Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Can Dündar

Etiket Arşivi: Can Dündar

Atatürk’ün İslam Dinini reddettiği el yazıları’nda ispatlanmıştır.

  Atatürk’ün İslam Dinini reddettiği el yazıları’nda ispatlanmıştır. Kendi yazmış olduğu Medeni Bilgiler adlı kitabı’nda din hakkındaki düşüncelerini apaçık beyan ediyor. Atatürk’e ilişkin olarak 2 önemli çarpıtma yapılıyor. Biri Batılılaşma konusunda… Diğeri din konusunda… İlki, Atatürk’ün hedef olarak Avrupa’yı göstermediği iddiasına dayanıyor. İkincisi, -dünkü Vakit gazetesinde bir örneğini gördüğümüz gibi- ısrarla Atatürk’ü dua ederken, sarıklı mebuslarla ya da peçe içindeki ... Devamını Oku »

Ata’ya pahalılık zammı

2000’de bir belgesel çalışması için Türkiye İş Bankası arşivine girmiştim. Bankanın Ankara Etlik’teki arşivinde Atatürk’ün cumhuriyetin ilk döneminde kullandığı hesap defterini bulmuştuk. “2” no’lu bu hesap cüzdanında Ata’nın hesap dökümü vardı. Köşk’teki ilk maaşı 5 bin lira idi… Cumhurbaşkanı ayrıca 7 bin lira da “fevkalade tahsisat” alıyordu. Toplam maaşı 12 bin lirayı buluyordu. 1927’de çıkarılan bir kanunla bu maaşa 2 ... Devamını Oku »

Atatürk’ün Hayatını Değiştiren Kitap

Mustafa Kemal, Şehberderzade Ahmet Hilmi’nin “Allah’ı inkar mümkün müdür” adlı kitabını okuduğunda 35 yaşındaydı. 19 Kasım 1916 Cumartesi gecesi Doğu cephesindeki bir çadırın içinde altını çizerek okuduğu bu kitaptan çok etkilenmiş ve ertesi gün not defterine şunları yazmıştı: “Allah’ı İnkar Mümkün mü?’ eserini bitirdim. Bütün filozofların, çeşitli dinlere bağlı olan natüralistlerin, akılcıların, materyalistlerin, hukukçuların, düşünürlerin, tasavvufçuların tümü, ruhun var olup ... Devamını Oku »

Can Dündar :Atatürk Kur’an dersini adım adım kaldırdı!

Dündar, Cumhuriyet’i kuranların, okulda din dersinden yana olmadığını söyledi Milliyet yazarı Can Dündar, Cumhuriyet’i kuranların, okulda din dersinden yana olmadığını söyledi. “Atatürk’ün okullarında din dersi var mıydı?” sorusuyla yazısına başlayan Dündar, “Yoktu diyebiliriz. Daha doğrusu başta vardı, giderek azaltıldı ve sonunda kaldırıldı” dedi. Cumhuriyet kurulup Öğretim Birliği Yasası çıkarıldıktan sonra 1924’te, ilkokullara (birinci sınıf hariç) haftada 2 saat ‘Kuran-ı Kerim ve Din Dersi’ konduğunu ... Devamını Oku »

Menderes’in uçak kazası nasıl olmuştu?

Başbakan Menderes 1959 yılının 17 Şubat sabahı, Londra’ya gitmek üzere Türk Hava Yolları’na ait Viscount tipi 4 motorlu “Sev” yolcu uçağına binmişti. İngiltere’ye, bağımsız Kıbrıs devletini kuracak olan Londra anlaşmasına imza atmaya gidiyordu. Ancak Yeşilköy’den havalandıktan sonra Londra’da havanın kapalı olması nedeniyle uçağın önce Paris’e inmesi düşünülmüş, ancak daha sonra uçak Londra’nın 40 kilometre güneyindeki Gatick havaalanına yönelmişti. Uçağın sol ... Devamını Oku »

Türk müziğinin yasaklanması

  Yıl 1934′tür. 1 Kasım günü o zamanki hitapla Reisicumhur Gazi hazretleri Meclis’i açış konuşmasında müziğe değinir ve “Arkadaşlar” der, “Bugün dinlediğimiz musiki yüz ağartacak değerde olmaktan uzaktır. Bunu açıkça bilmeliyiz”. Bu, bir işarettir. Çünkü Gazi Paşa kıyafetten sözettiğinde giysilerimiz, yazıdan bahsettiğinde harflerimiz değişmiştir. Sıra, müziktedir. Maarif Vekaleti acilen bir kongre toplar. Dönemin ünlü müzisyenlerini biraraya getirir. Necil Kazım Akses, ... Devamını Oku »

Atatürk’ün sansürlenen görüşleri

Atatürk’e ilişkin olarak 2 önemli çarpıtma yapılıyor. Biri Batılılaşma konusunda… Diğeri din konusunda… İlki, Atatürk’ün hedef olarak Avrupa’yı göstermediği iddiasına dayanıyor. İkincisi, -dünkü Vakit gazetesinde bir örneğini gördüğümüz gibi- ısrarla Atatürk’ü dua ederken, sarıklı mebuslarla ya da peçe içindeki Latife Hanım’la gösterip cumhuriyetin temelinde bir din motifi arıyor. Bu 2 konuda 2 belge hatırlatacağım. * * * İlk belge, 29 ... Devamını Oku »

Bayrak İnkılabı bile düşünülmüş

Yıllar önce Celal Bayar’ın damadı Ahmet İhsan Gürsoy’dan dinlediğim bir anıyı burada nakletmekte yarar var. Gürsoy’un anlattığına göre Atatürk, 30’lu yıllarda Türk bayrağını da değiştirmeyi düşünmüş. Çünkü ayyıldız simgesinin Osmanlı’yı ve Arap dünyasını çağrıştırdığına inanıyormuş. Türklere yeni bir ulusal kimlik kazandırmaya çalışırken, ona İslamiyet öncesi köklerini hatırlatan bir bayrağın yakışacağını hesaplamış ve Göktürk’lerin bayrağını düşünmüş. O proje gerçek olsaydı, bugün ... Devamını Oku »

Son zamanlarda “Atatürk’ün de iyi bir müslü­man olduğunu” anlatan nutuklar türedi.

Son zamanlarda “Atatürk’ün de iyi bir müslü­man olduğunu” anlatan nutuklar türedi. Atatürkçüler ille İslam tartışacaksa hadi gelin Mustafa Kemal’in yıllarca gizlenen konuşmala­rını raflardan indirelim. Göze alabiliyorsanız, O’nun Kazım Karabekir’e “herşeyden önce din anlayışını kaldırmalı­yız” dediğini ortaokul din kitaplarına koyalım. Bir İngiliz yazara söylediği “benim dinim yok. Ba­zen bütün dinler denizin dibine batsın istiyorum” sözlerini Diyanet İşleri Başkanlığı’nın girişine asalım. Can ... Devamını Oku »