Son Haberler
Anasayfa » Hatıralar » ERMENİLER PES EDİYOR (KARS ZAFERİ)

ERMENİLER PES EDİYOR (KARS ZAFERİ)

Aldığımız haberler,Ermenilerin Kars’a birçok asker ve gönüllüyü gönderdiklerini gösteriyordu.Bilriliklerime taarruza hazırlanmalarımı bildirdim.Nihayet 14 Ekim sabahı 7.30’da Ermeniler yoğun bir topçu ateşiyle 9.tümen cephesine taarruza kalktırlar.Bunun üzerine 12.Tümeni Berna üzerinden Ermeni kıtalarının yan gerilerine sürdüm. Ermeniler yenilerek bütün cepheden atıldılar.Biz de bundan istifadeyle Kars’ın dış mevzilerini kolayca işgal ettik.Şimdi sıra Kars’ı almak için yapılacak olan harekete gelmişti.Ancak 17 Ekim’de Gürcülerin Ardahan’a kuvvet sevk ettiklerini haber aldım.

ERMENİLER PES EDİYOR

Pek ihtimal vermiyordum ama tedbiri de elden bırakmadım.Kars’ın kuzeyini dürbünle gözetlettim.20 Ekim’de gereken emirleri verdim.Genelkurmaya’da bildirdim.Ertesi gübü uygun buldukları cevabı geldi. Karargahımı Bernaa’ya alıdrdım.Kars’ın ileri mevzilerindeki Ermeni kıtalarının tamamıyla Kars Kalesi’ne kadar sürdürdüm.Sonra iki tümeni gece yürüterek cüretli ve maharetli büyük kuşatma hareketleriyle Kars’ın etrafındaki tepeleri işgal ettirdim.30 Ekim’de ise Ermeni ordusunu 3 saat içinde perişan ettik.Sıkı bir takiple Doğu cephesindeki tabyaları işgal ettik. İki yıl yine Kars’ı kuşatıp kurtardığım için epeyce tecrübeliydim.
Saat 3.30’da Kars’taydım.İkindi vakti direnen son tabyayı da düşürdükten sonra Kars’ın ele geçirldiğini Ankara’ya müjdeledim. 30 Ekim 1920 Cumartesi günü not defterime şunları  yazdım: ”Saat 8’de Kars’ın doğusuna çıkan Ermeni dordusuna taarruz…11.30’da 9.Tümen kuzeydoğudaki tabyaya girdi.3saatlik bir çatışmada Ermeni ordusu perişan oldu.Uçlardaki gözetleme yerinden 14’te hareketle 15.30’da Kars’a geldik.Yanlız güney cephede Çimentabya’da hala direniş vardı.Bu da bitti.Ordu komutanı Primof’u,Genelkurmay Başkanını ve iki askeri de esir getirdiler.İstasyonda görüştük.Gümrü’de bir barış komisyonu üyesi olan Alexandr beni görünce sendeledi” Aldığımız esirler şunlardı: 3.geral,6 subay,12 yarbay,16 yüzbaşı,59 teğmen,15 sivil memur,12 subay vekili,4 subay adayı,1150 asker..Toplam 1100 ermeni asker öldürülmüştü.
Ganimet olarak çok önemli silahlar elimize geçmişti.Tam 337 adet sağlam top,339 adet de tamire muhtaç top ile yüklü miktarda silah,makineli tüfek,mermi ve mühimmat,savaş aletleri,projektör vs. Hatta aldığımız esirler arasında Ermenilerin Harbiye Nazırı Arartof ile Genelkurmay Başkanı Vekilof,Kars kale ve grup komutanı Primof,bir de sivil bakan vardı.Tes cepheyle yaptığım bu taarruarihetki emsalleri gibi bize büyük bir zafer kazandırmış,bir düşman ordusunun önemli bir kısmını ezmiş,modern bir kaleyi çok cüzi bir zayihat vererek almamızı sağlamıştı.Kayıplarımız sadece ve sadece 9 şehit ve 47 yaralıydı.
İsmet Bey’in en ufak bir başarısını yere göğe sığdıramayan M.kemal’in Nutkun’da Kars Hareketi hakkındaki satırları gerçekten üzüntü vericidir.Şunları yazmıştır: ”Efendiler,savaş meydanında emir bekleyen ordumuz 28 Ekim 1920 günü Kars üzerine harekete başladı.Düşman direnmeden Kars’ı teketti.30 Ekim’de tarafımızdan işgal olundu” M.Kemal ‘Düşman çekildi,biz de işgal ettik’ diyor.Halbuki düşman direnmeye ve birçok stratejik hareketler yapmaya uğraşmıştı.Kars’ı terk etmemek için epeyce ölü ve esirde vermişti.Fakat ”ters cephe”yle savaşmaya cüretimiz,kıtalarımın cesaret ve fedakarlığı ve stratejide olduğu gibi taktik hareketindeki üstünlüğümüzn sonucunda Kars’ı ele geçirmş bulunuyorduk.Bunlar nedense zikre değer bulunmamamıştı. Kars Zaferi,Türk ordusunun pek parlak bir eseridir.Ve Türk milletinin de daima övünülebileceği tarihidir.Nutuk’ta geçen yukardaki ifade,bana karşı yapılan haksızlıklardan sadece bir tanesiir.Fakat ordunun,Mehmetçiğin şahsına yapılmış bir haksızlıktır.Bu itibarla bana şahsi haksızlıktan daha ağır gelmiştir.
KAYNAK:KAZIM KARABEKİR GÖZÜYLE YAKIN TARİHİMİZ – MUSTAFA ARMAĞAN
 —

Google Aramaları

  • 30 ekim 1920 kars zaferi
  • kars kazı kitap özeti
  • kars zaferi
  • kars zaferi özeti

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*