Son Haberler
Anasayfa » İngiliz valisi mustafa kemal; » Cafer Tayyar Paşanın ifadesiyle ;Kör olası İngilizler, başımıza Mustafa Kemal Paşa’yı getirdiler!

Cafer Tayyar Paşanın ifadesiyle ;Kör olası İngilizler, başımıza Mustafa Kemal Paşa’yı getirdiler!

10636132_786606041395962_4839964596671698376_n10556277_703945112994403_2707082701745415694_n12

Cafer Tayyar Eğilmez ,Türk asker ve  siyaset adamı. Kuva-yi Milliye yöneticisi, İstiklal madalyası sahibi.

 Mustafa Kemal Paşa’nın babasının kim olduğu araştırdım. Cafer Tayyar Paşa, Mustafa Kemal Paşa için, “onu tanıdığımdan beri ayyaştır.”dedi. Babası kimdir diye sorulduğunda, “muhtelif şer söylerler” dedi. Babasının kim olduğunu belirtmedi. Büyük Cemal Paşa’nın fedaisi, sadık adamı Tekel İstanbul Baş Müdürlüğü Şubesi amiri iken, kendisinden, Mustafa Kemal Paşa’yı öğrenmek istedim. Bana “bir Sırplı çavuşun, bir çingene kızından yahut karısından doğan bir ailedendir.”dedi. Ben o zaman Çanakkale Cephesi’nde 1. ordunun emrinde vazife görüyordum. Mustafa Kemal Paşa, “Bitlis’i, Muş’u düşmandan geri istedim” diyor. Hâlbuki Bolşevik devrimiyle Ruslar ikinci ve üçüncü ordu cephelerinden süratle çekiliyordu. Mustafa Kemal Paşa emrindekiler Ruslar’a “bizi neden yalnız bırakıp gidiyorsunuz” diye ateş ediyorlardı. Kör olası İngilizler, başımıza Mustafa Kemal Paşa’yı getirdiler! Bursa’da, Çerkes Bekir Sami, Eskişehir’de Ali Fuad, Ankara’da Jandarma Genel Komutanı Mir Alayı Çerkes Beha, Ankara Alayı komutanı Çerkes Remzi, Çerkes Ethem ve kardeşleri, Keskinli Rıza Bey, Yozgat’ta Çobanoğulları ve pek çokları isteselerdi Mustafa Kemal Paşa’yı görevinden alabilirlerdi.

Alavere dalavere ile Mustafa Kemal Paşa komutanlığı ele geçirdikten sonra, bir daha kaptırmamıştır. Fedaileri vasıtasıyla, karşı gelenleri tehdit etmiş ve yok etmiştir. Osmanlı ordusunda Mustafa Kemal Paşa kadar zalim ve haris bir asker görülmemiştir. Mustafa Kemal Paşa Şehzade’yi İstanbul’a çevirmişti. Anadolu’daki meclisin başına geçer, orasını temizler, meşru hale getirebilirdi. “Şimdilik size ihtiyaç yok” demelerine karşılık, “orduda bir asker gibi çalışayım” dediği halde kabul edilmeyerek geri çevrilmesi, Mustafa Kemal Paşa’nın amacını apaçık ortaya koymuştu. Celaleddin Arif’i de bu maksatla meclisin başından çıkartıp kendisi Celaleddin Arif’in yerine geçmiştir. Anadolu’da bulunan paşaları birer bahane devlet sınırları dışına çıkarmıştır. Mustafa Kemal Paşa kendini hem Meclis Başkanı hem de başkomutan yaptırmıştır. Mustafa Kemal Paşa, Afyon’da Ali İhsan Paşa’nın emrindeki 1. orduya Doğu Cephesi’nden Kazım Karabekir’in ordusuyla yetişip, birleşen Osmanlı ordusunun Yunanlıları püskürteceğinden endişe duymuş ve Ali İhsan Paşa’yı Ankara’ya çağırarak emekliye ayırmış ve Konya’da zorunlu ikamete mecbur etmiştir.

Zamanında Ankara Ziraat Okulu’nda kalan Mustafa Kemal Paşa’nın emrindeki İsmail Hakkı’nın idaresinde bir piyade takımı mevcuttu. Kısa zamanda bu takımı bir alay kadrosuna çıkarmak için bir jandarma taburunu yanına almıştır. Bu taburun başına Kılıç Ali Bey’in yeğeni Salih Kılıç isminde genç ve parlak bir subayı yüzbaşılığa terfi ettirerek getirmiş. Daha sonra Karadeniz’den gelen Topal Osman’ın çetesini de bir alay haline sokarak ve Topal Osman’a milis kaymakamlık rütbesini vererek onu da emri altına almış, maaşlarını Jandarma Genel Komutanlığı’na ödettirmiştir. Bundan başka birkaç polis alayını da kendi emri altına almıştır. Mustafa Kemal Paşa’nın adamları Rum ili eşkıyalarından Akif Kaptan, Hasan Rıza, Cavad Abbas, Salih Buzak, Receb Zöhdi, İskilipli Osman Tufan’dır. Bunların birinci adamı, Ernekvili katil ve sabıkalı Şaban! Cevdet Abbas, Kılıç Ali, Receb Zühdü, Salih Bozuk, Osman Tufan ve daha niceleri Mustafa Kemal Paşa’nın adamlarıydı.

Ankara polisinde çalışanlarla “A.P.” adlı askeri polis teşkilatında çalışanlar, birbirleriyle yarış derecesine adeta cesede basarak mevki teminine yelteniyorlardı. Bu hafiyelerden hemen herkes çekiniyordu. Mustafa Kemal Paşa, Cafer Tayyar’ın maneviyata, Hilafet ve saltanata bağlılığını biliyordu. Ekilmez soyadını alan Cafer Tayyar hakikaten sefalet içinde denecek kadar yoksulluk geçirdi. Fakat Mustafa Kemal Paşa’ya boyun eğmedi. Mustafa Kemal Paşa, Ali Şükrü’yü mecliste feryat ettiği için, Topal Osman’a boğdurmuştur. Ali Şükrü’nün cesedini bir çuval içine sokarak Ankara’nın görünmez mağaralarından birinin içine attırmıştır. Bu tertibi Kılıç Ali denilen hilekâr telefonla Çankaya’dan idare etmişti. TBMM’de, Mustafa Kemal Paşa’nın Meclise girmemesi için; Selehaddin ve Mersin’li Küçük Cemal Paşalar, Karavasıf ve arkadaşları bir kanun önerisinde bulunmuşlardı. Memleket içinde beş sene oturmayan ve belli bir miktar vergi vermemiş bulunanların, meclise kabul edilmemesini şart koşmuşlardır.

Mustafa Kemal Paşa meclise hiç sormadan, karar ve izin almadan kendi seçtiği arkadaşlarından üçer-beşer kişilik birer heyet oluşturup, sınırsız bir yetki vererek istediği illere göndermiştir. Gönderdiği heyetleri koruması içinde jandarmaları görevlendirmiştir. Gönderdiği heyetler her gittiği yerde halkın üzerine korku, bir kâbus gibi çökmüştür. Hiç kimseye sormadan bir düzüne insanı bir gecede idam edebilir. Ve ettiler de! Kararların temyizi yoktur. İl Valisi bile itiraz etse, Mustafa Kemal Paşa’nın gönderdiği heyet İl valisini mahkemeye çıkarabilirdi. Görevlendirdiği heyet Mustafa Kemal Paşa’dan başka kimseden emir almazdı. Ali İhsan Paşa’nın Afyon cephesinden hileyle alınarak Konya’da ikamete zorunlu tutulması Rafet Paşa’yı üzmüştür. Rafet Paşa neden böyle olduğunu anlamış, bu yüzden kendisine teklif edilen 1. ordu kumandanlığını kabul etmemiştir. Rafet Paşa’nın askerlerinin başına Kaçar Nureddin Paşa geçirilmiştir. Başkomutanlık savaşı İhsan Paşa’nın hakkıdır. Afyon’da orduyu taarruza hazırlayan Ali İhsan Paşa’dır. Ordunun başına Mustafa Kemal Paşa geçmiş ve her şeyi kendisi yapmış gibi göstermiştir.

[Bir Osmanlı Askerinin yazdığı Gizli tutulan mektuplardan]

Kaynak; Hıfzı Topuz – Bana Atatürkü Anlattılar.

Mustafa Kemal Paşa kadar zalim ve haris (aç gözlü -kötü niyetli) bir asker görülmemiştir. Bu adamlar (ismet inönü ve m.kemal) iktidarı ele geçirmişler ve diledikleri gibi herşeyi yapma sevdasında olan insanlardı.Ne yapacaklarını da doğru dürüst bilmiyorlardı.Kimisi kominist olalım peşindeydi, kimisi bilmem ne? Sonunda tabii bu güçlü grup ,laiklik namı altında din düşmanlığına ve diktatörlüğe yürüdü.İsmi Cumhuriyetti ama, yönetim tam şekli ile diktatördü.Tam diktatörlüktü. Cafer Tayyar Eğilmez

Kaynak; Abdurrahman Dilipak – İnönü Dönemi s.Sayfa: 153

Daha fazla bilgi için şu linklere bakabilirsiniz;

Mustafa Kemal Türk Degil ki Atatürk Olsun! Acaba bu, bir şuur altı boşalması mıdır?!Örnekle anlatmak isteriz;http://yakintarihimiz.org/mustafa-kemal-turk-degil-ki-ataturk-olsun-acaba-bu-bir-suur-alti-bosalmasi-midirornekle-anlatmak-isteriz.html

Google Aramaları

  • cafer tayyar paşa
  • kör olası Mustafa Kemal Paşa
  • cafer tayyar paşa kimdir
  • tayar paşa
  • kör kemal kimdir
  • cafer tayyar paşa unvanı
  • cafer tayyar paşa ekşi
  • cafer tayyar eğilmez ne dedi
  • cafer tayyar eğilmez kimdir
  • cafer tayyar eğilmez hayatı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*