Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Ali Şükrü Bey

Etiket Arşivi: Ali Şükrü Bey

Ali Şükrü Bey’i Kim Öldürdü!?

DERİN DEVLETİN İLK SUİKASTİ Ali Şükrü Bey.. Yüzbaşı rütbesine sahip iken istifa edip siyasete atılmaya karar verdi. 1920’de Trabzon mebusu seçildi. TBMM açıldıktan sonrada Trabzon Milletvekilliğini sürdürdü. Mecliste Birinci Grubun liderliğini yapan Mustafa Kemal’e muhalefetdi. Bu yüzden İkinci Grubun liderdiğini yapıyordu Ali Şükrü Bey… İlk mecliste içki yasağının kanun haline gelmesini sağlayarak Mustafa Kemal’e karşı görüş edindi. Halifeliğin kaldırılmasına da ... Devamını Oku »

Ali Şükrü, İslami Hassasiyetleri Uğruna Ölümü Göze Almış Cesur Bir Adamdır!

Kadir Mısıroğlu, hiç şüphesiz Türkiye’nin en tartışmalı isimlerinden birisi. Uzun yıllardır kalemi ve sesiyle mücadele ediyor! Resmî tarih tezlerinin dışındaki gür sesiyle inandığı davaya uzun yıllar hizmet etti ancak hapishâneler ve sürgünlerde hayatının büyük bir kısmını geçirdi. İlk eseri 1964’te yayınlanan Mısıroğlu, henüz lise öğrencisiyken Mehmet Akif Geceleri tertip ettiren çalışkan bir sima idi. O çalışkan sima ile aziz şehidimiz ... Devamını Oku »

Hilafet Nasıl Kaldırıldı..?

Mustafa Kemal Paşa, İzmir iktisad kongresine katılmak için, önce İzmit’e, buradan başlayarak ta İzmir’e vasıl oluncaya kadar yol boyunca birçok dini hissiyat ile meşbû beyanatta bulunmuş ve bu arada Zağanos Paşa Camiinde Cuma namazını edâdan ve şehidlerin ruhuna ithafen okunan mevlid-i şerifi dinledikten sonra minbere çıkarak, meşhur hutbesini irad eyler. (Herkesin bildiği gibi, Paşa bu hutbede dindar bir Müslüman gibi ... Devamını Oku »

İlk Meclisin Mühim Simalarından Ali Şükrü Bey

Ali Şükrü Bey,Birinci Büyük Meclisi’nin muhafazakar grubuna mensuptur.İstanbul’daki Meclisi Mebusa’nın İngiizler tarafından basılıp kapatılmasına müteakip Ankara’ya geçerek İlk Meclis’e katılmıştır.Tahsilini İnfiltere’de tamamlayan ve Bahriye binbaşılığından emekliye ayrılan Ali Şükrü Bey kuvvetli bir kültür sahibi olduğu gibi,yaman bir hatiptir de…Ali Şükrü Bey’in kuvvetli kültürüne ve yüksek hitabetine İlk Meclisin zabıtları delildir. Bu meziyetleri yanı sıra cesaretiyle de temayüz eden Ali Şükrü ... Devamını Oku »

M. Kemalin ittihatçı Masonlarla ilgisi ile Laz Osman’ın hikâyesi

Selanik’te büyük bir devrimci örgüt bulunuyordu; ismi de İttihat ve Terakki idi. Şehirde çok sayıda Yahudi vardı; bunların çoğu İtalyan uyruklu ve İtalyan Mason localarına bağlıydı. İtalyan uyruklu olarak, kapitülasyonlar ve imtiyaz antlaşmaları uyarınca, padişahın baskısına karşı korunmaktaydılar. Evleri polis tarafından aranamıyor ve yalnızca kendi konsolosluk mahkemeleri önünde yargılanabiliyorlardı. İçlerinde Makedonyalı Fethi’nin de bulunduğu, Mustafa Kemal’in çoğu tanıdığı bir grup ... Devamını Oku »

Ali Şükrü Bey,niçin öldürülmüştü?

Bu o günün politik tartışmaların geldiği noktayı aydınlatacak önmeli bir sorudur.Konuyla ilgili ayrıntılı bir araştıma yapan Mahmut Goloğlu da aynı soruyu sorar ve bu sorunun cevabını,o zamanki Meclis İkinci Başkanı Ali Fuad Paşanın,Meclis Basımevi Müdür Feridun Kandemir’in,Başbakan Rau Bey’in,Topal Osman’ı ele geçiren Muhafız Taburu Komutanı İsmail Hakkı Bey’in anlattıklarından ve Meclisteki oturumların tutanaklarından hareketle bulmaya çalışır.Ulaştığı sonuç şudur;”Topal Osman Ağa,Ali ... Devamını Oku »

Atatürk muhalifini boğarak öldürdüler

Karadeniz açıklarında ‘Komünist Mustafa Suphi’ ile 14 arkadaşını öldüren Kahya Yahya’yı, iddialara göre Atatürk’ün koruması Giresunlu Topal Osman Ağa infaz etmişti. Kahya cinayetini Meclis’te sürekli gündeme getiren ve Hilafet kurumunun kaldırılmasına karşı çıkarak Mustafa Kemal’le sert tartışmalara girişen Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey de Ankara’da Topal Osman’ın evinde boğularak öldürüldü. Halk Partisi’ne zor anlar yaşatan Ali Şükrü’nün katli, Meclis’te kıyameti ... Devamını Oku »

Söz “özür”den açılmışken…

Sayın Başbakan’ın 1937-38 ve 39 yıllarında olup bitenler yüzünden devlet adına Dersimlilerden özür dilemesi, elbette güzel bir jesttir. Nitekim, Kılıçdaroğlu ve ebedi muhalif Kamer Genç dışında kalan Dersimli önderler tarafından doğru algılanmış ve teşekkür edilmiştir. Ancak madem bu kapı açıldı, özür yelpazesini biraz genişletmek gerekir. Çünkü o yıllar geçekten de “özür” gerektirecek elim olayların bir biri ardına yaşandığı yıllardır… Meselâ ... Devamını Oku »

ALİ ŞÜKRÜ OLAYI

Birinci Mecliste Mustafa Kemal ve arkadaşlarının oluşturduğu 1. Grup ile Mustafa Kemal’e çeşitli nedenlerle muhalefet edenlerden oluşan 2. Grup sürekli çatışma içindedir. 2. Grubun liderlerinden biri de Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’dir. Dini konulardaki hassasiyetleri ile dikkati çeken Ali Şükrü Bey, Mustafa Kemal’in Hakimiyeti Milliye gazetesine karşılık Tan gazetesini çıkarmakla yetinmez bir de Hilafet yanlısı broşür bastırır. Lozan görüşmeleri sırasında ... Devamını Oku »