Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Enver Paşa

Etiket Arşivi: Enver Paşa

Enver Paşa’nın pişmanlığı

“Biz sultan Abdülhamid’i anlayamadık; asıl günahımız işte buradadır paşam, sultan Hamid’i anlamamak… Yazık paşam, çok yazık! Siyonistlere alet olduk ve onların hiyanetine uğradık.” Enver Paşa (Mustafa Armağan-Küller Altında Yakın Tarih) Google Aramalarıenver paşa sözlerienver paşanın hatalarıenver paşanın sözlerimustafa armağan enver paşaenver paşa pişmanlığıenver paşanın abdülhamit pişmanlığıenver pasa abdulhamitenver paşa\nın abdülhamit pişmanlığıenver paşanin hatasienver paşanın abdülhamid pişmanlığı Devamını Oku »

Enver Paşa ile mülakat

Enver Paşa, Çanakkale Savaşı’yla ilgili batı basınında taraflı haberler çıkması üzerine Frankfurter Caytulg gazetesine mülakat verir. Enver Paşa Hazretleriyle Görüşme Frankfurter Caytulg Gazetesinin Dersaadet özel muhabiri Mösyö Paul Vaiç, Harbiye Nazırı Enver Paşa hazretleriyle bir görüşme gerçekleştirmiştir. Muhabir görüşmeyi şöylece yazıyor: “Harbiye Nazırı Enver Paşa hazretleri, Çanakkale Boğazı’nın düşman donanmaları tarafından bombardımanı hakkında, kendilerini ziyaretim esnasında bazı açıklamalarda bulunmuştur. Fransız, ... Devamını Oku »

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA SANSÜR

Gizlenmesi zaruri görülen işler ve askeri hareketlerin gazetelerde neşrini yasaklayan Şuray-ı Devlet kararı koyu bir sansüre yol açmış, harbin idaresi gibi, harp haberlerinin de tek merkezden yönlendirilmesi neticesini vermişti. Aynı günlerde memleketin menfaatine aykırı görülen yabancı gazetelerin ülkeye sokulmalarının yasaklanması ile birlikte kamuoyunu bilgilendirme ve yönlendirme işi tamamen Erkan-ı Harbiye Riyaseti’nin eline geçmiş oldu. Başkumandanlık yayınladığı bir genelge ile her ... Devamını Oku »

Osmanlı Devletini Yıkan Üç Paşa Vatan Haini mi?

İnsanları hemen vatan hâini ve devlet düşmanı diye vasıflandırmak doğru değildir. Her olayda, insanların iradesinin yanında bir de Allah’ın külli iradesi düşünülmelidir. Meseleyi iki açıdan ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Birinci cihet, Enver-Tal’at ve Cemal Paşa üçlüsünün bu hadisedeki hataları şunlardır: Enver Bey, tam bir Müslüman, cesur ve aşırı derecede korkusuz bir insandır. Asla vatan hâini değildir. Ancak alay komutanlığı bile ... Devamını Oku »

Tarafsız bir bakış

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu isimli önemli bir kitaba imza atan Edward J. Erickson ise, daha iyimserdir. Sarıkamış Harekatı’nı onun kaleminden okuduğumuzda, içimiz pek kararmaz. O halde okuyalım: “Sarıkamış Harekatı, 22 Aralık sabahı kar ve sisin az olduğu, umut veren ılımlı bir havayla başladı. 10. Kolordu sabah saat 4’te Oltu istikametinde harekata başladı. 9. Kolordunun tümenleri sabah saat 6 ile ... Devamını Oku »

MUSTAFA KEMAL, DEVLETİN SAVAŞTAN ÇEKİLMESİ VE İNGİLİZLERLE BARIŞ ANLAŞMASI YAPILMASI İÇİN ÇALIŞIYOR

Dikkati çeken husus, Mustafa Kemal’in Çanakkale’den İstanbul’a İngilizlere karşı muzaffer olarak dönüşüydü. Bu galibiyetin, Osmanlı Ordusu, Osmanlı Devleti’ndeki bütün Müslümanların ve müttefiklerin üzerinde büyük bir tesiri vardı. Mustafa Kemal, bu zaferden insanları Osmanlı Devleti’nin İngilizlerle muharebe etme kudreti olup olmadığından şüpheye düşürmek ve İngilizlerle tek taraflı bir barış anlaşmasıyla, devletin harpten çekilebileceği fikrini zihinlere yerleştirmek ve devleti Almanları bırakıp İngilizlerle ... Devamını Oku »

İNGİLİZLERİN KANUNİ VE SİYASİ EYLEMLERLE HİLÂFET’İ YIKMA ÇABASI

Öyle anlaşılıyor ki İngilizler, askerî bir inkılaba veya silahlı bir ihtilale ihtiyaç göstermeden kanunî yasal yollarla Hilâfet’i yıkıp Cumhuriyeti kurmakta yönetim sisteminde köklü değişiklikler meydana getirmeyi umuyorlardı. Bunun için sırf siyasî üsluplarla çalışıyorlardı. Halife, İzzet Paşa kabineyi/hükümeti terk ettikten sonra İngiliz adamlarından bilinen Tevfik Paşayı hükümet kurmaya memur etti. Tevfik Paşa, Abdülhamid devrinde bir memurdu. Sonraları Osmanlı Devleti’nin Londra Büyük ... Devamını Oku »

Ya Atatürk Sabiha Sultan ile evlenmiş olsaydı?

Ben Meral Okay’ın yerinde olsam, televizyonlarda reytingleri alt üst eden Muhteşem Yüzyıl’dan sonra bir de “Osmanlı’nın Bitiş Yılları” adında bir esere imza atarım. Çünkü en az Sultan Süleyman’lı yıllar kadar ilginç o çöküş yılları. S ultan Vahidettin’in torunu Neslişah üzerinden anlatmaya çalıştığı o günleri birbirinden enteresan, şaşırtıcı anekdotlar eşliğinde bize aktaran Murat Bardakçı’ya teşekkürü borç biliriz efendim. İyi bir kitap ... Devamını Oku »