Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Amerikan mandası

Etiket Arşivi: Amerikan mandası

TÜSİAD “manda rejimi” mi istiyor? – Yavuz Bahadıroğlu [9.12.2016]

“Manda” kelimesini duymuş olmalısınız… Fransızca olan bu kelime, diplomaside “yetki-görev” anlamına gelse de, pratikte “örtülü sömürgecilik” olarak biliniyor. İlk kez Paris Barış Konferansı’nda galip devletlerin gündemine gelen ve 28 Haziran 1919’da imzalanan Milletler Cemiyeti Sözleşmesi›nin 22’nci maddesinde resmen tanımlanan bu kavram, dünyanın sömürgeciliğe duyduğu tepki yüzünden uydurulmuş bir kavramdır, Özü, az gelişmiş ülkelerdeki zenginlikleri “himaye” bahanesiyle sömürmeye dayanır.  Birinci Dünya Savaşı’ndan mağlûp çıkan Türkiye, ... Devamını Oku »

M.Kemal Mandacımıydı?

Mustafa Kemal’in, ilk günlerde herhangi bir yabana yardımı kabul etmekte nereye kadar gitmeye razı olduğu, yanıtlanması gereken bir sorudur. Erzurum Kongresi’nde, herhalde ABD’yi kastederek, emperyalist çıkarları olmayan birbüyük gücün yardımının kabul edilmesini önermiştir, ama Amerika’nın bağımsız bir Ermenistan için verdiği destek karşısında Anadolu Türklerinin kızgınlığı ifadeedildiğinden, isim vermemiştir. Sivas Kongresi kuşkusuz, istanbul delegelerinin Vİlson’ın King-Crane Komisyonu’yla yapılan konuşmaları aktarması üzerine,Türkiye ... Devamını Oku »

Sivas Kongresi’nde ABD mandası istendi mi? Mustafa Kemal’in unutmak istediği mektup…

Sivas Kongresi sırasında Amerikan mandası fikri o kadar taraftar toplamıştır ki, başlarda mandaya taraftar olan Rauf Bey son anda fren koyup da, önce bir mektup yazılarak bir ABD heyeti davet etme fikri kabul görmese belki de tamamen mandacı bir karar çıkacaktır. Mandacılığa karşı olduğunu bildiğimiz Başkan Mustafa Kemal, kürsüye çıkıp bu gidişe dur dememiş, işi oluruna bırakmayı tercih etmiştir. Nitekim ... Devamını Oku »