Son Haberler
Anasayfa » 2012 » Ağustos

Aylık Arşiv: Ağustos 2012

Topal Osman Kimdi? Osman Ağa’nın hayatı…

Tarık Emir TAN – 22 Ağustos 2012    TOPAL OSMAN AĞA Topal Osman Ağa 1883 senesinde Giresun’un Hacıhüseyin Mahallesinde doğmuştu. Babası Hacı Mehmet Efendi Giresun vilâyetinin tanınmış kişilerinden biriydi. Oğluna 3.Halife’nin ismi olan; Osman, ismini koymuştu. Küçük Topal Osman Ağa, 10-12 yaşlarında mahallede oyun oynarken, 20-30 kişilik arkadaşlarını o yönetir ve hep savaş oyununu seçerdi. Her zaman kumandanları o olurdu. ... Devamını Oku »

Ali Şükrü Bey’i Kim Öldürdü!?

DERİN DEVLETİN İLK SUİKASTİ Ali Şükrü Bey.. Yüzbaşı rütbesine sahip iken istifa edip siyasete atılmaya karar verdi. 1920’de Trabzon mebusu seçildi. TBMM açıldıktan sonrada Trabzon Milletvekilliğini sürdürdü. Mecliste Birinci Grubun liderliğini yapan Mustafa Kemal’e muhalefetdi. Bu yüzden İkinci Grubun liderdiğini yapıyordu Ali Şükrü Bey… İlk mecliste içki yasağının kanun haline gelmesini sağlayarak Mustafa Kemal’e karşı görüş edindi. Halifeliğin kaldırılmasına da ... Devamını Oku »

Vahdettin Atatürk’e kaç para verdi?

Önümde 13 Haziran 1995 tarihli Sabah gazetesinin 26. sayfasının fotokopisi var. Sayfanın manşeti “Vahdettin hain değildi”… O tarihlerde Sabah’ta çalışan Nuriye Akman, 11 ila 14 Haziran 1995 tarihlerinde “Milli Mücadelenin iki yüzü” başlıklı birkaç günlük bir röportaj yayınlıyor. Röportajın konukları “damarlarımı kesseniz Atatürk diye akar” diyen Cemal Kutay ile gene “sıkı Atatürkçü” İsmet Bozdağ… İki Atatürkçü Kurtuluş Savaşı’nı, Vahdettin’i, 19 ... Devamını Oku »

Kamalistlere öğütler

 Yok kardeşim, bu böyle olmaz. Ne yalvarış, ne meydan okumayla bir yere varamazsınız. Bizden birileri de size karşı aynı yolu denedi daha önce. Biz, size karşı mücadelemizi nasıl kazandık ona bakın bir.  Yüzünüzü hakka ve halka dönün.. Kendinizi bir nefs muhasebesine tabi tutun.İnkarla bir yere varamazsınız. Daha büyük Atatürk heykelleri dikerek de.. “Eliniz ayağınız boş değil de, yaptığınız bir iş ... Devamını Oku »

Kemalizm öldü, çürüyor

“Retçilik İttihatçılık’la başlamış, Kemalizm’le devam etmiştir. Milliyetçilik duygularını ön plana çıkardığınız andan itibaren diğer insanların da milliyetçilik duygularının yükselmesine sebep olursunuz. İttihat ve Terakki Talat, Enver ve Cemal Paşa ile sona ermemiştir. Mühim olan zihniyettir ve o zihniyet halen yaşıyor. Kemalizm dediğimiz düşünce tarzı, İttihatçılığın umdelerinin toplamından ibarettir. Türkiye kabul edelim ya da etmeyelim Osmanlı’nın devamıdır. İttihatçılık da Kemalizm de ... Devamını Oku »

Harf Devrimi, Bağımsız Türkiye, Fes

Bu yazımda bir kemalistin üç görüşüne cevap vereceğim. O görüşler; 1. Harf devriminden önce halkın %95’i okuma-yazma bilmezdi, sonrası okuma seferberliği ile gelenler ortadadır. 2. 20. yüzyılda sömürge olmayan tek Asya, Avrupa ülkesi Türkiye’dir. Tüm Ortadoğu, Asya ve Araplar 1. Dünya Savaşı sonrası yıllarca sömürgeleştirildiler. 3. Fes, Avrupalılardan alınmıştır.Bu görüşlere cevaplarım; 1. Harf devriminden sonra okuma-yazma oranının artma sebebi alfabenin ... Devamını Oku »

Yaşa varol İnönü!

Başlığa bakıp da “herif kafayı yedi” ya da “küfürlere dayanamayıp döndü” diye düşünmeyiniz… Çünkü bu bir “alıntıdır”, ben yazmadım, zikrettim. Bu bir “mahya”… Ramazan mahyası… Dinle imanla ilgisi olmayan, “bu yıl hac mevsimi Kurban Bayramı’na denk geldi” diye düşünebilen “alakasız” vatandaşlar için açıklayayım: Hani şu Ramazan aylarında bir minareden öbür minareye uzatılan çeşitli yazılar… Hani iftar vaktinde, ezan okununca ışıkları ... Devamını Oku »