Son Haberler
Anasayfa » Güncel Haberler » Demirtaş: Öcalan ile dün gece mesajlaştık

Demirtaş: Öcalan ile dün gece mesajlaştık

Kobani bahanesi ile Türkiye’yi hedef alan eylemlerin çağrıcısı olan HDP’nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, okulların yakıldığı, marketlerin yağmalandığı ve camilerin kundaklandığı olaylarda kendilerinin hiç bir dahli olmadığını iddia etti. Hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suçlayan Demirtaş, dün gece İmralı’da yatan Abdullah Öcalan ile mesajlaştıklarını açıklayarak, Öcalan’ın olaylarla ilgili yorumunu da açıkladı.

demirtaş geri adım

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Diyarbakır’da basın açıklama yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’a gelerek Demokratik Toplum Kongresi (DTK) salonunda yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı. Toplantıya DBP ve DTK eşbaşkanları da katıldı.

“Başbakan ‘Kürtlerin devleti biziz’ dedi”

Demirtaş, şunları söyledi:

“IŞİD’a karşı ciddi bir tepki verilmedi. Bu kırılmayı yaratan biz değiliz. 25 gündür evimizin içine bu tecavüz çetesi girmeye çalışıyor. Kobani’ye girip oradaki insanların kellesini kesme çağrıları yapıyor. ‘Kürtlerin kadınları bize helaldir’ diye fetva çıkarıyor. 25 gündür halkımız bu tecavüz çetesine karşı direnmeye çalışıyor. Biz kendi hükümetimizden, vatandaşı olduğumuz ülkeden bu katliama da sessiz kalmayalım diye çağrı yapıyoruz. Halkımız Suruç sınırında IŞİD’e karşı protesto yapıyor. Fakat IŞİD’e karşı sert bir eleştiri yapmayanlar halkımızı geri püskürtüyor. İşte bunlar kırılma yaratıyor. Başbakan ile görüşme yaptık. Bu süreçleri dilimiz döndüğünce anlatmayı çalıştık, halktaki kırılmayı, öfkenin giderek büyüdüğünü anlatmaya çalıştık. Sayın Başbakan’a ‘Kürtlerin devleti yok diye mi bu kadar sahipsizler’ dedik. Sayın Başbakan Davutoğlu da ‘Hayır Kürtlerin devleti var, biziz’ dediler. ‘O halde destek olun’ dedik.”

“Biz şiddete çağırmadık”

IŞİD dört taraftan Kobani’yi kuşattı. Bu durumda herkesin göstermesi gereken onurlu bir davranışı sergiledik. Biz Türkiye’nin geleceğini de kurtaracak hamleyi yaptık, halkımızı Kobani’ye destek vermeye çağırdık. Halkımızı Kobani için dayanışmaya çağırdık bizim yaptığımız budur. Biz insanları asla şiddete ve silaha çağırmadık.

“Devreye provokatörler girdi”

Güneydoğu’da sivil ve karanlık bazı kişilerin halkın üzerine ateş açtı, devreye provokatörler girdi. Şiddet eylemlerini provokatörler yaptı. Şiddeti büyüten HDP’nin çağrısı değildir. Biz hükümet değiliz, tahrik edenleri bulmak devletin görevidir. Bütün bunlara rağmen biz dedik ki hükümetle ele ele vermeye hazırız.

“Kürtler bu ülkenin düşmanı değil”

Silahlandırılmış sivil kişilerin toplum içine girdiklerinin hesabını HDP’den sormasınlar. Şimdi HDP’yi suçlamak çözümü sağlamaz. Biz ele ele vermek zorundayız. Kürtler bu ülkenin düşmanı değil. Birbirimize düşman gözüyle bakacak, halkı birbirinden uzaklaştıracak eylemden uzak durmak lazım. Türkiye gerçek bir kardeşlik ve demokrasi ülkesi olsun istedik. Hiçbir yerde şiddet uygulamamalı buna fırsat vermemeli ve dikkatli davranmalı.

“Dün gece Öcalan ile mesajlaştık”

Bizler de çözüm sürecini doğru bir rotaya oturtmak için diyaloğa tartışmaya müzakereye hazır olduk, hazır olmaya devam edecek. Arkadaşlarımız sayın Yalçın Akdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdiler. Kobani sahiplenme eylem ve etkinliklerine hiçbir yerde müdahale yapılmamalıdır. Şiddet şu saatten itibaren durmalıdır. Bunu önleyebilmenin yolu işte iradeyle disiplinle hareket etmekten geçer. Arkadaşlarımız kurumlarımızın ortak yaklaşımını dikkate almalıdır. Şunu da altını çizerek belirtmek istiyorum, dün gece itibariyle bizler sayın Öcalan ile kısa bir mesaj bağlantısı kurma imkanı bulduk. Kendisiyle bu katliam tehlikesine karşı diyalog ve müzakereyi hızlandırma yöntemini bütün taraflara telkin ettiğini önerdiğini belirtmek istiyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*