Son Haberler
Anasayfa » 2012 » Temmuz

Aylık Arşiv: Temmuz 2012

Laik CHP, ABD gemisini mahya ile karşılamıştı

İstanbul’da 4 keyifli gün geçiren Amerikalı denizciler, Missouri’yi günde 2 saat süreyle meraklı ziyaretçilere açıyorlardı. Halk bir tür ilk turist kafilesi sayabileceğimiz ‘Coni’leri görmek ve kendilerine bir şeyler satmak için seferber olmuştu. Dükkânların kapısına “Welcome” yazılması, o zamana kadar Rus Salatası diye bilinen soğuk yiyeceğin isminin Amerikan salatası olarak değiştirilmesi, Beyoğlu’nda bulunan “Rus Çorapevi” tabelasındaki ilk harfin silinerek “Us Çorapevi”ne ... Devamını Oku »

Şu arşiv meselesi

Geçtiğimiz günlerde basına konu olup daha sonra gündemden düşen bir mevzuyu bugün yeniden gündeme taşımaya çalışacağım. Emniyet, 50 yılını dolduran arşivleri, Başbakanlığa göndermiş. Tamam, iyi, güzel de, MİT niye göndermiyor, asker niye göndermiyor? Bir de neden 50 yıllık? Tanıkları ve sanıkları kaybolmuş davalar yeniden görülecek değil. Mahkemeler, kozmik odadan önce bu MİT ve emniyet, jandarma ve Genelkurmay arşivlerine girip faili ... Devamını Oku »

Osmanlı’da Ramazan Ayı

Ramazan, günahlardan kurtulma ve sevap kazanma ayıdır. Sahuruyla iftarıyla, içerisine girilen manevi havasıyla Ramazan günümüzde olduğu gibi tarih boyunca çok farklı bir ay oldu. PROTOKOL DEVLETİ Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan itibaren resmi teşrifat, yani protokol kuralları gelişmişti. Neyin ne zaman ne şekilde yapılacağı çok ince kurallara bağlanmıştı. Ramazan ayı geldiğinde gelenekleşmiş kurallara göre bu ayda yapılan faaliyetler vardı. Bunların en önemlilerinden ... Devamını Oku »

İngiliz belgelerinde ortaya çıkan acı gerçek: Türkiye, Lozan’da İngiltere’ye tazminat ödemiş

Görüşmelerde varılan mutabakata göre; Fransa ve İtalya’nın Türkiye’den tazminat talep etmemesi isteniyor. İngiltere’nin de Türkiye’den tazminat istemeyeceği anlatılıyor. Satan ise gerçeği şöyle açıklıyor: “Ancak bu süreçte İngiliz diplomatların ısrarlı müzakereleri ile İngiltere’nin savaş tazminatından vazgeçmesine karşılık Türk delegasyonu, 1914’te İngiltere’nin el koyduğu 2 savaş gemimizden ve Türk hazine bonolarından doğan alacaklarından vazgeçmeyi kabul etti. Rapora göre; savaş gemilerinin değeri 5 ... Devamını Oku »

İnkılâp tarihi bilmemek mazeret mi?

Geçenlerde iştirak ettiğim akademik toplantıda konuşan bir meslektaşım, şimdilerde başörtüsüne gösterilen müsamahayı tenkit etti; devrim kanunlarının ihlâlinden yakındı. Devrimciliği kimseye bırakmayan meslektaşımın bu sözüne doğrusu çok şaşırdım. Günümüzde olup bitenleri anlamak için inkılâp tarihi bilmenin faydası bir yana, bu meslektaşım gibi kafası karışanlara, bir sömestir değil, her sene tekrar tekrar inkılâp tarihi okutulmasının lüzumuna kanaat getirdim. İnkılâp kanunları, Büyük Önder’in ... Devamını Oku »

Halifelik makamı bize ne kaybettirdi?

Bugünkü nesiller, bilhassa İngiltere’nin baskısıyla kaldırdığımız Halifeliğin aleyhinde bulunuyorlar ve Halifeliğin kaldırılmasını, bir zafer kazanmışız gibi alkışlıyorlar. Peki ama neden? Halifelik makamı bize ne kaybettirdi? Tarihçi Yılmaz Öztuna 14 ciltlik BÜYÜK TÜRKİYE TARİHİ‘nde diyor ki: “14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar, Fransa, dünyada 13 yıl lider devlet olarak yaşadı. İngiltere 128 yıl lider devlet oldu. Osmanlı İmparatorluğu ise aynı devreler arasında ... Devamını Oku »

‘Kemalizm artık sonbaharında’

Kemalizm korkularıyla yaşadı. Bir söz söylendiği zaman Kemalizmi yıkacak diye korktular. Bu ideolojiyi bir fert tek başına yıkabiliyorsa, bu ideoloji zaten yıkık halde başlamış demektir. Mağlubiyetin ilk safhası korkudur. Onlar yüreklerinde korku, müminler ise yüreklerinde iman ile yaşadı. Kemalizm sonbaharını yaşıyor. Şapka giymek, Türkiyede halen kanunlarla korunuyor. Bunlar ne zaman ki anayasadan çıkar; o zaman Kemalizm de biter dedi. Tarihçi ... Devamını Oku »

Resmi Tarih Yanılgıları ve Yalanları

Batman Özgür-Der’de “Yakın Tarih Yanılgıları” konulu bir seminer veren Mustafa Karayel, yalanlarla dolu resmi tarih yanılgılarını bir bir ortaya koydu. RESMİ TARİH, amaca uygun üretilmiş bir tarih biçimidir. Zira cumhuriyeti kuranlar aynı zamanda onun tarihini de yazmaya kalkışmışlardır Bununla da yetinilmemiş tarih kitaplarına dahi el uzatarak şekillendirmişlerdir. Atatürk’ün Yazdığı, ”NUTUK” 1919 ile 1927 yılları arasındaki dönemi kapsayan olayları Mustafa Kemal’in ... Devamını Oku »

Birkaç İnternet Palavrası

 # Yavuz Sultan Selim’in İran seferi dönüşünde Muş taraflarında bir çeşme yaptırıp çeşmenin üzerine Kürtler’in aleyhinde ifadelerle dolu bir kitabe diktirdiği iddiası: Tamamen yalandır, böyle kitabe metni olarak ortaya atılan dörtlük de zaten vezni bile baştan aşağıya bozuk bir 20. asır, hatta 2000’ler uydurmasıdır! # Mimar Sinan’ın Kanunî Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’a aşık olduğu, Mihrimah’ın emri ile İstanbul’un iki ... Devamını Oku »