Son Haberler
Anasayfa » Genel » Atatürk’ün Harf Devrimi Konuşmasından;

Atatürk’ün Harf Devrimi Konuşmasından;

Atatürk'ün Harf Devrimi Konuşmasından;“Yeni Türk harflerini çabuk öğrenmelidir. Vatandaşa, kadına, erkeğe, hammala, sandalyacıya öğretiniz, bunu vatanperverlik ve miliyetperverlik vazifesi biliniz. Bu vazifeyi yaparken düşününüz ki, bir milletin, bir heyet-i içtimaiyenin (toplumun) yüzde onu okuma yazma bilir,yüzde sekseni bilmez nev’idendir. Bundan insan olarak utanmak lazımdır. Bu millet utanmak için yaratılmış bir millet değildir: iftihar etmek için yaratılmış, tarihin iftiharla doldurmuş bir millettir. Fakat milletin yüzde sekseni okuma yazma bilmiyorsa, bu hata bizde değildir.Türk’ün seciyesini anlamayarak, kafasını birtakım zincirlerle saranlardadır. Artık mazinin hatalarını kökünden temizlemek zamanındayız. Hataların tashih olunmasında bütün vatandaşların faaliyetini isterim. En nihayet bir iki sene içinde bütün Türk heyeti, içtimaiyesiyeni harfleri öğreneceklerdir(*) Milletin yazısıyla da kafasıyla da bütün âlem-i medeniyetin(medeniyet dünyasının) yanında olduğunu gösterecektir”.

Kaynak;Türk yazı inkılâbı hakkında konuşma, (9.VIII.1928) A.S.D. II, sf. 253. Not: Sözler,Atatürk’ün söylev ve demeçleri,II. (1906-1938), ikinci baskı,Ankara 1959. (Türk inkılâp TarihiEnstitüsü Yayınları)adlı kitaptan derlenmiştir.

(*)Türkiye’de okuma-yazma nisbetinin düşüklüğü Islâmî harflerle okuma-yazma öğrenmenin güçlüğüne yüklenmiştir. Lâtin harflerinin kabulüyle okuma-yazma nisbetini düşüren (!) eski yazıdan kurtulunmuş, kolay okunup yazılan Lâtin harflerine rağmen okur-yazar nisbetinde uzun süre büyük bir artış olmamıştır.

M. Kemal’in hayatı boyunca bu nispet yüzde 20-25’i geçmedi, yüzde 40’ı geçmesi de 1960’dan sonradır. M. Kemal’in 1-2 yıl içinde okuma-yazma bilmez kimse kalmayacak dediği tarihten 42 yıl sonra, resmî 1970 istatistiklerine göre ise, okur-yazar nisbeti ancak yüzde 50’yi bulabilmiştir

Google Aramaları

  • atatürkün harf inkılabı ile ilgili sözleri
  • atatürk harf devrimi
  • atatürkün yeni türk harfleri ile ilgili söylev ve demeçleri
  • atatürk ün yeni türk alfabesi ile ilgili söylev ve demeçleri
  • atatürkün yeni türk harfleri ile ilgili söylev ve demeçler
  • atatürkün yeni türk harfleri ile ilgili söylev ve denemeleri
  • atatürkün harf devrimi ile ilgili konuşması
  • yeni türk alfabesi ile ilgili sözler
  • atatürkten önceki harfler
  • atatürk ün el yazısıyla harf devrimi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*