Son Haberler
Anasayfa » 2012 » Nisan

Aylık Arşiv: Nisan 2012

“İngiliz Kralı Edward, Atatürk’ün elini öptü” Yalanı

Bu kadarda yalan olmaz ki kardeşim… Bu kemalistler “kime” çekti acaba??? Hani ufak atsınlarda civcivler yesin diyeceğim ama, Üniversite öğrencisi geçinenler bile bu yalana aldanıyorlar veya aldanmak işlerine geliyor. Ingiltere Kralı, güya M. Kemal Atatürk’ün elini öpmüş. Fotoğrafın (solda) çekildiği tarih 24 Temmuz 1927… Oysa Ülkemize ilk gelen Ingiltere Kralı 8’inci Edward o tarihte daha Kral bile değildi. Kendisi 20 ... Devamını Oku »

Atatürk’ün Demokratlığı

Serbest Cumhuriyet Fırkası irtica tehditinden dolayı kapatılınca, onun adayı olarak belediye başkanlığı kazanan kişiler de ya istifaya zorlanmış yahut CHF’na alınmıştır .Yalnız, Samsun Belediye Başkanı Boşnakzâde Ahmet Bey başkanlıkta ısrar etmiştir. Bu olayı Ahmet Hamdi Başar, şöyle anlatıyor: Gazi, Samsun’da A. Hamdi Başar, Kâzım Paşa ve SCF’li Belediye Başkanı ile sofradadır. Serbest Fırka’yı Fethi Bey’e nasıl ve niçin kurdurduğunu anlatmış ... Devamını Oku »

Menemen Olayı

Cumhuriyet Gazetesi’nin manşetine göre, her şey apaçık ortada: “Menemen’de ayaklanan dinciler, üzerlerine gönderilen yedek subay Kubilay’ı kesti!” “Resmi tarih” de zaten yıllardır aynı şeyi söylüyor: “Gericiler Menemen’de ayaklanıp, Kubilay’ı şehit ettiler.” Yani, “resmi tarih” cephesinde yeni bir şey yok! “Resmi tarih”le ilk tanışmam ortaokul sıralarında oldu. Okul müdürümüzün isteği üzerine bir duvar gazetesi çıkarmış, ilk başmakalemi de özene-bezene yazmıştım. Ancak ... Devamını Oku »

İşte Abdülhamid’in Kıbrıs notu…

Başbakan Erdoğan Kıbrıs “manifestosu”yla gündemi bir kere daha sarstı. Özellikle ‘Kıbrıs AB’ye peşkeş çekiliyor’ diyenlerin bu sert çıkıştan sonra dilleri boğazlarına kaçmış olmalı. Bir kere daha anlatıldı ki, Kıbrıs, Kıbrıslılara bırakılamayacak kadar önemli bir meseledir. Kıbrıs’ın 1571’deki fethi, Akdeniz’in büyük bölümünü elinde tutan bir cihan devletinin önünde kaçınılmaz bir görevdi. Bazı kendini bilmez Avrupalılar bir hikâye uydurmuşlar, sonra buna kendileri ... Devamını Oku »

Nihal Atsız’ın Lozan Yorumu

Tarihimizi Lozan’dan başlatmak isteyen sefiller çıkar, Lozan’dan öncesini Osmanlılık diye tanır. Halbuki Lozan nedir?… Büyük Türk tarihinin herhangi bir yaprağı!… Ey hukukçu efendiler! Ey hukuk profesörleri, ey hukuk talebesi!. Lozan bizim tarihimizin en şanlı sayfası değildir. Eğer tarihimizi bilmiyorsanız cehâletinizden utanın… Eğer bildiğiniz halde kasıtla değiştiriyorsanız dalkavukluğunuzdan yüzünüz kızarsın… Siz her yıl Lozan barışının imzalandığı günde toplanır, başınızda Yahudi dönmesi ... Devamını Oku »

“27 yıl millet fare oldu, fare kedi. Bizimle 27 yıl böyle oynayan küfür sıçanını gebertmeden evinize huzur girmez!”

“27 yıl millet fare oldu, fare kedi. Bizimle 27 yıl böyle oynayan küfür sıçanını gebertmeden evinize huzur girmez!” Büyük Doğu Dergisi, Sayı: 38, 8 Aralık 1950. Google Aramaları1925 gazete manşetleribüyük doğubüyük doğu dergisi okubüyük doğu gazetesibüyük doğu mecmuabüyük doğu dergisi tüm sayılarıdoğu dergisibüyük doğu dergileriyakın doğu dergisibüyük doğu dergi arşivi Devamını Oku »

Sultan Vahideddin Korkaktı Diyenlere İthafen

İttihat Terakki’nin zulüm ve istibdadını tenkid ettiği için takibata maruz kalan Mülazım Şaban Efendi adında bir zat,şehzaliğinde ahbablılığı bulunan Vahideddin Efendi’nin Çengelköy’deki köşküne sığınmıştı.Zamanın Örfi İdarre kumandanı Mahmud Şevket Paşa’nın emriyle bu zatı yakalayıp tevfik etmek üzre Vahideddin’in köşkü abluka altına alınmış,hatta mukavemet ederse kendisinin de tevkif edilmesi emredilmişti.Vahideddin Efendi,köşkün kapısına çıkıp silahını çekerek; ”Bana mensub olan,sarayıma iltica eden masumiyeti ... Devamını Oku »

Sultan Vahideddin’in Vatan-ı Azizinden Ayrılışı Üzerine

Sultan Vahideddin’in vatan-ı azizinden ayrılışını makul ve kalıp mücadele ederek yeni bir ihtilafa sebep olmaya nazaran ehven gören bütün ciddi,tarafsız tarihçilere tercüman olmak üzre yazdığı bir yazıda Nizamettin Nazif Tepedenlioğlu şöyle demektedir; Vahidüddin Han’ın siyasi cephesi ne olursa olsun,kendisine şu iki hakkı tanımamak insafsızlık olur; 1-Anadolu’ya karşı İngiltere’den silah ve askeri yardım aramamıştır. 2-Tahttan ayrıldıktan sonra,memleket dışında Türkiye’ye karşı hiçbir ... Devamını Oku »