Son Haberler
Anasayfa » Atatürk milliyetçi miydi? » Tek Parti (M.kemal) dönemi ve İstiklal marşının değiştirmek İstemes!…?

Tek Parti (M.kemal) dönemi ve İstiklal marşının değiştirmek İstemes!…?

 

1888489_405124336329207_1162281024041325448_n

Tek Parti (M.kemal) dönemi ve İstiklal marşının değiştirmek İstemes!…?

İstiklal Marşımıza Hücumlar;

“Dindar bir adam yazmıştır” diye değiştirilmeye ve hor görülmeye başlanan “İstiklal Marşı”mıza karşı  İlahi takdire bakın ki, bu milli marşımızın kırkiki yıl da yirmibir defa değiştirilmek istenilmesine rağmen o günden bu güne hiç bir faninin ve eli dilinin bunu başaramadığını Biliyor muydunuz?

Kaynak:Nalbantoğlu, Muhiddin; istiklal Marşımızın Tarihi, Cem Yay., İstanbul/ 1964, s. 56

Mehmet akif ın İstiklal marşının değiştirilmesi amacıyla resmî bir yarışma açılmış, bununla da kalınmayıp aynen Mehmet Akif’e yapıldığı gibi, dönemin büyük şairi Necip Fazıl Kısakürek’e de yeni bir marş yazması yolunda teklifte bulunulmuştur. Nitekim Çile’de yer alan Büyük Doğu Marşı’nın, vâki teklif üzerine kaleme alındığını Necip Fazıl bizatihi kendisi açıklamaktadır.  Atatürk’ün ölümünün  hemen ardından gelen İnönü döneminde, İstiklâl marşı tartışmalarının bıçak kesilir gibi kesiliverdiği de bir gerçektir. Bundan dolayı İkinci dünya savaşı boyunca ne Refik Saydam’ın, ne de Rüştü Saraçoğlu’nun başbakanlığı döneminde, İstiklâl marşının değiştirilmesi yolunda resmi nitelikli her hangi bir temayül ve teşebbüsle karşılaşmıyoruz…

“O senenin başlarında bir hadise olmuştu. Mehmet Akif’in İstiklâl marşı beğenilmiyor ve yerine bir “Milli Marş” yazdırılmak isteniyordu. Hatta Ulus gazetesi bu iş için de bir müsabaka açmıştı. Gaye açıktı: İslâmî hava, sonu lâisizmada karar kılan bir rejimin kaynağındaki heyacana, daha doğrusu maksada uygun sayılmıyordu. Yazarına o zamanın parasıyla on bin lira mükâfat verilecek ve şiir TBMM’nce kanunla kabul edilecekti” (Babıali, 1976, s. 363)

Necip Fazıl ve Büyük Doğu dergisi üzerine yoğun araştırmaları bulunan Prof. Dr. Orhan Okay da, “Siyasi ve fikrî yazıların dışında Büyük Doğu” başlıklı bir yazısında aynı konuya temas ediyor: Mehmet Akif’in İstiklâl marşının yerine ikame edilmek üzere, yeni bir marş ihtiyacı doğmuş ve bu hususu kuvveden fiile çıkarmak amacıyla da Ulus gazetesinde bir yarışma açılmıştır. Bu yarışmaya, 1921’deki ilk İstiklâl marşı yarışmasında olduğu gibi, bütün memleket şairlerinin katılması arzu edilmektedir. Fakat her ne olduysa; belki de Akif’in ruhunun incinmesinden çekinilmesi gibi kaygılar nedeniyle, yarışmaya gereken rağbet gösterilmemiş ve bir süre sonra da adı geçen yarışma sessiz sadasız kaldırılmak durumunda kalmıştır. Belki de milli marş olmaya lâyık, herhangi bir eserin çıkmaması nedeniyle!.. Yazdığı satırlardan anlaşıldığına göre, Necip Fazıl da bu yarışmaya iştirak arzusu duymamıştır. Çünkü Akif’in İstiklâl marşının taşıdığı muhtevadan kaynaklanan rahatsızlığın nihayet o da farkındadır.

“Seri içinde dikkati çeken şiirlerden biri Büyük Doğu Marşı’dır. Bugünkü Çile’lerde aynı ad altında, yalnız birinci mısraı, “Tanrı’nın alnından öptüğü millet” iken “Allah’ın seçtiği kurtulmuş millet” olarak değiştirilen bu şiir, kendi ifadesine göre (Babıali, 1975, s. 248 – 49)  Mehmet Akif’in İstiklâl marşı yerine konmak üzere yazılmıştır. Falih Rıfkı tarafından yapılan teklifi Necip Fazıl. Bu rejim havası içinde ve bir takım şahısların pahpohlanması uğrunda şirinini alçaltmaya razı olmamak” şartıyla kabul etmiştir.” (Yedi İklim, mayıs 1993, )

İstiklal Madalyası Sahibi Mehmet Akif Ersoy Sürgün ve Hain İlan Edildi!…?

Google Aramaları

  • Atatürk İstiklal marşını neden değiştirdi
  • chp istiklal marşının değişmesi için teklif verdimi
  • değiştirilen istiklal marşı
  • istiklal marşı neden değişti
  • istiklal marşının yazıları değişti mi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*