Son Haberler
Anasayfa » Genel » Buyurun Kemalizme sadakati tartışılmaz Şükrü Kaya dahi neler diyor

Buyurun Kemalizme sadakati tartışılmaz Şükrü Kaya dahi neler diyor

Buyurun Kemalizme sadakati tartışılmaz Şükrü Kaya dahi neler diyorArkadaşlar bugün önümüze konulan bu siyasi vesika gelecek nesillere, hatta korkarım ki bizim nesle bile esaslı anlaşmazlıklar doğuracak tehlikeli hükümler taşıyor. Balkan harbi neticesinde, o elemli günler elde ettiğimiz 1913 hudutlarını bile bize temin etmiyor. Edirne’yi maatteessüf ölüme mahkum ediyor …

Efendiler, bir şehir, milli tarihte tuttuğu yer ile, hatıraları ile abideleriyle yaşamaz. Bir şehrin yaşaması için kendisine bir muhit-i iktisadi lazımdır. İşte Edine bu muhit-i iktisadiden tamamiyle mahrum edilmiştir.

… Hudut komşusu oldukları için, hasseten iyi geçinmeye mecbur olan Bulgalar, Yunanlılar ve Türklerin arasına bir vesile-i nifak (çatışma) olsun diye batı Trakya’yı bizden koparmışlardır.

… Efendiler, Lozan’ın … Türklere gösterdiği insafsızlık bundan ibaret değildir. Boğazlar’a hakim olan yerlerde bazı adalar vardır. Mesel’a İmroz, Bozcaada bize bazı kayıtlarla iade ediliyor. Fakat aynı derece Boğazlar’a hakim Semendirek, Limni vardır, bunlar unutuluyor. Herkes biliyor ki Boğazlar’a karşı olan tasallutlar, taarruzlar Limni’nin Mondros limanına hazırlanıyor. Bu memleketler, bu adalar neden Türkiye’ye iade olunmuyor?

Benim fikrimce, bu sebeple, birçok sebeple Lozan’ın doğurduğu bu Muahede, eksiktir, yarımdır ve pek çok tehlikeli maddeleri içine alır …Boğazlardan sonra Midilli, Sakız, Sisam adaları vardır … Bu adalar Anadolu’dan kopmuş güzel birer parçadır. Bu adaların güzelliğinden, servetinde, oradaki Türk hayatının yaşattığı abidelerden bahsetmeyeceğim. Rica ederim bir kere daha haritaya bakınız! Bu adalar yabancı ellerde bulundukça, bize bu sahillerde yaşamak imkanı var mıdır? (yok! sesleri) Bu sahillerimizde asayiş temini için, edeceğimiz devamlı fedakarlıklar, bu adaların zaptından, raptından daha ziyade güç olacaktır.”

Lozan siyasi bir zafer değil ahlaki bir hezimettir.Tamamiyle sebepsiz ve hadsiz maddi kayıpların yanında yüzyıllar boyu gururla sahibi olduğumuz Hilafet makamı da Batı’ya,aslında bir Yahudi çıfıtına peşkeş çekilmiştir,birilerinin bu peşkeşten önce dini ve hilafet makamını göklere çıkartan konuşmalarından hemen sonra aynı makama türlü hakaretlerle saldırması da aslında karakterlerini beyan ediyor.Bağırıyorlar biz hep buyduk diye.İşte bu mantık ve dünya görüşü hakim olduğu sürece de Lozan hep siyasi zafer diye söylenegelir bu ülkede.

Google Aramaları

  • şükrü kaya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*