Son Haberler
Anasayfa » Belgeler » Acaba İngiltere Kralı Lozan için ne demişti?

Acaba İngiltere Kralı Lozan için ne demişti?

Acaba İngiltere Kralı Lozan için ne demişti??
İngilitere Kralı, Ocan 1924’te yaptığı Parlementoyu Açılış konuşması müsveddesinde üyelere yeni yasama yılında neler yapılacağını izah ediyor. Yoksa birkaç sonraki Hilafetin kaldırılmasına işaret mi ediyordu?
“Gizle kaydıyla Milli Arşivler koleksiyonuna alınan Kral’ın konuşmasında bir cümle özellikle dikkat çekiyor: “Bu antlaşma ile yeni bir çağ açıla
caktır.” Gerçi sonradan Parlemento “Türkiye ile aramızda yeni bir çağ açılacaktır” şeklinde düzeltecektir cümleyi ama Kral’ın Lozan’a neden bu denli önem atfettiği meselesi kafaları karıştıracaktır.(Derin Tarih Dergisi)..Bu tasarı kabul edilir edilmez Lozan Antlaşması onaylanmış olacak ve YENİ BİR ÇAĞ AÇILACAKTIR.” (As soon as this Bill has been passed, the Treaty will be ratified, and a new era will open.) (CAB/23/46, s. 424)

Google Aramaları

  • atatürkün din ile ilgili görüşleri kendi el yazısı ile
  • derin tarih arşiv

2 yorum

  1. İngiliz kendi eliyle yarattığı bir sahte kahramana İslamın hilafetini yıktırdı.İslamı ve müslümanları başsız bıraktırdı.Bin yıl islamın bayraktarlığını yapmış bir milletin islamla ve kuranla bağını koparttı.
    Haydi beyler İngilizler ile birlikte lozan antlaşmasını kutlayalım mı ?

  2. Gökhan bey,inanmıyorsanız sizde araştırın,tarih ortada bunların hepsi yasaklandı,yalan mı??..gerçekleri görmek istemiyorsanız biz ne yapalım??..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*