Son Haberler
Anasayfa » İngiliz valisi mustafa kemal; » Bandırma Vapuru’yla Anadolu’ya açılan Mustafa Kemal, habersiz bir kaçışla değil, İngilizlerden alınan vizeyle resmi bir görevle ayrılıyor İstanbul’dan.Anadolu’ya gidecek kişinin M. Kemâl olmasını İngilizler istedi! Peki Neden?

Bandırma Vapuru’yla Anadolu’ya açılan Mustafa Kemal, habersiz bir kaçışla değil, İngilizlerden alınan vizeyle resmi bir görevle ayrılıyor İstanbul’dan.Anadolu’ya gidecek kişinin M. Kemâl olmasını İngilizler istedi! Peki Neden?

Bandırma Vapuru’yla Anadolu’ya açılan Mustafa Kemal, habersiz bir kaçışla değil, İngilizlerden alınan vizeyle resmi bir görevle ayrılıyor İstanbul’dan.Anadolu’ya gidecek kişinin M. Kemâl olmasını İngilizler istedi! Peki Neden?

Anadolu’ya gidecek kişinin M. Kemâl olmasını İngilizler istedi! Peki Neden?

M. Kemâl: Bu davetin mâna ve mahiyetini anlıyamadım, istizah ettim; bir taraftan Erkânı Harbiyei Umumiye Reisi olan Cevad Paşadan da ‘sordum, müşarünilehten 11 Ha…ziran 1335 te aldığım cevapta «Kıymetli bir generalin Anadolu’da seyahati efkârı umumiyeye iyi ‘bir tesir yapmıyacağı cihetle İngilizlerin beni talebeylediği» bildiriliyordu.

Üçüncü Ordu Müfettişi ve Fahrî Yaveri Hazreti Şehriyarî (Yüce Padişahın Fahri Yaveri) M. Kemal

Tarih: 24.4.1336 (Rumi) Cumartesi [Miladi 1920] Kaynak: Tbmm arşivleri

İlgili kaynağa ait bağlantı:http://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/TUTANAK/TBMM/d01/c001/tbmm01001002.pdf

“Bir ülkeyi ele geçirmek zor değildir. O ülkede halkın güvendiği, sözüne inandığı, peşinden gittiği adamlar vardır. Askeri işgalin başladığı gün bunları garnizona toplarsınız, geri kalan halk yığınları posadır. O ülkeyi en az elli yıl istediğiniz gibi yönetirsiniz…” [Lord Cromer – Alıntı: “Bennett; Atatürk’e Nasıl Vize Verdim” – Nezih Uzel]

İngilizler Mustafa Kemal’i Vahideddin’e Pazarlamaya Çalışmışlar

İstanbul Hükümetinin başbakanı Damat Ferit: ”Mustafa Kemal Paşa’yı müfettişliğe tayin edişimiz de İngilizlerin tavsiyesi üzerine oldu” (Murat Bardakçı, Şahbaba Pan Yayıncılık İstanbul, s. 179)

Mustafa Kemal, Samsun’a çıktıktan sonra da ”Padişah ve itilaf devletleri ile düşmanlık durumuna girilmeyeceğini” açıkça beyan etmiştir..(Atatürk Nutuk, c. 1 s. 11)

İngilizler tek kurşun atmadan gittiler. İşgali anadoluya yayacak güçleri vardı. İngilizler işgal etseydi ve yapılan devrimler ingilizlerin eliyle gelseydi halk kabul eder miydi ? Fakat bizim içimizden biri olarak gördüğümüz kuklaları kullanarak ülke için kötü birşey yapmayacaklarını düşünmemiz bizi bu duruma getirdi ve devrimlere itiraz edenler darağaçlarında sallandırıldı…

İngiliz Valisi M.kemal ;M.kemal Anadolu’dan sorumlu (yahudi) mason (merkezli)bir askerdi .

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

http://yakintarihimiz.org/ingiliz-valisi-m-kemal.html

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*