Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Engin Ardıç

Etiket Arşivi: Engin Ardıç

Yaşa varol İnönü!

Başlığa bakıp da “herif kafayı yedi” ya da “küfürlere dayanamayıp döndü” diye düşünmeyiniz… Çünkü bu bir “alıntıdır”, ben yazmadım, zikrettim. Bu bir “mahya”… Ramazan mahyası… Dinle imanla ilgisi olmayan, “bu yıl hac mevsimi Kurban Bayramı’na denk geldi” diye düşünebilen “alakasız” vatandaşlar için açıklayayım: Hani şu Ramazan aylarında bir minareden öbür minareye uzatılan çeşitli yazılar… Hani iftar vaktinde, ezan okununca ışıkları ... Devamını Oku »

“Atatürk milliyetçiliği” nedir?

Yeni anayasanın giriş kısmında ya da ilk maddesinde “Atatürk milliyetçiliği”lafının yer alıp almaması tartışılıyor… Muhalefet (yani, Kürt olmayan muhalefet) bunun kalkmasına şiddetle karşı çıkıyor. 2012 sonuna kadar da tartışılacak, öyle görünüyor… Peki nedir bu Atatürk milliyetçiliği? Samimi olarak soruyorum, bana tanımlayınız. Bununla “Enverci olmayan” bir milliyetçilik mi kastediliyor? (Siyasal bilimler literatüründeki teknik deyimle “irredentist” olmayan…) Öhhö… Yani, Lausanne Antlaşması’na girmemiş olan Hatay’ı almak istemeyen, mesela!… ... Devamını Oku »

”Atatürk 10 Kasım’da ölmedi”

Latife Hanım’ın kızkardeşinin torunu Mehmet Sadık Öke, Atatürk’ün 9 Kasım’da öldüğünü söylemiş. (“Atatürk ölmedi, içimizde yaşıyor” diyecekler bu yazıyı hiç zahmet edip okumasınlar.) Sayın Öke 44 yaşında. Bu iddia, birinci elden tanıklık değil, aile içinde konuşulanlardan ve herhalde Latife Hanım’ın kızkardeşi, anneannesi Vecihe Hanım’dan duyduğu bir şey… Dört ay önce yayınlanan çarpıcı bir kitabı fırsat bulup da ancak okuyabildim: “Teyzem ... Devamını Oku »

Sen o çocukla evlen kızım en iyisi

Kaç gündür ortalık çalkalanıyor… ATV’de bir yarışma programı, Kenan Işık yönetiyor, ucunda para var diye katılanlar arasında da bir genç kız… Genç kız, siyasal bilimler okuyormuş. Kenan Işık şöyle bir soru sormuş: “TBMM başka hangi adla anılır?” Cevap şıkları: a) Danıştay, b) Baro, c) Yüce Divan, d) Parlamento… Siyasal bilimler okuyan genç kızımız “doğru cevap c” demiş, yani “Yüce Divan.” ... Devamını Oku »

Yeter ama ha!

Genç Türk gazetecileri, bir konuyu bilmedikleri zaman başka hiçkimsenin de bilmediğini sanıyorlar, Amerika’yı her seferinde yeni keşfettiklerinde de bunu büyük bir heyecanla okurlarına duyurmaya çalışıyorlar, ve gülünç oluyorlar… Tutumları, okuldan eve gelen öğrencinin “babacığım, meğer dünya yuvarlakmış” demesine benziyor. Arada elbette Napoleon’u Fransa kralı yapıp sınavda çakanlar da yok değil (eminim bunu yazan çocuk görevinin başındadır, belki maaşına zam bile almıştır yılbaşında…) Biz bu ... Devamını Oku »

Cumhuriyet aslında 1 Kasım’da ilan edildi

Ama 1 Kasım 1922’de… Çünkü saltanat o gün kaldırıldı. O günden sonra tam bir yıl boyunca Türkiye “adı konulmamış bir cumhuriyet rejimiyle” yönetilmiştir. Adı, “TBMM Hükümeti idaresi”dir. Ama neresinden bakarsanız bakınız, bu bir cumhuriyettir. Başta padişah yoktur. Yani, 29 Ekim 1923 günü cumhuriyetin ilanı, bir “formalitenin yerine getirilmesinden” ibarettir. İsterseniz buna bir Fransız özdeyişiyle “i’lerin noktalarını koymak” da diyebilirsiniz. Niçin ... Devamını Oku »

Atatürk demokrat mıydı?

Soruyu tersten sorarsanız gerçeğe daha çabuk ulaşırsınız: “Atatürk diktatör müydü?” şeklinde bir ahmak tartışmasına gireceğinize, “Atatürk demokrat mıydı?” diye sorunuz. Hayır, değildi. Bunun “iyi” ya da “kötü” olarak yorumlanması, adı üstünde, yoruma kalmış bir meseledir. “O devirde başka çare yoktu” gibi gerekçeler yalnızca yorumdur. Atatürk bir askerdi. Bir askerin demokrat olması, eğitimine, yetişme tarzına, mesleğine aykırıdır. Atatürk demokrat değildi. Muhalefetin ... Devamını Oku »

Meğer maça gitmişmiş!

Biz şaka edelim dedik, bazı arkadaşlar kaka etmeye karar vermişler… Haberi verenler, hem Hürriyet’i hem SABAH’ı mahvedecek bir gazete çıkarmak amacıyla bir araya gelen ama “şimdilik Internet’le idare eden” arkadaşlar… Hani Ardahan’ın bir köyünde her yılın belli günlerinin belli saatlerinde dağa gölge düşüyormuş, düşen gölge Atatürk’e benziyormuş, bu olay şenliklerle kutlanıyormuş ve “Türkiye laiktir, laik kalacak” diye sloganlar atılıyormuş ya… Biz de dedik ki, Almanya maçında da gölge belirsin, hem ... Devamını Oku »

Padişahlık geliyor savulun!

Muhalefet çevrelerine sorarsanız, iktidar “cumhuriyeti ortadan kaldırıp padişahlık ilan etmeye” hazırlanıyor! Deprem bahanesiyle cumhuriyet bayramı törenleri yapılmamış ama Abdülmecid için anma töreni yapılacak… Başbakanla “Birinci Recep” diye dalga geçtik, etkili olmadı, bir de bu yolla orduyu kışkırtmayı deneyelim arkadaşlar, gerçi orduyu kışkırtmanın modası geçti ama darbe yaptıramasak da hiç olmazsa bizim safları sıklaştırırız! (Bu bize gene de seçim kazandırmaz ama ... Devamını Oku »