Son Haberler
Anasayfa » Osmanlı Devletinde Bilim ve Teknoloji ; » Abdülhamid Han, bir taraftan Osmanlı’yı (bilim,teknoloji,eğitim) yeniden imar etmiş, diğer taraftan Filipinler’e kadar uzanıp Müslümanların sıkıntılarını gidermişti

Abdülhamid Han, bir taraftan Osmanlı’yı (bilim,teknoloji,eğitim) yeniden imar etmiş, diğer taraftan Filipinler’e kadar uzanıp Müslümanların sıkıntılarını gidermişti

10645205_691006490984989_1582191570808090932_n

Abdülhamid Han, bir taraftan Osmanlı’yı (bilim,teknoloji,eğitim) yeniden imar etmiş, diğer taraftan Filipinler’e kadar uzanıp Müslümanların sıkıntılarını gidermişti

2nci Abdülhamid döneminde dünya üzerinde ulaşılmadık Müslüman coğrafya kalmamıştı neredeyse. Abdülhamid Han, bir taraftan Osmanlı’yı bilim -teknoloji ve eğitim yeniden imar etmiş, diğer taraftan Filipinler’e kadar uzanıp Müslümanların sıkıntılarını gidermişti. Pekin’de 1908’de kurdurduğu ve hâlâ ayaktaki Hamidiye pekin  Üniversitesi onun Çin’e vurduğu mühürdü.

1908’de açılır Dâru’l-Ulûmi’l-Hamidîyye (Pekin Hamidiye Üniversitesi). Okul kısa zamanda Osmanlı-Çin ilişkilerinde bir doping etkisi oluşturur. Bir bakıma iki toplumu birbirine bağlar. 2nci Abdülhamid Han’ın 19. yüzyılın imkânlarıyla, Batı’nın düşmanlığına rağmen dünyanın öbür ucunda açtırdığı bu eğitim kurrumu Çinli Müslümanları İstanbul ve Halife’ye bağlar âdeta.

Okulun açılmasının ardından Çin’de değişen atmosferi Paris’e şöyle bildiriyordu Fransa’nın Pekin Büyükelçisi: “1908’de 2nci Abdülhamid adına açılan ve kapısında Osmanlı bayrağı dalgalanan eğitim kurumunun ardından Çin’de yaşayan Müslümanlar yalnız Abdülhamid’den bahsetmekte ve ona övgülerde bulunmaktadır. Şüphe yoktur ki bu neticeler İslam dininin öğrettiği erdem ve onurlu bir neticesidir.”

Pekin Huizu (Çin Müslümanları) Tarih ve Kültür Araştırma Bölümü Başkanı Yang HaiHaipeng, o günkü şartlarda Hamidiye Üniversitesi’nin açılmasını mühim bir olay olarak değerlendiriyor. Tarihçi HaiHaipeng, aradan geçen 101 yıla rağmen okulun dersliklerinin Çinli Müslümanların hassasiyeti sayesinde ayakta kalabildiğini belirtiyor: “1907’de İstanbul’dan gelen iki Türk ögretmen, Haoren ile görüşüp o zamanki adıyla bir ‘Öğretmen Yetiştirme Enstitüsü’nü inşaya girişir. Türk kaynaklarında Hamidiye Üniversitesi olarak geçen, Pekin’deki Niujie Camii’nin arkasındaki bir dönüm alan üzerinde bulunan bu 3 sınıflı okul bugün hâlâ ayakta.”
1908’in sonunda henüz bilinmeyen bir sebepten ötürü Türk eğitimciler Çin’den ayrılınca, üniversiteye bölgedeki Müslümanlar sahip çıkar. Bir müddet sonra eğitimci yokluğundan üniversite ilkokul olarak kullanılır. Ancak 1949’daki Mao devriminin ardından  dinî eğitime son verilir, sadece Çince eğitime imkân tanınır. Sultan 2nci. Abdülhamid Han’ın kurdurduğu Hamidiye pekin Üniversitesi’nin bir dersliği bugün hâlâ faaliyette. okulun yaşına rağmen sınıfların durumu oldukça iyi. Zaman içinde okuldaki Osmanlı motifleri silinse de İslami mimari olduğu gibi duruyor.

 

Google Aramaları

  • filipinler abdülhamid han
  • islami bilim universitesi abdulhamit han

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*