Son Haberler
Anasayfa » Genel » 30 Ağustos Zaferinde Bulunan Sarıklı Mücahitlere Ne Oldu?

30 Ağustos Zaferinde Bulunan Sarıklı Mücahitlere Ne Oldu?

30 Ağustos Zaferinde Bulunan Sarıklı Mücahitlere Ne Oldu?Bu sorunun cevabına geçmeden önce, Cemal Kutay’ın sarıklı mücahitlerin İstiklal Harbi’ndeki hizmetleriyle ilgili tesbitlerine bakalım.

” İstiklal Savaşında Maneviyat Ordusu ” isimli eserinin başlangıcında, ‘’ Büyük karar günlerinde kişi, kimlere inanır? ” sorusuna Kutay şöyle diyor:

” Milli Mücadeleyi, sadece fikirde, şuurda, vicdanda yerleştirme konusunda değil, resmi devletin 23 Nisan 1920’ye kadar milli mücadelenin karşısında olduğu Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ile meşrutiyetin tasdikine rağmen, binbir yokluk içinde (yani teşkilatsız devlet, boş hazine, sarsılmış asayiş) iken, istikrar devlet nizamı yaratan temel kuvvet, Müdafaa-i Hukuk Teşkilatı idi.

” Bu teşekküllerin başında ve içinde kimler vardı.?

” Cevap, açık ve reddedilmez berraklık içindedir: Din adamları vardı.

” Din adamları, yani müftüler, müderrisler, kadılar, imamlar, vaizler bu teşekküllerin ya başında, ya içinde idiler: İstisnasız, hiçbir Müdafaa-i Hukuk cemiyeti yoktu ki, heyeti içinde bir din adamı olmasın… Buna her şeyden önce mantık ve milletin manevi yapısı bakımından imkan yoktu? Yarım yüzyıl ve daha öncesindeki nesillerin,bedeli kan-can olan mevzu üzerinde inanmış olabilmenin ön şarttı, iddiaların doğruluğuna inanma hücceti idi ve bunu da ancak din adamları temsil edebilirdi.’’
( İstiklal Savaşının Maneviyat Ordusu, İstanbul: 1977, s. 61)

Peki milletin inandığı, güvendiği o sarıklı mücahitlere ne oldu? Sorusuna cevabını yine biraz sonraya bırakarak bir anekdotu nazarınıza sunmak istiyoruz. Atatürk Ansiklopedisi (May Yayınları), c. 1, s. 148’de yer alan anekdot aynen şöyle:

” Mustafa Kemal, sinirlendiği zamanlar:

” ‘Aklını başınıza toplayın! İleride ben paşa olacağım. Sizleri de yanıma yaver alacağım’ der.

” Lütfi Müfit: ‘ Asıl ben paşa olacağım. Sen de benim yaverim…’

” Paşalığın paylaşılmadığı bugünlerin birinde, Mustafa Kemal, daha da ileri gider:

” ‘Bana bakın’ der. ‘ ben paşalıkta da kalmayacağım, iktidarı da alacağım! ‘

” Bu, o zaman kadar hiç ağza alınmamış olan bir sözdür, etrafta bir ürküntü meydana getirir. Tehlikeli bir çıkış!

” Özdeş: ‘ O kadar emin misin, kararlı mısın? Diye sorunca da:

” ‘Evet, o kadar eminim, kararlıyım’ cevabını verir.

” Öyleye hiç düşünmeyen söyle, İktidara geçersen ilk yapacağın iş ne olacak?’

” Bu soru, Mustafa Kemal’in gerçekten de bu dediğini daha önce düşünüp düşünmediğini anlamak için sorulmuştur. Düşünmüşse derhal cevap verebilecek, değilse duraksayacak.

” Mustafa Kemal, bir an bile beklemeden yapıştırır cevabı:

” ‘İlk yapacağım icraat,, bu millet ve devletin bu hale gelmesinde en büyük sorumluluğu taşıyan yobazları, sarıklı softaları, sarıklarından yakalayıp, ibret-i alem için sokaklarda dizi dizi asmak olacaktır.”

Mustafa Kemal Paşa, daha genç bir harbiye talebesi iken söylediği bu sözleri gerçekleştirecekti. Onun zamanında yüzlerce sarıklı din adamı İstiklal Mahkemelerine çıkarılacak, içlerinden birçoğu ‘’dizi dizi’’ asılacaktı. Atıf Hoca da o asılanlardan biriydi (Atıf Hoca’nın idamı düpedüz cinayet. Çünkü Atıf Hoca Şapka Kanunundan çok önce yazdığı bir eserinden dolayı idam edilmişti.)

Şimdi Atatürk’ün yukardaki sözlerini bakalım: ‘’Peki Atatürk’ün sarıklı din adamlarıyla çektirdiği boy boy fotoğraflar ne olacak? diye sorabilir. Bu sorunun cevabı, Cemal Kutay’ın ‘’ Büyük karar günlerinde kişi, kimlere inanır?’’ sorusunda gizlidir. O günlerde halk o sarıklı din adamlarına güvenir, onlara inanıyordu. Mustafa Kemal Paşa da bu yüzden onlarla birlikte gözükmeye itina ediyordu.

Google Aramaları

  • milli mücadele ile ilgili resimler
  • milli mücadele ile ilgili görseller
  • ilk yapacagim icraat bu millet mustafa kemal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*