Son Haberler
Anasayfa » Kemalizm ve Atatürkçülük İlerlemeye Manidir; » Atatürk’ün gösterdiği yol bilim yolu değildir.

Atatürk’ün gösterdiği yol bilim yolu değildir.

10805814_401016860073288_4713860488613162207_n

Atatürkçü düşünce sistemi diye bir şey yoktur Atatürkçülük, “gevşek çizgili” bir dünya görüşüdür. Bu ülkede en hayvan faşist (ırkçı) de sorarsan Atatürkçü’dür, en kabız (yetersiz-cahil-fen yobazı) sosyalist de. Hatta, bağımsızlık isteyen (komünist) Kürt bile! Bilen bilmeyen, Atatürkçü “düşünce sistemi” diye ileri geri sallamasın. Bir ideoloji değildir. Bir felsefe, hiç değildir. Onu, otuzlu yılların faşistleri (ırkçıları) bir ideoloji haline getirmek istemişler (Kemalizm), beyinleri de bununla yıkamışlardır.

Öte yandan Rus, Japon ve son olarak da Çin kalkınması, (harf inkılabının) alfabenin bu işle (bilim’le) uzaktan yakından hiçbir ilgisinin olmadığını gösterdi (hepten ahmak olmayana tabii.)

Atatürkçülük, bilimin önderliğinde bir uygarlık değiştirme, Batı uygarlığına eklemlenme girişimidir. O kadar.Bunu icat eden de Atatürk değildir, ille bir fikir babası arayacaksanız 1839 yılına ve Mustafa Reşit Paşa’ya kadar gideceksiniz. (tazminat ve yakın tarihi bileceksiniz) Atatürk, yüz yıllık bu çabayı “radikalize” etmiştir, o kadar.Fakat şunu da unutmayalım: Atatürkçülük, bir anlamda da tek adam ve tek parti idaresi demektir. “Vesayet” demektir. “Bürokrasinin otoriter (yani diktatör)yönetimi” demektir.

Atatürkçülük bir “düşünce sistemi” olsaydı donup kalır ve zaman içinde çöker giderdi. Atatürkçülük bir düşünce sistemi olsaydı, Türkiye çok partili rejime geri dönemezdi. (Geçemezdi demedim, geri dönemezdi dedim.) (Osmanlının son dönemlerinde çok partili bir sistem zaten vardı. MK, dönemi yani 1923-1938 ve 19-50 yılları arası yoktu.)

İşte onun için bu ülkede en hayvan faşist de sorarsan Atatürkçü’dür, en kabız sosyalist de. Hatta, bağımsızlık isteyen Kürt bile! Bilen bilmeyen, Atatürkçü “düşünce sistemi” diye ileri geri sallamasın. Sonra birileri çıkarlar, “İstanbul’da esir olarak bulunan padişahı kurtarmayı” da dahil ediverirler o sistemin içine, şaşar kalırsınız.

Dipnot; Engin Ardıç-sabah gazetesi-13/06/2011 bu yazı uzunca bir makaleden bir parçadır aslı uzuncadır.

[Engin Ardıç Türk Gazeteci, Yazar.Sabah Gazetesi]
Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;
Engin Ardıç İle Tarih Dersleri;
Kemalistler yalnızca “kültür devrimi”peşinde koştu; ekonomik (bilimsel,teknolojik) kalkınmayla uzaktan yakından ilgisi yoktu.http://yakintarihimiz.org/kemalistler-yalnizca-kultur-devrimipesinde-kostu-ekonomik-bilimselteknolojik-kalkinmayla-uzaktan-yakindan-ilgisi-yoktu.html

Kemalizm ve Atatürkçülük İlerlemeye Manidir-Tüm Linkler;http://yakintarihimiz.org/kemalizm-ve-ataturkculuk-ilerlemeye-manidir-tum-linkler.html

Google Aramaları

  • atatürk ün gösterdiği yol ile ilgili bilgiler
  • atatürkün gösterdiği yol
  • Atatürk gösterdiği yol
  • Atatürkün göstediği yol
  • atatürkün gösterdiği yollar
  • atatürk\ün gösterdiği yol nedir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*