Son Haberler
Anasayfa » Kitaplardan Alıntılar » Sultanın İtalya’ya Oynadığı Oyun

Sultanın İtalya’ya Oynadığı Oyun

Padişahın bir Avrupa devletini elinde nasıl oyuncak haline getirdiğini, dış siyaset konusunda nasıl siyasi bir deha olduğunu çok güzel tasvir eden hadiselerden biri de şudur:

19. yüzyılında sonlarında iyice kızışan sömürge yarışında pek az bir pay kapabilen ve ancak Kızıldeniz kıyısındaki Eritre ve biraz güneydeki Somali’ye sahip olabilen İtalya, gözünü Osmanlı toprağı olan Trablusgarb ve Bingazi’ye yani bugünkü Libya’ya dikmiş ve gizlice askeri hazırlıklara başlamıştır. Bunu Fransızlar vasıtasıyla haber alan padişah, anavatandan uzakta olan Libya’yı kurtarmak için savaş yoluyla bir şey yapamayacağının farkındadır. Padişahın ince zekası, kurnazlığı buna bir çare bulur.

Habeşistan İmparatoru 2. Melik’e Sadık el-Müeyyed Paşa’nın başkanlığında üç kişilik bir askeri heyet gönderen padişah, imparatoru İtalya’nın Habeşistan’ı işgal için hazırlık yaptığı, dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarır.

İtalyanlar 7-8 sene önce hakikaten, sömürgelerine komşu olan Habeşistan’ı işgal için teşebbüse geçmişler fakat Habeşlerden iyi bir sopa yemişlerdir. Bu harbi unutmayan Habeşler, Osmanlı heyetinin ikazarı sonucunda hazırlıklara başlarlar. Sultan Abdülhamid de Habeşistan’a silah temini için nakit yardımında bulunur.

Habeşistan’daki hazırlıklar, Habeşlerin güçlü silahlarla donattıkları ordularını Somali ve Eritre sınırlarına göndermesi İtalyanları büyük br şaşkınlığa uğratır ve Libya’yı işgal için hazırladıkları orduları Habeşistan taraflarına göndermek mecburiyetine kalırlar.

Gerçi Habeşler ve İtalyanlar arasında ikinci bir savaş yaşanmaz ama İtalya, 1904 – 1905 yıllarında düşürdüğü Libya’nın işgali planını ertelemek durumunda kalır. Bu suretle de İkinci Abdülhamid Han zekası, politikası ve devletlerin rekabetinden zamanında istifade etmesini bilmesi sayesinde büyük bir dert ve beladan kurtulmuş olur. Padişahın tahttan indirilmesinden iki yıl sonra, 1911 yılında, İtalyanların Libya’yı işgale başlamaları, İttihatçıların Sultan Abdülhamid’in siyasetini ne kadar kavrayabildiklerini veya sürdürebildiklerini göstermektedir!

Kaynak: UZAKLARI GÖREBİLEN HÜKÜMDAR Sultan İkinci Abdülhamit Han, Çamlıca Yayınları, 2010 Syf: 115 – 116

Alıntı: http://anaarsiv.wordpress.com/

Google Aramaları

  • yakin tarihimizde oynanan planlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*