Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Aziz Üstel

Etiket Arşivi: Aziz Üstel

Abdülhamid Han’ın petrol haritası

Habire tartışır dururuz ya? Türkiye petrol denizi üzerinde mi? Güneydoğu fokur fokur petrol kaynıyor mu? Türkiye petrol dolu ama yabancılar çıkarmamıza izin vermiyor mu?! Bütün bu soruların yanıtını biri vermiş zaten… Hem de tam 100 yıl önce. Sultan II. Abdülhamid! Özelllikle 19. yüzyılın son çeyreğinde, tüm dünyada gündeme gelen ve ne denli önemli olduğu herkesçe kabul edilen petrol araştırmaları için, ... Devamını Oku »

Petrolcülerin İstanbul’da darbe girişimi!

Balkanlardan Arap Yarımadası’na kadar Osmanlı topraklarında cirit atan İngiliz, Fransız, İtalyan ve Rus casusları bir türlü Sultan Abdülhamid’in tahtını sarsamıyorlardı. Bu arada, Osmanlı’nın tüm borçlarına karşılık Filistin’i satın alamayan Siyonist Kongre, Abdülhamid Han’ı ortadan kaldırmak için kolları sıvamıştı. İşte bu kargaşa ortamında, Rusya’yla Fransa’yı arkalarına alan İstanbul Ermenileri, Kumkapı’daki Büyük Ermeni Kilisesi’nde toplanarak Bab-ı Ali’yi basarken, bir başka Ermeni grubu ... Devamını Oku »

İzmir suikastinin sözde elebaşısı Kara Kemal Bey

İttihatçıların Küçük Efendisi (Büyük Efendi Talat Paşa’dır) Kara Kemal Bey, İstiklal Mahkemesi savcısı Necip Ali tarafından Atatürk’e yönelik İzmir suikastı girişiminin bir numarası olarak belirtilmişti, üç beş saat içinde yazılan ya da yazdırılan iddianamede. “Aslında Kara Kemal’in suikastten haberi bile yoktur, suikast girişiminin olacağı gün öğrenir” ama kendisinin mutlaka suçlanacağını kestirebildiğinden evini terk edip kaçmaya başladığını anlatır Kemal Tahir, “Kurt ... Devamını Oku »

Silah fabrikalarımı kimler havaya uçurdu!

Nuri Killigil kimdir bilir misiniz? Azerbaycan’ı İngiliz ve Rus destekli Ermeni işgalcilerin elinden kurtaran, Kafkas İslam Ordusu Komutanı, Birinci Dünya Savaşı’nda “tek ileri harekatı gerçekleştiren”, Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Paşa’dır! Mondros Mütarekesi sonrasında silahını bırakıp Almanya’ya yerleşir, 1938’de Türkiye’ye dönüp Zeytinburnu’nda kurduğu fabrikada “mutfak eşyaları” üretimine başlar. Ama fabrikada yarı otomatik 9 mm.’lik tabanca ve mermi üretmektedir aslında. Türk Ordusu ... Devamını Oku »

Türkiye’de yerli otomobil üretimini kim neden engelledi?

Tarih 15 Mayıs 1961, Devlet Başkanı Cemal Gürsel, Otomobil Endüstrisi Kongresi’nin açılış konuşmasında, “Türkiye’de otomobil yapılamaz diyorlar. Bu tamamiyle kara bir düşüncenin mahsulüdür” der. Kongrenin ardından 22 Nisan 1961’de 18-1959 sayılı ve “çok gizli” damgasıyla Başbakanlık, Ulaştırma Bakanlığı’na bir yazı yazar: “Devlet Demiryollarımızın teknik imkanlarının müsait ve mükemmel olması nedeniyle milli ekonomide mühim bir yer işgal edecek olan otomobil imalatı ... Devamını Oku »

Kimse niye Seydibeşir soykırımından söz etmez?

Sözde Ermeni Soykırımını duymayan kalmadı da, merak ediyorum acaba duymuşluğunuz var mı “Seydibeşir Kuveysna Osmani Useray-ı Harbiye Kampı Soykırımını?” Nasıl duymazsınız yahu! Filistin Cephesinde, Birinci Dünya Savaşı’nda İngilizlere esir düşen 16. Tümen’in 48. Alayı’na bağlı 15 bin Osmanlı askeri bu kampta, salt Türk oldukları için öldürüldü! Kamp komutanları İngiliz’di. Çevirmenleri, yani esirlerle konuşmalarını sağlayanlarsa Ermeni. (Bknz: Sterilized in Tar Cauldron ... Devamını Oku »

Aselsan cinayetleri!

İntihar mı cinayet mi? Tarih: 7 Ağustos 2006. Yer: Pursaklar, Ayancık Yolu (Ankara) Aselsan’da birçok gizli ve önemli çalışmayı yürütmüş, 31 yaşında makine mühendisi Hüseyin Başbilen bir aracın içinde ölü bulunuyor. ODTÜ mezunu mühendisin sol bileğinde, sağ kolunda ve boynunda kesikler var. Adli Tıp, otopsi sonucu “intihar etmiştir” diyor. Tarih 16 Ocak 2007. Yer: Gölbaşı (Ankara) Aselsan’da görevli, ODTÜ diplomalı ... Devamını Oku »

‘Başvekil’den rüşvet teklifi!’

Sakın birileri kalkıp “Koskoca başbakan rüşvet verir mi!” diye diklenmesin. Benim yerime, rahmetli Necip Fazıl anlatsın bu rüşvet öyküsünü size de, eski Türkiye’de, nasıl devşirilirmiş yandaş gazeteciler öğrenin hele! “Yıl 1946, Başbakan Recep Peker. Sıkıyönetim Büyük Doğu ‘yu kapatmış. Nedeniyse kapağına koyduğumuz kocaman bir kulak resmi ve üstündeki yazı: Başımızda Kulak İstiyoruz. Demek istediğimiz, milletin derdini dinleyecek bir kulağa muhtacız. ... Devamını Oku »

‘Öküz Anadolulu sen nerden benim efendim oluyorsun!’

Adını Ankara’nın göbeğinde koca bir meydana vermişler! Ve de bir caddeye. Ankara’ya atandığında yıl 1929. Hem vali hem de belediye başkanı olarak görevde kalmış 17 yıl boyunca; kafasına bir kurşun sıkıp intihar edene değin yani! Adı Nevzat Tandoğan. Resmi olmayan tarihe, teneke harflerle geçmesini sağlayan bir lafı var ki, akıllara ziyan. Bu lafı söylediğinde tarih 3 Mayıs 1944; Mustafa Kemal ... Devamını Oku »