Son Haberler
Anasayfa » 2012 » Haziran

Aylık Arşiv: Haziran 2012

Mehmet Akif II.Meclis’e niçin aday gösterilmedi?

 Mehmet Akif Ersoy, bir aksiyon adamıydı. Akif bir dert adamı, bir çile dükkanı, bir asalet abidesi ve bir derviş yürekli müslümandı. Bu memleketin haykıran sesiydi. Şairdi, yazardı, memurdu, vekildi, imamdı, alimdi, şairdi, hocaydı, arifti, gazeteciydi ve üst seviyede bir entelektüeldi. Mehmet Akif Ersoy bu memleketin en zor ve çetin günlerinde cepheden cepheye, meydandan meydana koşan, vaazlarıyla, yazılarıyla, şiirleriyle yüreğiyle vatan ... Devamını Oku »

Atatürk ile İnönü Bomonti bira fabrikası için kapışmış

Erim’in günlüğünde, 1937’de Atatürk ile İnönü arasında yaşanmış ilginç bir olay da ortaya çıktı. Dönemin Milli Savunma Bakanı Kazım Özalp, bira fabrikası yüzünden çıkan ”zirvedeki çatışmayı” Erim’e aynen aktarmış… 5 Aralık 1946 (Bu tarihte Recep Peker Başbakan, İsmet İnönü Cumhurbaşkanı) Meclis’te söz arasında Kâzım Özalp (Atatürk’ün yakın silah ve dava arkadaşı. O tarihte CHP Grup Başkanvekili, 1937’de Milli Savunma Bakam) İsmet ... Devamını Oku »

İsmet İnönü

Lozan Antlaşması’nın imzalanmasından 1 hafta sonra İsviçre’de yayımlanan L’Illustré dergisinin 2 Ağustos 1923 tarihli sayısının kapağı’nda İsmet İnönü’nün şapkayı başına geçirdiği görülüyor. (Resim “NTV Tarih” dergisinin Mayıs 2011 tarihli 28. sayısının 102. sayfasından elde edilmiştir.) Google Aramalarılozan antlaşması fotoğraflarıinono lozan fotgraflari Devamını Oku »

Atatürk ve Evrim

“Tabiat insanları türetti, onları kendine taptırdı da. Ancak, insanların dünyada, yaşayabilmeleri için, onların tabiata egemenliğini de şart kıldı. Tabiata egemen olmasını bilemeyen yaratıklar, varlıklarını koruyamamışlardır. Tabiat onları, kendi unsurları içinde ezmekten, boğmaktan, yok etmekten ve ettirmekten çekinmemiştir.” M.Kemal Atatürk, Ulus, 4.05.1935 Darwin teorisi nedir? (1) İflâs etmiş, çürütülmüş, bilime aykırı bir nazariyeden ibarettir. (2) Bu teori İslâm dinine tamamen aykırıdır. Bir ... Devamını Oku »

Ata’ya pahalılık zammı

2000’de bir belgesel çalışması için Türkiye İş Bankası arşivine girmiştim. Bankanın Ankara Etlik’teki arşivinde Atatürk’ün cumhuriyetin ilk döneminde kullandığı hesap defterini bulmuştuk. “2” no’lu bu hesap cüzdanında Ata’nın hesap dökümü vardı. Köşk’teki ilk maaşı 5 bin lira idi… Cumhurbaşkanı ayrıca 7 bin lira da “fevkalade tahsisat” alıyordu. Toplam maaşı 12 bin lirayı buluyordu. 1927’de çıkarılan bir kanunla bu maaşa 2 ... Devamını Oku »

“Güneş Dil Teorisi”nden anadil tartışmasına

Türkiye “anadilde eğitim”i tartışırken, aklıma şu meşhur “Güneş Dil Teorisi” düştü… 1930’lu yıllarda Atatürk’ün talimatıyla üretilen köksüz ve mesnetsiz teoriye göre, Türkçe dünyadaki ilk dillerden biriydi. “Bütün diğer diller Türkçe’den üremiş”ti. Niyagara Şelalesi’nin ismi “ne yaygara”dan geliyordu. Aslında Türk olan Kızılderililer, Bering Boğazı yoluyla Amerika Kıtası’na geçmiş, kıtayı keşfederken önlerine korkunç gürültüler çıkaran bir şelale çıkmıştı… Bu durumdan çok etkilenen ... Devamını Oku »

Atatürk döneminin birçok özelliklerini bugün için savunma olanağı var mıdır?

Tek Parti yönetimini, milletvekillerinin bir tek seçici tarafından atanmasını, iki dereceli (ilk derecesinde çok düşük katılmalı), açık oylamalı, gizli saymalı seçimler, göstermelik kurumları, eğitim ve kültürün propaganda aracı kılınmasını, tarihte ve dilde girişilen Turancı sözde fetihleri, basında sansürü aşan, hiç yazdırmamaları ya da yalnız dilediğini yazdırmaları ve Atatürk döneminin daha birçok özelliklerini bugün için savunma olanağı var mıdır? Her kuşak ... Devamını Oku »

Atatürk’ün mal varlığı

Atatürk’ün oteli, lunaparkı, gazoz fabrikası, şarap imalathanesi, deri fabrikası, 2 fırını, 4 lokantası, 443 baş sığırı, 13.100 baş koyunu ve 2.450 adet tavuğu olduğunu biliyor muydunuz? Atatürk’ün mal varlığı konusu, bağışlandığı 1937’den beri bilinse de, 1968’e kadar tartışma gündemine getirilmemiş. Fethi Naci’nin 1968 tarihli “100 Soruda Atatürk’ün Temel Görüşleri” kitabı bu konuya yer vermiş. Doğan Avcıoğlu “Türkiye’nin Düzeni”nde özet geçmiş. ... Devamını Oku »

Sultan Abdülhamid’i Sevmek veya Sevmemek…

Ermeniler Sultan Abdülhamid’i sevmezler. Halbuki sevmeleri gerekir. Ermenilere bunca fenalığı Hamidî siyaset değil, İttihadçılar yapmıştır. İttihadçılık ne demektir?.. Masonluk demektir… Dönmelik demektir… Jön Türkler demektir… Sultan Abdülhamid, devlete bağlı sâdık Ermenilere hiçbir kötülük yapmamıştır, onları korumuştur. O, misyonerlerin, emperyalistlerin oyununa gelen teröristlerle mücadele etmiştir. Devletini, ülkesinin bütünlüğünü korumak için bu mücadele ve müdafaayı yapmaya mecburdu. Farmasonlar Sultan Abdülhamid’i hiç sevmezler. ... Devamını Oku »