Son Haberler
Anasayfa » 2012 » Kasım

Aylık Arşiv: Kasım 2012

Bugünkü manzara aşağı yukarı bir dikdatör manzarasıdır

Bugünkü manzara aşağı yukarı bir dikdatör manzarasıdır

“M.Kemal:” İtiraf edelim ki, hâlâ ve hâlâ münevveranımızın gençleri arasında halk ve avama tetabuk muhakkak değildir [aydınlarla halk arasında uyum, kesinlikle sağlanabilmiş değildir]. Memleketi kurtarmak için bu iki zihniyet arasındaki ayrılığı durdurmak, yürümeye başlamadan evvel, bu iki zihniyet arasındaki tetabuku tevlit etmek [uyumu sağlamak] lazımdır. Bunun için de biraz avam kitlesinin yürü mesini tacil etmesi [hızlandırması], biraz da münevverlerin çok ... Devamını Oku »

Daha cumhuriyet yokken Osmanlı çok partiye geçti

Daha cumhuriyet yokken Osmanlı çok partiye geçti

Tarihçi Ali Satan, Türklerin yirminci yüzyıla 1908’deki II. Meşrutiyetle başladığını belirterek, “Osmanlı cumhuriyetten önce çok partili hayata geçmiş. Muhalefet partileri ve muhalif basın mevcut. 1918’e kadar meşrutiyet döneminde Türkiye çok partili dönemi yaşıyor. Cumhuriyetle birlikte tek partili hayata dönüyor” dedi. Daha cumhuriyet yokken, Osmanlı çok partiye geçmişti Türkiye’nin bölgesinde güçlenmesi Halifelik tartışmalarını yeniden gündeme taşıyor. Kimine göre halifelik devam etseydi ... Devamını Oku »

Bu Mustafa Kemal Dinsiz Değil Öyle mi?

“Tarihle az çok uğraşanlar takdir ederler ki; bu ülkede iki şahıs hakkında gerçekleri söylemek, tasavvurun fevkinde bir derecede güçtür. Bunlar Sultan II.Abdülhamid ve Mustafa Kemal Paşa’dır. Zira her ikisi hakkında da yazılmış olanların kahir ekseriyeti yalandır. Bu yalanlar, bunlardan birincisinin aleyhinde, ikincisinin ise lehinde vâki olmuştur! Sultan Abdülhamid hakkında gerçeği söylemek için kânuni bir mâni yoksa da, yalanların kesâfeti(yoğunluğu) sebebiyle ... Devamını Oku »

Duyuru: Sitemizin Alper Terzioğlu isimli şahısla bir ilgisi yoktur.

Alper Terzioğlu twitterda M.Kemal aleyhine sözler yazmasıyla nam salan birisi. Alper Terzioğlu isimli şahıs twitter profiline sitemizin linkini yazmış. Bizim bu şahıstan, sitemize gelip hakaret eden, küfür eden ‘insanlar’ dolayısıyla haberimiz oldu. Kendisiyle herhangi bir ilgimiz, alakamız, bağlantımız yoktur. Kendisinden de profilinden sitemizin ismini çıkarmasını rica ediyoruz. Google Aramalarımilli mücadele dönemi10 kasım ile ilgili çizilen resimleralper terzioğluatatürk inkılapları ile ilgili ... Devamını Oku »