Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Atatürk ve Din

Etiket Arşivi: Atatürk ve Din

Atatürkün Din Karşıtı Sözleri!!

“Suçlu Allah’ın dinidir.” Kralların ve padişahların istibdadına (baskılı yönetim), dinler mesnet olmuştur. M. Kemal Kaynak: Atatürkün El Yazmaları, Medeni Bilgiler, s 30. “Kuran’ın yasalarını Muhammed yazmıştır.” Muhammed’in koyduğu esasların toplu olduğu kitaba Kur’an denir. Kaynak: Atatürkün emriyle liselerde okutulan tarih kitabı (1938), 2. cilt “Din, körü körüne bağlanmaktır.” Gerçekte dinleri konusunda halkın hiçbir fikri yoktur, din dediği şey, bilinmeyen inanç ... Devamını Oku »

Dini ve namusu olanlar aç kalmaya mahkumdurlar!

Kazım Karabekir anlatıyor; “10 Temmuz 1923 Ankara istasyonundaki kalem-i mahsus binasında Fırka nizamnamesini müzakereden sonra, Gazi ile yalnız kalarak hasbihallere başlamıştık. “Dini ve namusu olanlar aç kalmaya mahkumdurlar.” dediler. Kendisini hilâfet ve saltanat makamına layık gören ve bu hususlarda teşebbüslerde de bulunan, din ve namus lehinde türlü sözler söyleyen ve hatta hutbe okuyan, benim kapalı yerlerde baş açıklığımla lâtife eden, fes ... Devamını Oku »

Sağduyu Tanrısızlığın İlmihali

Bu kitap, Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle, 1928 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları arasında Aklı Selim adıyla yayımlandı ve basımı İstanbul’da, Devlet Matbaası’nda eski harflerle gerçekleştirildi. Genç Cumhuriyet’in Aydınlanma savaşçılarından Dr. Abdullah Cevdet’in bu çevirisi, 1929’da Latin harfleriyle yeniden yayımlandı. (http://www.kaynakyayinlari.com/pinfo.asp?pid=2238)   Google Aramalarıakli selim abdullah cevdetaklı selim j meslieraklıselim atatürkj maslier sağduyusağduyu kitabının özetisagduyu tasağduyu tanrısızlığın ilmihalitanrısızlığın ilmihali kimdir Devamını Oku »

Mustafa Kemal’in sansürlenen mektubu “Muhammed’in halifesi ünvanını taşımak maskaralığında bulunanlar”

Mustafa Kemal’in sansürlenen mektubu “Muhammed’in halifesi ünvanını taşımak maskaralığında bulunanlar” “Bir hırka ve bir hurma hikâyesi artık bir insanlık erdemi olarak gösterilmek felsefesi esas tutularak tarih yazılmamalıdır. Bunun gibi Arap ordularının birçok esirlerinden bir köle sınıfı vücuda geldiği bahsedilirken bu kölelerin Türk çocukları olduğu dile getirilerek hangi taraf için ne anlamda bir övünme nedeni arandığını araştırılıp incelenmeden Türk tarihi içine ... Devamını Oku »

Atatürk’ün Hayatını Değiştiren Kitap

Mustafa Kemal, Şehberderzade Ahmet Hilmi’nin “Allah’ı inkar mümkün müdür” adlı kitabını okuduğunda 35 yaşındaydı. 19 Kasım 1916 Cumartesi gecesi Doğu cephesindeki bir çadırın içinde altını çizerek okuduğu bu kitaptan çok etkilenmiş ve ertesi gün not defterine şunları yazmıştı: “Allah’ı İnkar Mümkün mü?’ eserini bitirdim. Bütün filozofların, çeşitli dinlere bağlı olan natüralistlerin, akılcıların, materyalistlerin, hukukçuların, düşünürlerin, tasavvufçuların tümü, ruhun var olup ... Devamını Oku »

“Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.”

Kemalist Tarihçi Sinan Meydan’ın Akl-ı Kemal kitabının arka kapağından bir bölüm;   ** “Allah aklını kullanmayanların üstüne pislik bırakır (yağdırır).” -Kuran-ı Kerim – Yunus/100 “Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.” -Mustafa Kemal Atatürk- ** Peki M.Kemal’den yazdığı; “Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.” sözünün öncesi nasıl? Buyurun okuyun tam olarak ne demiş M.Kemal; “Ben size manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir ... Devamını Oku »

‘Atatürk ne dindardı ne de ateist’

Atatürk’ün ‘dine nasıl baktığını’ anlatan söyleşisinin Radikal’de yayımlanmasıyla başlayan tartışma devam ediyor. Prof. Dr. İlber Ortaylı ‘Mustafa Kemal’in sofu olmadığı ortada’ derken tarihçi İsmet Bozdağ, Atatürk’ün kusurlu bir Müslüman olduğunu iddia etti. (08.09.2006) RADİKAL – İSTANBUL – Atatürk’ün ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Charles Sherrill’le yaptığı ve din hakkındaki görüşlerini açıkladığı söyleşinin yarattığı tartışmalar devam ediyor. Tarihçiler ve aydınların Atatürk hakkındaki görüşleri ... Devamını Oku »

“Dindar Atatürk”

Bazıları Atatürk’ün yaptıklarını yeterli bulmuyor da, başka şeylerle bütünleyerek yüceltmek istiyorlar. Bunların başında da Atatürk’ü “dindar” göstermek geliyor. Hâlbuki onun İstiklâl Savaşı sonrasında, yani yeteri kadar güçlendiği dönemde, hiçbir zaman böyle bir iddiası olmamıştır. Tarihi kişiler yaptıklarında ve yazdıklarında saklıdır. Onları yeterince okursanız, afakî tartışmalara girme lüzumu ortadan kalkar. Bu bağlamda Atatürk’ün yaşadığı hayat belli… Aklı başında hiç kimse bunun ... Devamını Oku »

Atatürk’ün sansürlenen görüşleri

Atatürk’e ilişkin olarak 2 önemli çarpıtma yapılıyor. Biri Batılılaşma konusunda… Diğeri din konusunda… İlki, Atatürk’ün hedef olarak Avrupa’yı göstermediği iddiasına dayanıyor. İkincisi, -dünkü Vakit gazetesinde bir örneğini gördüğümüz gibi- ısrarla Atatürk’ü dua ederken, sarıklı mebuslarla ya da peçe içindeki Latife Hanım’la gösterip cumhuriyetin temelinde bir din motifi arıyor. Bu 2 konuda 2 belge hatırlatacağım. * * * İlk belge, 29 ... Devamını Oku »