Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Abdurrahman Dilipak

Etiket Arşivi: Abdurrahman Dilipak

Kamalistlere öğütler

 Yok kardeşim, bu böyle olmaz. Ne yalvarış, ne meydan okumayla bir yere varamazsınız. Bizden birileri de size karşı aynı yolu denedi daha önce. Biz, size karşı mücadelemizi nasıl kazandık ona bakın bir.  Yüzünüzü hakka ve halka dönün.. Kendinizi bir nefs muhasebesine tabi tutun.İnkarla bir yere varamazsınız. Daha büyük Atatürk heykelleri dikerek de.. “Eliniz ayağınız boş değil de, yaptığınız bir iş ... Devamını Oku »

Şu arşiv meselesi

Geçtiğimiz günlerde basına konu olup daha sonra gündemden düşen bir mevzuyu bugün yeniden gündeme taşımaya çalışacağım. Emniyet, 50 yılını dolduran arşivleri, Başbakanlığa göndermiş. Tamam, iyi, güzel de, MİT niye göndermiyor, asker niye göndermiyor? Bir de neden 50 yıllık? Tanıkları ve sanıkları kaybolmuş davalar yeniden görülecek değil. Mahkemeler, kozmik odadan önce bu MİT ve emniyet, jandarma ve Genelkurmay arşivlerine girip faili ... Devamını Oku »

Türkçe ezanda tercüme edilmeyen tek satır bu oldu: Hayyalel felah!

Ezanı Türkçeleştirme fikrini ilk kez Ziya Gökalp 1918 yılında dile getirdi.. Cumhuriyet döneminde 1932 yılında ilan edildi.. Mustafa Kemal ezanın yanında tekbir ve sela, namaz, kamet, hutbenin Türkçe olmasını istiyordu. Kur’an Türkçeleştirilecekti.. Mustafa Kemal’in emri ile eski Maarif vekillerinden Reşit Galip ve Hasan Cemil Çambel’in yönetiminde Türk Tarih Tedkik Cemiyeti’nin Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında 1932 yılının Aralık ayında, hemen Ramazan ayı ... Devamını Oku »

Cehaletin böylesi – 2 (Laiklere)

1946 TDK sözlüğünün din maddesinde “Türkün dini Kemalizmdir” diye yazar. Ayol, Hakimiyeti Milliye Matbaasında bunlar “Türkün Yeni Amentüsü” diye bir kitapçık bile basıp dağıttılar o zaman.. Geliri de Tayyare Cemiyeti`ne. Yani bu günkü THK`ya.. Hadi bulun bu kitapçığı. Bulabiliyorsanız Cumhuriyet`in 10. Yıl Albümü`nü bulun bakın bakalım, orada hangi devlet adamlarının imzasını göreceksiniz son sayfada! Bugün övündüğünüz Mevlana`ya “soytarı” diyen kim! ... Devamını Oku »

Cehaletin Böylesi – 1 (Laiklere)Cehaletin Böylesi – 1 (Laiklere)

Bazı insanlar vardır, bilmez, bilmediğini de bilmez. Öğrenmek de istemez.. Kendine gerçeği söyleyenlere ise öfkelenir.. Onların bilgiden arındırılmış ön yargıları vardır. Bilgi sahibi olmadan kanaat sahibidir çoğu.. Sonuçta, gözleri var görmez, kulakları var duymaz, kalpleri var hissetmezler.. Gözlerine yaklaştırdıkları kibrit çöpünün arkasında bir ormanı kaybederler de fark etmezler.. Söylediklerinin nasıl anlaşıldığı umurlarında değildir çoğunun.. Bir iletişim kaygıları da yoktur.. Kesin ... Devamını Oku »

Mustafa Kemal İdareyi Neden Bir İngiliz’e Vermek İstedi?

Atatürk’ün ölüm doşeginde, uzerinde en fazla dusundugu mesele, kendisinden sonra programini uygulayacak bir kimse bulup, yerine gecirip geciremeyecegi hususuydu…Bunun için zamanin büyük elçisi Sir Percy Lorain’i Istanbuldaki Dolmabahçe Sarayi’na çagirdi Ikisi arasinda geçen konuşmalar 30 sene gibi bir sure gizli kaldi. Bu gizli konusmalar, ilk olarak Piers Dixon’un hayati(çifte Diplomat) isimli kitabinda yer aldi ve daha sonra da “Hutçinson Yayinevi” tarafindan ... Devamını Oku »

23 Nisan ve Andımız!

Şu bizim başımızın derdi anlı şanlı “Andımız”, hani şu “Orduya sadakat onurumuzdur” geleneği, toplumu devlete ve rejime bağlılık andı içmeye mecbur bırakan uygulama da bu bayramın hatırası.. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı’nın çocukları kabulü de 1933 23 Nisan’ında Mustafa Kamal’ın başlattığı bir gelenek.. Andımız’ı Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip (Baydur) Bey kaleme aldı. Rodoslu, Fransızcayı Rodos’ta Sen Sabastiyan Şovalyeleri’nin okulunda Saint ... Devamını Oku »

10 Kasım

“On kasım” olur da “10 Kasım” yazılmaz mı? Adettendir.. Mustafa Kemal’le ilgili aslında kimsenin fazla bir bilgisi yoktur.. Aslında resmi tarih açısından sorun yok.. Siz 1. İnönü Savaşı oldu mu, olmadı mı diye tartışadurun, Harp Tarihi Akademisi’nde 500 sayfalık 1. İnönü Savaşı’nın bütün detayları vardır.. Her 10 Kasım’da hep İnönü’yü düşünürüm.. Sahi 10 Kasım gecesi İnönü niçin Mustafa Kemal’in yanında ... Devamını Oku »

Özür dile dile bitmez

Kılıçdaroğlu’nu anlıyorum.. CHP Dersim olayı ile ilgili bir özür diledi mi, arkası gelir. Özür dile dile bitmez.. CHP’nin saltanatında zulmetmedik ahali mi kaldı ki! Şeyh Said meselesinden dolayı Kürtlerden özür dilemeli.. Muğlalı adının kışlalardan silinmesi yetmez, o katliamdan dolayı da özür dilenmeli. Yine bir başka Muğlalı cinayeti olan Menemen’den dolayı Menemen halkından özür dilenmeli.. İskilipli Atıf hocadan dolayı İskiliplilerden özür ... Devamını Oku »