Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Falih Rıfkı Atay

Etiket Arşivi: Falih Rıfkı Atay

Günlük Hayatın Değiştirilmesi

Laikleşmenin sembolik düzeyde gerçekleştirlimesinde ve toplumun geleneksel degerlerinden koparak modern bir yaşantı biçimine alıştılrılmasında baloların önemli bir yeri vardır.Balolar aracılığıyla,laikleşmenin sembolik düzeydeki gücü daha da artırılır.Kılık-kıyafet devrimi ve kadının görünüm ve statüsünü değiştirmekle laik görünümlü bireylerin inşa edilmesine karşılık,bireylerin yaşantı ve düşüncelerinde geleneksel değerleri silip modern değerleri geçerli kılma işlevi balolarla daha üst düzeyde gerçekleştirilir.Gerçi,balolar,bir yan etki olarak,fazla değil birkaç ... Devamını Oku »

HANİ VATAN TOPRAĞI KUTSALDI ?

Mustafa Kemal’in sağ kolu Falih Rıfkı’dan dinliyoruz: “Bir akşam gene Selanik gazinolarından birinde şu konu ortaya atılmıştı: – Hepimiz Sulta Hamid istibdadının yıkılmasını istiyoruz. Ama hiç birimiz o yıkılıp ta iktidar bize kalırsa ne yapacağız söylemiyoruz. Herkes sıra ile kendi fikirlerini ortaya attı. Mustafa Kemal’e sıra gelince O: – Rumeli’de ve küçük Asya’da bizden olmayan toprakları içine almayan bir sınır ... Devamını Oku »

M.Kemal’in Şahsiyet ve Fikirleri

M.Kemal’in hayat ve icraatı birbirinden tamamen farklı iki safha arz eder.Bunların birincisi TÜRK-YUNAN Harbi’nin zaferle neticelenmesine kadar olan devre,ikincisi ise ondan sonrasıdır.M.Kemal,hayatının birinci devresinde hiç olmazsa sözleri itbariyle fevkalade dindar bir insan olarak görünmektedir.Bu güne kadar O’nu dindar göstermek gayreti güdenleerin hepsi de delillerini,bu birinci devreden gösterirler.Hakikaten, O’nu dindar gösterebilmek için,hayatının bu birinci devresine ait olmaz üzre elde sonsuz delil ... Devamını Oku »

ŞAPKA VE İSTİKLAL MAHKEMELERİNE DAİR

25 Kasım 1925 tarihinde, ‘Muasır medeniyet yolunda’ Şapka İnkılâbı gerçekleşti. Herkes şapka takmaya zorlandı. Bu konu için, binlerce kişiyi astıran Fransız İstiklal Mahkemeleri’nden örnek alındığı söylenen İstiklal Mahkemeleri tekrar kuruldu. Aynı milli(!) kanunlarımız gibi. 17 Şubat 1926’da İsviçre Medeni Kanunu’nun tercüme edilmesiyle kabul edilen Türk Medeni Kanunu ve 1 Mart 1926’da İtalya Ceza Kanunu’nun tercüme edilmesiyle kabul edilen Türk Ceza ... Devamını Oku »

“İnkılaplardan hiçbirini zafere kadar kimseye sezdirmedim”

Çankaya: Atatürk’ün Doğumundan Ölümüne Kadar, Falih Rıfkı Atay: Atatürk’ün askerlikte ve inkılapçılıkta başarı sırlarından birincisi tam zamanını beklemek, ikincisi fırsatı kaçırmamaktı. İlk defa Erzurum’a gittiği vakit halka mukaddes saltanat ve hilafet makamlarının yabancıların baskısı altından kurtarmayı başlıca hedefleri arasında göstermişti. İnkılapçılık davalarından hiçbirini zafere kadar kimseye sezdirmemiştir. Fakat Vahdettin bir düşman zırhlısı ile İstanbul’dan kaçınca padişahlığı kaldırmak için eline geçen ... Devamını Oku »

MUSTAFA KEMALİ PUTLAŞTIRDILAR,AMAÇLARI NEYDİ?? ·

Şevket Süreyya Aydemir; “İnkılâbımızı oturtmaya ve Atatürk’ü putlaştırmaya mecburduk… Ama şimdi size şunu ifade edeyim: Kahraman putlaştığı zaman ölür”(1) Biz de bu yazıda neden putlaştırmaya mecbur olduklarını göstermeyi amaçlıyoruz… Tarihsel olayları tahrif ederek ve gerçeğin saptırılmasıyla hegemonya boşluğunu doldurabilirlerdi… Dünyada sağlığında ve ölümünden sonra Mustafa Kemal kadar anıtı dikilmiş, heykeli, büstü yapılmış, resimleri çoğaltılmış bir başka lider herhalde yoktur. Mustafa ... Devamını Oku »

Falih Rıfkı Atay’ Tanıyalım

Kemalizm, aslında büyük ve esaslı bir din reformudur. Tanrı, bir peygambere verdiği şeriatı, ikinci bir peygamberde değiştirmekle, hatta Kur’anın bir ayetindeki emrini başka bir ayette kaldırmakla hükümlerin toplum evrimini izlemesi gerektiğini göstermiştir. Fıkıh’da buna nesih diyoruz. Muhammed, son peygamber olduğuna göre, O’ndan sonra nesih hakkı insan aklına kalmıştır. Onun için İslam bilginleri, “zamanla hükümlerin değişeceği” içtihadında bulunmuşlardır. Mustafa Kemal’in yaptığı ... Devamını Oku »

Özakman’ın Kitabı ve “Çılgın” Bir Cümlenin Perde Arkası

Gün Zileli’nin “tarih yapıcılar” deyişini tanımlayan harikulade tarifi ile başlamak istiyorum. Şöyle diyor Zileli: ” ‘Tarihin seyrini değiştiren büyük adamlara’ atfen icad edilmiş bu deyişi ne zaman duysam, gözümün önüne, heykellerinden yakından bildiğimiz ‘büyük kahraman’lar değil de, nedense, bir masanın çevresine oturmuş, orta yaşlı, saçları dökülmüş, hafif göbekli, gözlüklü, ciddi yüzlü bir takım adamlar gelir. Masaya oturmuş, ‘tarihi yapmakta’dırlar. Bu, ... Devamını Oku »

Meclisteki Manevi Havanın Silinmesi

Kazım Karabekir Paşa, birinci mecliste çok güçlü bir “manevi hava”nın olduğundan sıkça bahsederdi. Meclisin bu özelliğine tanıklık etmesi açısından İzmir milletvekili Mahmut Esad Bozkurt’un şu açıklaması önemlidir: “Mecliste müezzin beş vakit ezan okur, imam cemaate namaz kıldırırdı.” Ancak bu “manevi hava” zamanla bozulur. Bozkurt ve Atay (Falih Rıfkı ) zamana gerçekleşen değişimi şöyle anlatır: “Dikkate değer ki, Kurtuluş savaşları zafere ... Devamını Oku »