Son Haberler
Anasayfa » Genel » Dünyayı Aldatanlar:Nurullah Ataç

Dünyayı Aldatanlar:Nurullah Ataç

Dünyayı Aldatanlar:Nurullah AtaçTürkçeyi uydurma dil haline getiren Türklükten ve Türkçeden yana görünen N.Ataç aslında bir Yunan ve Latin hayranıdır.Bütün ömrünü dilimizdeki Osmanlıca kelimeleri atmakla geçiren bu kişi , Türk-İslam medeniyetine karşı olduğu için böyle yapmıştır.

NURULLAH ATAÇ (1898-1957)

Atalarımızın, savaşçı ve hareketli milletti.Hayatlarının önemli bir kısmı at üzerinde geçer,”atta doğup,atta ölmekten”ten şeref olarak söz ederlerdi. Meramlarını kısa sürede ifade etmek için olacak, o zaman ki Türkçe’ye , çoğunlukluğu fiil olan kısa kelimeler (at,tut,yat,al,ver, vs.) hakimdi.

Bin sene önce, İslam ile şereflendikleri vakit anladılar ki , kumanda seslerinden ibaret, tek ve kıs heceli, ahenksiz , sadece maddeleri ifade eden , mücerret mefhumlardan mahrum bu lisanla ne insan , e cemiyet , ne de devlet teşkil edilebilir.Zenginleşmesi şarttır.Böylelikle,bir yandan ülkeler ve gönüller fethederken,diğer yandan daha çok akrabalığı olan dillerden kelimeler fethettiler Eksiklerini kapattılar.

Bu kelimeler asırca kullanıldı.Dilimizdeki diğerlerinden farklı olmayacak kadar sindirildi, ”biz”leşti.Bu şekilde Türkler büyük medeniyetler kurdu , insanlığa ışık tuttu.Cumhuriyetle birlikte bazı kişi ve gruplar ” tasfiyecilik, uydurmacılık ” cereyanını başlattılar.Bunlara göre, dilimizdeki öztürkçe olmayan kelimelr atılmalı , asırlardır kullandığımız ”biz”leşmiş bu kelimelerin yerine yenileri uydurulmalıydı.Maalesf , uzun yıllar bu görüşler resmi kanaldan yayıldı ve tatbik edildi.

Acaba tasfiyecilik cereyanının hedefi ne idi ve altında ne yatıyordu? Bu suale cevap verebilmenin bir yolu , tasfiyeciliğin öncülüğünü yapmış bir kişiyi incelemek ve değerlendirmek.

Uydurmacılık Ataç la alevleniyor…

Cemil Meriç’ in Nurullah Ataç hakkında ki yorumu ; ”Oynasınlar diye beynimizi verdik ellerine.Beynimizi yani dili.Şarjörü çıkarılmış bir tabanca bu dil,tehlikesiz.Oyuncak bir tabanca. Ve tek oyuncakları o.Bu kuşağın peygamberi Ataç.Fransa da herhangi bir ”tabac” garsonun bildiklerinden bir hece fazlasını öğrenemeyen bedbaht,hasta ve haysiyetsiz Ataç.Deklaseliğin hıncını dilden alan Ataç.Mızmız ve mıymıntı bir fikir serserisi”..

Cumhuriyetin ilk yıllarında, aşırı özdilcilik revaç buldu ise de, hata görülerek mutedil yola gidildi ve sönükleşti.Ataç işte bu devrede , ateşli yazıları ile bu akımı tekrar alevlendirdi.Özdilciliğin öncülüğünü yaptı.Dil devriminin sembolü oldu.Ataç denilince uydurmacılık akla geliyor, hatta bu dile ”Ataç’ca” diyenler dahi olurdu.

”Nurullah Ataç,Çankaya’nın nihavent makamındaki ” inkılap” çığlında ,trompet solosu yapan bir caz fenomeni gibiydi. Başından çıkarmadığı kalıpsız, fötrü ve günlük traş yoksunu küçükmen çenesiyle, her şeyi tanıştığını şok edecek bir söz bulurdu mutlaka.Karısının ölümünden önceki bir dönemde her yani tanıştığına :

-Ben hem müslüman değilim, hem de müslüman düşmanıyım, demeyi adet edinmişti.(Çetin Altan,22.8.1998)

Ataç’a göre, okulların bütün sınıflarına Yunanca ve Latince konmalı,her Türkün kafası ilkokuldan başlıyarak YunaniLatin yazarlarının eserleriyle yoğrulmalıydı.Öyle bazı kimselerin öğrenmesi de yetmezdi.Bütün toplumun Yunanca ve Latince eğitiminden geçirilmeliydi.Çünki asırldan sürmüş olan İslam medeniyetinin düşünüş tarzı kafalardan böyle sökülüp atılmalıydı..

DÜNYAYI ALDATANLAR-Doç.Dr.SEFA SAYGILI

Google Aramaları

  • dünyayı aldatanlar
  • nurullah ataç ateist
  • nurullah ataç din
  • nurullah ataç ateist mi
  • nurullah ataç islamcı mıdır
  • nurullah atac dinsiz mi
  • nurullah ataç ateistmi
  • Dünyayı aldatanlar pdf
  • nurullah ataç ateis
  • nurullah ataç ateist midir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*