Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Burhan Bozgeyik

Etiket Arşivi: Burhan Bozgeyik

Yahya Kemal ve Hilafet

‘Cumhuriyetin ilk yıllarında idi,birgün Gazi beni Çankaya’ya yemeğe alıkoydu.Masanın üstünde bir yığın gazete vardı.Muhalefet ateş püskürüyordu.Hilafetin kaldırılmasını önlemeye çalışıyordu.Gazi,gazeteleri göstererek,”Ne diyorsunuz Yahya Kemal Bey?”diye yazılanlar hakkında fikrimi sordu.Ben,”Paşam bu matbuat öyle bir lağımdır ki Peygamber içine düşse bir daha kendini kurtaramaz,birtakım tedbirler alınmazsa saldırılar adım adım size doğru gelecektir.Ne kurtarıcılığınızı bırakırlar,ne gaziliğinizi bırakırlar” ”Gazi gayet safiyane,”Ne yapalım Yahya Kemal Bey,saltanatla ... Devamını Oku »

Cumhuriyet devrinde hakim olan politikaya göre,bir kişinin hatasından dolayı o kişinin bütün yakınları,köyü ve kasabası mesul addediliyordu.

Araştırmacı Yazar,Baskın Oran,bu politikaya şöyle bir misal veriyor; ….Dikkat edilirse,(dipnot)… 3484’te verilen ayaklanmalar listesinde kimi tarihlerin yanında ‘ayaklanma sözcüğü’ bulunurken,kimisininde yanında ‘harekat’,’tenkil(şiddetle cezalandırma) harekatı’ deyimleri vardı.Bunun anlamı,bir yerde ayaklanma çıkma belirtisi görülünce ordunun orasını önceden vurma ve temizleme işlemine girişmesi olsa gerektir.Bu harekatlarda sert davranıldığı anlaşılmaktadır.16 Temmuz 1930 tarihli Cumhuriyet Gazetesi,’Ağrı Dağı harekatı bu hafta başlıyor’ başlığı altında şöyle yazıyor; ... Devamını Oku »

M. Kemal: “Hoca imza et dedim, keyfini bozarım sonra” (Hilafetin kaldırılması)

M. Kemal’in has adamlarından Falih Rıfkı Atay, hilâfetin kaldırılması kararının alınışının şâhidi olarak şunları anlatmaktadır; “Atatürk, o akşam biz devrimcileri sofraya çağırdı. Yemeğin bitimine doğru, ‘Çocuklar, yarın hilâfeti kaldırıyoruz” dedi. “Çılgınca alkışladık, sevinç içinde ‘Bunu sizden başkası yapamaz Paşam!’ dedik. “Peki öyleyse, dedi Atatürk. Geçin öbür odaya, yazın bir takrir. Ben onu hocalara imzalatayım. Yani Hilâfetin kalkmasını hocalar istemiş olsun. ... Devamını Oku »

Fransız kefereleri de böyle yapmıştı

Siz şu yapılanları görüyor musunuz? Bu tabloları görünce bir an için hayalen asrın başına, ülkenin işgal altında olduğu günlere gittik. Güneydoğuyu işgaleden Fransız kefereleri de tıpkı ihtilalcilerin yaptığı gibi Maraş’ta ve Antep’te çarşafa el uzatmış, ama orada yiğit insanlar Fransız keferelerinin boyunun ölçüsünü almıştı.Düşünebiliyor musunuz; Bu ülkenin havasını teneffüs edip suyunu içen, bu ülke insanının ödediği vergilerle yüklü maaş alıp ... Devamını Oku »

Yunanlılardan harb tazminatı alınmaması

Yunanlılar, 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal etmelerinden 8 Eylül 1922’de denize dökülmelerine kadar, 3 yıl 3 ay 25 gün bu güzel yurdumuzu işgal ederek kirletmişlerdir. Bu müddet zarfında Yunan ordusu, tarihte eşine ender rastlanan bir hunharlık, iğrençlik, alçaklık ve vahşet tabloları sergilemiştir. Yunanlılar, İzmir, Manisa, Eskişehir, Bursa, Aydın, Bilecik, Uşak, Balıkesir başta olmak üzere birçok ili ve ilçeyi, yüzlerce köyü ... Devamını Oku »

KUR’AN ÖĞRENMEK VE ÖĞRETMEK kesinlikle Yasaktı

O günlerin canlı şahitleri hâlâ yaşıyor. Şu anda “dede” yaşta olan insanlar,tıpkı bir zamanların Kızıl Rusyasında olduğu gibi gizli Kur’an öğrenmişlerdir.Öyle ki Kur’an öğrenmek için “devrim bekçilerinin” nazarlarından alabildiğine uzaklaşma yolu tercih edilmiş, ya mağaralarda, ya evlerin bodrumlarında çocuklara Kur’an öğretilmiştir. Kur’an öğrenenlerin ve öğretenlerin falakaya yatırılıp dövülmesi vak’a-i âdiye haline gelmiştir. Milletin gözü o kadar yılmıştır ki çocuklar hocadan Kur’an ... Devamını Oku »

Pavyon Yapılan Camiler

Pavyon yapılan cami CHP’nin bu zulmüne dair binlerce misal verilebilir. Bunun en müşahhas misali,Sirkeci Garının yanındaki Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camiidir. Bu mübarek mabed pavyon yapılmıştır. Evet pavyon… Cami yaklaşık 50 sene pavyon olarak kullanılmış on sene kadar önce buna son verilerek tekrar cami olarak ibadete açılmıştır.Şimdi herkesin hayranlıkla temaşa ettiği Sultanahmet Camiine yapılanlara nedemeli?.. Burası İkinci Dünya Savaşı’nın cereyan ... Devamını Oku »

DİNSİZ BİR NESİL YETİŞTİRECEKLERDİ

Müslümanlar zulüm mü gördü?” diyen baylar, okullarda okutulan “din Kültürü”dersine dahi tahammül edemez. Bu ders adı üstünde “din kültürü” dersidir. Bütün dinlerden bahsedilir, bu arada İslâmiyetten de üstün körü bahsedilir. İçerisinderuh yoktur. Ne var ki laiklik tacirliğine soyunan baylar bu kadarına bile tahammül edemezler. Peki beyler! Siz İslâmiyetin “İ”sine bile tahammül edemiyorsunuz, peki bizler çocuklarımızın körpe dimağlarının bütünüyle İslâmdışı bilgilerle ... Devamını Oku »

Atatürk İle İlgili Arşiv Belgeleri

ANKARA 1982 M. Kemal’in askerlikten alınmasının bir danışıklı dövüş olduğu belgelerle ispatlanmış durumda. İşte Başbakanlık Arşivinde yer alan belge: Aynı günün gecesi padişaha çektiği telgrafta, “Kullan Mustafa Kemal” imzasını kullanıyor.”Bir anda gayr-ı ihtiyarî kalem elimden düştü. Yüzüne baktım. O da benim yüzüme baktı. Bu, gözlerin bir takılışta birbirine çok şey anlatan konuşuşuydu:”Paşa ilezaman zaman senli benli konuşmaktan çekinmezdim. ‘Neden durakladın? ... Devamını Oku »