Son Haberler
Anasayfa » Genel » 350 yıllık camide dansöz oynuyor!

350 yıllık camide dansöz oynuyor!

Beyoğlu’nda bulunan Kâtip Mustafa Çelebi Camii, İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu Milli Şeflik döneminde 4 bin 10 liraya satılmış. 350 yıllık cami bugün hâlâ meyhane olarak kullanılıyor.

İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu Milli Şeflik döneminde satılan 350 yıllık Kâtip Mustafa Çelebi Camii hâlâ dansözlü meyhane olarak kullanılıyor. 1907 tarihli Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nin plan ve proje krokilerinde Katip Mustafa Çelebi Paşa Camii olarak görülen yapı, 1941’de İsmet İnönü tarafından 4 bin 10 liraya satılmış.

CAMİ; CHP DÖNEMİNDE MEYHANE OLDU!

1590’lı yıllarda Kâtip Mustafa Çelebî tarafından inşa edilen ve Beyoğlu ilçesi Kâtip Mustafa Çelebî mahallesi Çukur Çeşme Sokağında bulunan ve mahalleye adını veren Kâtip Mustafa Çelebî Camii, şu anda İstiklal Meyhanesi olarak kullanılıyor. 350 yıllık caminin yerine yapılan İstiklal Meyhanesi’nde, içki içiliyor, dansözoynatılıyor.

CAMİ BİNASI SATILMIŞ

Kâtip Mustafa Çelebî Camii’nin yapımına, Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bulunan Ağa Camii ile birlikte başlanmış. Ağa Camii’nin hemen çaprazında yer alan Kâtip Mustafa Çelebî Camii, kâgir duvarlı ve ahşap çatılı olarak inşa edilmiş. 350 sene namaz kılınan cami, 1930’lu yıllarda kadro harici bırakılmış, 1940’lı yıllarda cami binası arka tarafında yer alan eski dikişhâne binasının sahipleri olan Zarifî ailesine satılarak yıktırılmış, yerine üç katlı betonarme bina yapılmış. Cami pavyon olarak da kullanılmış Kâtip Mustafa Çelebi Camii, 1985 yılında pavyon olarak da kullanılmış. Zülfikar Akgün adlı şahıs, 15 Ocak 1985 tarihinde, caminin bulunduğu binayı pavyon olarak işletmiş. Pavyona çevrilen Kâtip Mustafa Çelebi Camii, Zarifî ailesi tarafından 2005 yılında İstiklâl Meyhânesi’ne dönüştürüldü.

PROJE VE KROKİLERDE CAMİ

Kâtip Mustafa Çelebî Camii, 1907 tarihli Başbakanlık Osmanlı Arşivi plan, projeve kroki arşivlerinde ve 1927 tarihli J.J. Pervititch Sigorta haritalarında cami olarak görülüyor.

Yeni Akit
 (27.04.2012)

Google Aramaları

  • ismet inönü sattı mı
  • inönü cami sattımı
  • ismet inönü mustafa çelebi camii sattımı
  • osmanlı arşivi meyhane
  • rıza nur ataturk camilerri satı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*