Son Haberler
Anasayfa » M.kemal’e ait olmayan sözler; » 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın Atatürk’le doğrudan bir ilgisi olmadığı gibi onu çocuklara armağan ettiği de doğru değildir!23 Nisan’ı Atatürk değil, Çocuk Esirgeme Kurumu bayram ilan etti

23 Nisan Çocuk Bayramı’nın Atatürk’le doğrudan bir ilgisi olmadığı gibi onu çocuklara armağan ettiği de doğru değildir!23 Nisan’ı Atatürk değil, Çocuk Esirgeme Kurumu bayram ilan etti

10712739_707470002641914_5549713306386857380_n

23 Nisan Çocuk Bayramı’nın Atatürk’le doğrudan bir ilgisi olmadığı gibi onu çocuklara armağan ettiği de doğru değildir!23 Nisan’ı Atatürk değil, Çocuk Esirgeme Kurumu bayram ilan etti

Atatürk’ün ismiyle rant elde etmek isteyenler her türlü işlerinde Atatürk’e vuku bulmamış olay ve sözleri atfetmektedirler. Bu hatalardan biri de kuşkusuz 23 Nisan’ın Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edildigi söylemidir.

“Necdet Sakaoğlu, verimli bir araştırmacı; kendisi yakın tarih, özellikle de İstanbul tarihi üzerine pek çok makalenin ve Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi’ndeki yüzlerce maddenin velûd yazarıdır.

23 Nisan’ı Atatürk değil, Çocuk Esirgeme Kurumu bayram ilan etti

Bu defa 23 Nisan’ın “çocuk bayramı” olarak kutlanışının tarihine eğiliyor ve ilginç sonuçlara ulaşıyor Sakaoğlu. Mesela ilk 23 Nisan’ın 1921′de “bayram” olarak değil, “tezahürat” olarak kutlandığını öğreniyoruz; o sırada çocuk bayramı değildir henüz. 23 Nisan’ın çocuk bayramı olarak kutlanması için 1929 yılını beklemek gerekecektir; yani TBMM’nin açılışının 9. yıldönümünü… Himaye-i Etfâl Cemiyeti (sonradan Çocuk Esirgeme Kurumu), 1921 yılında esas olarak gazi ve şehit çocuklarının bakımını üslenmek amacıyla kurulmuş devlet destekli hayır kurumlarından biridir. 1929 yılına kadar sadece Hâkimiyet-i Milliye Bayramı olarak kutlanan 23 Nisan’ın çocuk bayramı haline gelmesi, işte bu Himaye-i Etfâl Cemiyeti’nin bir genelgesiyle gerçekleşmiştir. Kendi örgütüne yolladığı bir genelge ile 23–29 Nisan günlerini “Çocuk Haftası”, 23 Nisan’ı da Hâkimiyet-i Milliye Bayramı’na paralel olarak “Çocuk Bayramı” ilan etmiştir cemiyet yönetimi.”

Sonuç itibariyle belgeler, Atatürk’ün 23 Nisan hakkında, bu bayramın kutlanış şekli, gelenekselleştirilmesi ve milli bayram yapılması hususunda bir demecinin veya talimatının olmadığını göstermektedir.

” [Tarihçi,Türkolog ,Mustafa Armağan]

1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi. Kaynak; Kanunlar Dergisi. C.CXIV, S. 409

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.

Kaynak; Türkiye Radyo Televizyon Kurumu. “TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği”.

1979 yılında düzenlenmeye başlayan TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, 23 Nisan’ı tüm dünya çocuklarının kutladığı bir bayram haline getirmeyi amaçlayan bir şenliktir.

Kaynak; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı. “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”.

Sonuç; Biraz Çocuk Esirgeme Kurumu, Biraz Fuat Umay’ Biraz 1980 darbesi veya Kenan evren ,
Biraz TRT, Biraz Türkocağı derken kısmen sivil başlayıp resmileşen bir bayramımız oldu böylece. Kutlu olsun!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*