Son Haberler
Anasayfa » 2013 » Aralık

Aylık Arşiv: Aralık 2013

Son 20 Yılın Unutulmayan Siyasi Gafları:)

                  Google Aramalarıkadir misirlioglu gafikadir Mısırlıoğlu gafları20 artı 20 kırk yaparDemirel in gaflarıkadir mısıroğlu gaflarisiyasilerin gafları süleyman demirelson yilin gaflariYakın tarihimizden unutulmayan hatıralar Devamını Oku »

Din Nedir?

Din okullarında yapılması gerekli eğitimin sınırlarını belirtebilmek için daha önce dinin, kendisiyle karıştırılan bazı kültür kollarından ayırd edilmesi gelmektedir. Yani önce din nedir, onu görelim. 1. Din müsbet ilim değildir. Dinin hakikatleri deneyle açıklanmaz ve dinde deneyle kontrolü yapılabilen evrensel kanunlara ulaşılmaz. Matematikte olduğu gibi dinde aklın yapısına bağlı prensipler de yoktur. Onun prensipleri vicdanın yapısına bağlıdır; ilham ve inançlarla ... Devamını Oku »

Atatürk’ün öz adı. “Kamâl”

Bugünkü manzara aşağı yukarı bir dikdatör manzarasıdır

Atatürk’ün öz adı. (Ulus, 5.2.1935 sf. 3). Atatürk’ün taşıdığı Kemâl adı bir arapça kelime olmadığı gibi, arapça Kemâl kelimesinin delâlet ettiği mânada da değildir.* Atatürk’ün muhafaza edilen öz adı, Türkçe ordu ve kale mânasına olan Kamâl’dir. Son â üstündeki tahfif işareti ( l ) harfini yumuşattığı için telâffuz hemen hemen Kemâl telâffuzuna yaklaşır. Benzeyiş bundan ibarettir. *‘Kemâl’ kelimesi Arapça’dan Osmanlıcaya ... Devamını Oku »

Atatürk: Cumhuriyet nedir ve sultanlıktan farkı nedir?

Cumhuriyet nedir ve sultanlıktan farkı nedir? Cumhuriyet fazileti ahlâkiyeye, (ahlâkî fazilete) müstenit (dayanan) bir iradedir. Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık korku ve tehtide müstenit bir idaredir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuskâr insanlar yetiştirir. Sultanlık korkuya, tehtide müstenit olduğu için korkak, zelil, sefil, rezil insanlar yetiştirir.* Aradaki fark bundan ibarettir.** Atatürk – (İzmir kız öğretmen okulunda bir konuşma, 14.X.1925) A.S.D II, sf. 231; ... Devamını Oku »

CHP İzmir Vekili Güler: Dinimizde başörtüsü yok

CHP İzmir Vekili Güler: Dinimizde başörtüsü yok

CHP İzmir Vekili Güler: Dinimizde başörtüsü yok CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler, Menemen’de partililere yaptığıkonuşmada , TBMM’ye milletvekillerinin türbanla girmesi konusunda sert açıklamalar yaptı. 31 EKİM KARA BİR GÜNDÜR TBMM Genel Kurulu’na türban ile girilmesini değerlendiren Birgül Ayman Güler, “31 Ekim günü Meclis’te tarihi bir gün yaşadık. O tarihi gün Türkiye’yi karanlığa boğan AKP” title=”AKP”>AKP ... Devamını Oku »