Son Haberler
Anasayfa » 2012 » Mart

Aylık Arşiv: Mart 2012

“İnkılâp Türkiyesi”nden notlar

Merhaba sevgili dostlarım… İzninizle bugün biraz nostalji takılacağım. Cumhuriyetin onuncu yılı münasebetiyle çıkarılan bir kitaptan söz edeceğim. Bakalım nereden nereye gelmişiz? Kitabın adı “Nasıldı Nasıl Oldu?” Yani “Osmanlı zamanında nasıldı, cumhuriyette nasıl oldu?” “Nasıldı?” tarafını bırakalım, çünkü bu bölüm Osmanlı padişahlarına, Osmanlı Devleti’ne, halkına ve hatta inançlarına hakaretlerle dolu. Mesela, Osmanlı Devleti’nin bu kitaptaki adı: “Köle İmparatorluk”tur. Osmanlı insanının tanımı ... Devamını Oku »

Cemal Granda Hatıralarından Atatürk Samsuna Niçin Çıkmış?

Afet hanım bir gün tarih dersinde bir öğrenciyi derse kaldırıyor.Konu Milli Mücadele Tarihidir ve Atatürkün kurtuluş hareketini başlatmak üzere Samsuna ayakbasışını ilişkin bölümdür. Çocuğa soruyorlar; Atatürk niçin Samsuna çıkmıştır? ”Herkes vatanı kurtarmak,bizi hürriyete kavuşturmak” gibi birşeyler beklerken,çocuk bir de ne desin: Menfaat icabı…Eğer Samsuna çıkmasaydı,Onu öldürceklerdi… Afet İnan’ın tepesinden sanki kaynar su boşanmış çocuğu azarlamakla kalmamış bir de sıfır numara ... Devamını Oku »

Kürt’lerin Lozan’a Gönderdiği Mektup

Hakikatte bilumum-u Yahudi, Ermeni, Rum, Sırp ve Cermen dönmesi oldukları halde; amansız bir aşk, şevk ve sevda ile “Kürt Meselesi” ne sarılan-soyunan sahtekârlara: “1923′ DE KÜRT HALK HEYETİNİN LOZAN’A GÖNDERDİĞİ TARİHİ MEKTUP” ithaf olunur. “Bu günlerde (Lozan Konferansı görüşmeleri sırasında) İngiltere yetkili kurul başkanı Lord Curzon’un Kürtlere bağımsızlık verilmesi fikrini ortaya atarak, Kürtlerin koruyucusu tavrını takınmasını, hayret ve şaşkınlıkla karşıladık!.. ... Devamını Oku »

MİSAK-I MİLLİ

Birinci Dünya Savaşı İttifak Devletlerinin yenilgisi ile buna karşılık İtilaf Devletlerinin de başarısı ile sonuçlanmıştır. Osmanlı Devleti de yenilen İttifak Devletlerinden birisi idi. Savaşa girerken sahip oluğu toprakların neredeyse dörtte üçünü savaşta kaybetmiştir. Üstelik savaştan çekilmesinin resmi belgesi sayılan 30 Ekim 1918 tarihli Mondros Mütarekesinden sonra da elde kalan topraklarının da bir bölümü daha hızla İtilaf Devletleri tarafından işgale devam edilmiştir. ... Devamını Oku »

İpsiz Recep’ler Olmasaydı!

“1. Dünya Savaşı sonunda Ordusunun büyük kısmını şehit vermiş, dağılmış, Mondros Mütarekesiyle de resmen dağıtılmakta olan Silahlı Kuvvetlerimiz, vatan savunması için yeniden oluşturulmak zorundaydı. Esasen Mütareke ve işgallerle birlikte İstanbul’dan Anadolu’ya subaylar geçmekte, Milli Mücadele’yi örgütlemek için çalışmaktaydılar. Silah geçirmekte istihbarat yollamakta ve silahlı saldırılar, sabotajlar yapmaktaydılar. İstanbul’da oluşturulan ‘Karakol’ örgütü, Müdafaa-i Hukuk Teşkilatları, hem işgal altındaki İstanbul’da hemde Anadolu’daki ... Devamını Oku »

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA SANSÜR

Gizlenmesi zaruri görülen işler ve askeri hareketlerin gazetelerde neşrini yasaklayan Şuray-ı Devlet kararı koyu bir sansüre yol açmış, harbin idaresi gibi, harp haberlerinin de tek merkezden yönlendirilmesi neticesini vermişti. Aynı günlerde memleketin menfaatine aykırı görülen yabancı gazetelerin ülkeye sokulmalarının yasaklanması ile birlikte kamuoyunu bilgilendirme ve yönlendirme işi tamamen Erkan-ı Harbiye Riyaseti’nin eline geçmiş oldu. Başkumandanlık yayınladığı bir genelge ile her ... Devamını Oku »

Kemalist linç kültürü

Bir yazı yazdım, duymadığım hakaret kalmadı. Geçen pazartesi bu sütunda yayınlanan “Gençliğe Hitabe de kaldırılmalı” başlıklı yazımdan söz ediyorum. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin; “iç ve dış düşmanlar” fikri aşılayan, “zinde kuvvetler”e meşruiyet veren, dahası “asil kan” vurgusu yapan “sorunlu bir metin” olduğunu belirtmiş ve şöyle demiştim: “Gençliğe Hitabe, Atatürk’ün kendi siyasi şartlarını yansıtan ama bugüne yol gösteremeyecek tarihsel bir metin olarak ... Devamını Oku »

Osmanlı Devletini Yıkan Üç Paşa Vatan Haini mi?

İnsanları hemen vatan hâini ve devlet düşmanı diye vasıflandırmak doğru değildir. Her olayda, insanların iradesinin yanında bir de Allah’ın külli iradesi düşünülmelidir. Meseleyi iki açıdan ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Birinci cihet, Enver-Tal’at ve Cemal Paşa üçlüsünün bu hadisedeki hataları şunlardır: Enver Bey, tam bir Müslüman, cesur ve aşırı derecede korkusuz bir insandır. Asla vatan hâini değildir. Ancak alay komutanlığı bile ... Devamını Oku »

Tarafsız bir bakış

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu isimli önemli bir kitaba imza atan Edward J. Erickson ise, daha iyimserdir. Sarıkamış Harekatı’nı onun kaleminden okuduğumuzda, içimiz pek kararmaz. O halde okuyalım: “Sarıkamış Harekatı, 22 Aralık sabahı kar ve sisin az olduğu, umut veren ılımlı bir havayla başladı. 10. Kolordu sabah saat 4’te Oltu istikametinde harekata başladı. 9. Kolordunun tümenleri sabah saat 6 ile ... Devamını Oku »