Son Haberler
Anasayfa » Genel » Atatürk’ün Uşağı Cemal Granda Hatıratın’dan Bir Bölüm

Atatürk’ün Uşağı Cemal Granda Hatıratın’dan Bir Bölüm

 Atatürk'ün Uşağı Cemal Granda'nın Hatıratından Bir BölümBirinci Cumhurreisinin günlük hayatıyla ilgili olarak 12 yıl sofracı ve hizmetçilikle yanında bulunan bir zatın hâtıralarında şu bölümleri iktibas ediyoruz:

“O gece yemek, sabahın beşine kadar sürmüştü, çoğu geceler böyle olur, meclisin horozlar öterken dağıldığı görülürdü. Bu yüzden Atatürk de sabah saat beşten önce yatağına girmezdi… Atatürk her gece yarım kilo (şarap) içerdi. Mezesi de sadece tuzlu leblebiydi”, (sf. 21)

“Atatürk’ün sofrada günlük olayların dışında harf devrimi, din devrimi gibi yeni ve heyecanlı konular da ortaya attığı olurdu… Herkesi konuşturur… Son sözü her zaman kendisi söylerdi”.
“Sofra konuşmalarında konuyu hep kendisi açar, başkalarının konu ortaya atmasına meydan vermez, sorduğu soruların karşılıklarını büyük bir dikkatle dinlerdi. Başkalarının yaptığı prensiplere değil, ancak kendi prensiplerine uyardı. Bir gün yurdumuza gelen bir yabancı gazetecinin yaptığı görüşmede “Programınız nedir?” sorusuna “Programım benim hareketimden çıkar” karşılığını vermişti”,

“içkiyi içtikten sonra sanki vahiy geliyordu. İçmediği zamanlar sakin, saygılı, çekingen, kibar bir salon adamıydı. İltifat etmesini de çok iyi biliyordu. Yalana ve riyaya katlanamıyordu. Özel hayatında da çok sakin olan Atatürk’e üç kadeh içtikten sonra vahiy geliyordu. Peygamberler gibi. Bütün kararları o zaman veriyordu. Hepsi de isabetli şeylerdi. Devrimlerin çoğunu ayık kafayla yapmaya kalksaydı, belki de başaramazdı”, (sf. 255)

(Cemal Granda: Atatürk’ün Uşağı İdim.Hürriyet Yay.istanbul, 1973).

Google Aramaları

 • cemal granda atatürk\ün uşağı idim
 • cemal granda atatürkün uşağı idim
 • atatürkten önce ve sonra toplumsal hayat
 • atatürk\ün uşağı idim
 • atatürkün uşağı idim
 • Ataturkun usagi
 • atatürk\ün uşağı
 • cemal granda pdf
 • cemal granda kimdir
 • atatürk ün uşağı idim pdf

3 yorum

 1. Kemal Usal Karagözoğlu

  Okuduklarımın ALTINA imza atarım, ama Ataturk tahlili bunla kalmamalı, eksik olur.
  1. Silah arkadaşlarını hep kıskanç lıkla kötülemiş onların hep üstünde oldugunu belirtmiştir. Ne hikmetse savaşın en başarısız askerleri ikinci adam İnönü gibiler hep onun yardakcilari olmuşturlar. Ama Oramiral Rauf Orbay gibi askeri ve deniz mühendislik dehasını İzmir Suikastı tertipleyicisi olarak idam sonra yirmi sene hapis cezası ile ödüllendirdi!! Sadece Çanakkale de Rauf Orbay, Nusret mayın gemisi ile yarattığı üstün askeri basarı Atatürk un kendinden menkul bütün askeri başarılarını katlar. Ataturk bana gore Fatih Terim hocanın istiklal savaşının izdüşümü gibidir. Sakalli Nurettin paşaya yaptıgı hakaretler (Nutuk’larinda) tam bir Rakı masası hezeyanları olarak derinde yatan komplekslerinin neticesidir. Kazim Karabekir in cenazesinin bile o zamanların Galatasaray Sultanisinin öğrencilerinin gayretleri ile kaldırılarak defnedilmesi hep Atatürk ve arkasında bıraktığı 2. Adamların kafalarının içindeki hasta düşüncelerinin ne derece korkunç, Kadir bilmez, silah arkadaşlarına duydukları komplekslerin ortaya çıkışı değil mi?

  Annemi büyüten Nurettin Pasa nin küçük Damadi General Eşref Alpdogan Atatürk’ün ölüm korkusu nedeni ile MAH (MİT) tarafından surekli gözetimi nedeni ile intahar etmesi bizim aile ve Alpdogan ailesi icin sonsuz acı ve travmadir. Evet, Abdullah Alpdogan paşanın kardesi, Kadıköy deki evlerinde; banyo dairesinde sabah ezanı ile birlikte Japon harakiri bıçağı ile bardaklarını dışarı dökerek intahar etti…sebep Atatürk ve vehimleri.

 2. Kemal Usal Karagözoğlu

  Nusret Mayın Gemisini Yüzbaşı Hafız Nazmi Akpınar yönetmiştir, yanlışlık eseri Rauf Orbay yazmışım. Bu büyük hata için özür diliyorum ve bu üstün yetenekli Yüzbaşıyı bir kere daha saygı ile anıyorum.

 3. Atatürk İngilizlerce satın alınan bir kişidir.Kurtarıcı ilah olarak yutturulmuştur…Türkleri islamdan uzaklaştırmakla görevliydi.Ezanı kuranı sarığı elifbayı mecelleyi şeriatı hep yasakladı…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*