kuruluyor   Danıştay saldırısının üzerindeki giz perdesi aralandıkça ilginç ilişkiler ağı da çözülüyor. Saldırganın yakalanmaması halinde ülkenin ne ... Devamını Oku »

MASON İHTİLALCİLER Çırağan Sarayı’nı bastı

300 yıl kadar önce Türkiye’ye giren Masonluk, Genç Osmanlılar ve İttihat-Terakki Cemiyeti gibi muhalif akımları destekledi. Mason ihtilalciler Çırağan Sarayı’nı bile bastılar.   Üstad-ı Azam Kaya Paşakay’ın Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Cemiyeti’nden ihraç edilmesiyle ilgili gerekçeler arasında “aramızda eşi başörtülü mason yoktur” şeklinde yaptığı bir konuşmanın da olduğu iddia ediliyor. Paşakay ise, bu iddiayı reddediyor. Masonlara göre Loca ... Devamını Oku »

Erbakan, Sultan Abdülhamid’i partisinin kurucusu ilan etmişti

Tarih: 8 Şubat 1970. Merhum Necmettin Erbakan’ın başkanlığına seçildiği Milli Nizam Partisi’nin Kongresi Ankara’da Büyük Sinema’da yapılmaktadır. 17 arkadaşıyla beraber kurdukları partinin kuruluş tarihi de ilginçtir: 26 Ocak 1970. Bu tarih, Avrupa’ya karşı en ağır toprak kaybına uğradığımız Karlofça Antlaşması’nın yıldönümüdür. Yoksa bir tür rövanş fikri mi rol oynamıştır bu tarihin seçilmesinde? Önce Mehmed Akif’in de dostu olan Eşref Edip ... Devamını Oku »

Sultan İkinci Abdulhamit, Hz. Peygamber’e hakaret edilince aslan gibi kükredi

  Hz. Peygamber’e hakaret içeren karikatür krizinin bir benzeri 116 yıl önce yaşandı. Abdulhamit, Müslümanları rencide eden piyes yüzünden Fransa’ya ültimatom verdi.     Danimarka ve Norveç’in tetiklediği Hz. Peygamberimiz’e hakaret eden karikatür krizi Osmanlı döneminde de yaşandı. Bundan 116 yıl önce de, Fransız Henri de Bourneir’in yazdığı “Muhammed” adlı piyes de benzer bir infial meydana getirmişti. O zaman İslam ... Devamını Oku »

Kadınlara hakları verildi mi, aldılar mı?

Cumhuriyet Türkiyesi’nin kadınlara seçme ve seçilme hakkını armağan ettiği hep söylenir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün üzerinden birkaç gün geçmişken bu iddianın ne derece doğru olduğunu araştırmakta fayda var. Soru neresinden baksanız kışkırtıcı: Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlara, erkeklerin sahip olduğu siyasi hakların tanınması bir lütuf mudur yoksa aşağıdan, yani sivil mücadele sonucunda elde edilmiş bir kazanım mıdır? Cumhuriyet tarihiyle ilgili yaygın ... Devamını Oku »

Atıf Hoca’yı astıktan sonra şapka giydirdiler

Atıf Hoca’yı astıktan sonra şapka giydirdiler 4 Şubat 1926 Perşembe sabahı. Görevli ‘Muhammed Atıf’ diye bağırdı. Hoca ağır adımlarla, dualar mırıldanarak sehpaya yürüdü. Kılıç Ali’nin öfkesi ise bitmemişti. 2 Şubat 1926 günü, mahkemede müdde-i umumi (savcı) Necip Ali(Küçüka) bey tarafından okunan iddianamede tek idam isteği, Babaeski müftüsü Ali Rıza efendi hakkındaydı. Atıf efendi ise, 10 senelik sürgün (kürek) cezası istenen ... Devamını Oku »

19 Mayıs Efsanesi

Kurtuluş Savaşı için Mustafa Kemal’den önce bölgeye Kazım Karabekir Paşa gitmişti. Geçen Gün Mustafa Armağan da bu konuda önemli bir yazı yazdı ve bazı belgeler açıkladı. Kazım Karabekir, Milli Mücadele’nin farklı bir öyküsünü anlatır. Onun hatıraları şöyle başlar: “19 Nisan 1919’da Trabzon’a çıktım. Doğu’daki askeri vaziyet şöyleydi.” Bu, Nutuk’taki dille aynı dil. Şunu artık herkes kabul ediyor ki; Mustafa Kemal ... Devamını Oku »