Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Fevzi Çakmak

Etiket Arşivi: Fevzi Çakmak

Sadık Sabri Bey’e, Enver Paşa’dan sonra Fevzi Çakmak Paşa’yı da sormuştuk. Şunları söyledi:

Fevzi Paşa Makinadir “Fevzi Paşa, bir makinadır. Bilgilidir, okur, okumayı öğrenmeyi sever. Fransızca, İngilizce, Almanca bilir. Çünkü temiz bir gençliği vardır. Herkes orda burda gezip kopukluk yaparken, o, oturup çalışmıştır. Çok kuvvetli hafızası vardır, unutmaz…” Bunun üzerine Sadık Sabri Bey’e sorduk: “Peki efendim, Fevzi Paşa madem böyle temiz ve kıymetli bir insandır; bu hadiselere niçin seyirci kaldı, bir iş göremedi?” ... Devamını Oku »

Hangi Mustafa Kemal?

Atilla İlhan “Hangi Atatürk” diye soruyordu, şimdi Hangi Mustafa Kemal diye sormak gerek. Ayşe Hanım’ın oğlu Mustafa Kemal 5 yaşında Selanik’e gelmiş. Ve hemen mahalle mektebine kaydolmuş olması gerekir bu durumda. Daha sonra Ali Rıza efendi, onu Şemsi Efendi/Şimon Zwi Mektebi’ne kaydettirmiş. 1881’de doğmuş, 1885’de mahalle mektebi, 86’da Şemsi Efendi Mektebi, 1893’te Selanik Askeri Ortaokulu’na giriyor. Demek yaklaşık 7 yıl ... Devamını Oku »

Kazım Karabekir ve Hilafet

17 Mart Bursa’dan trenle 2 saatte Mudanya’ya buradan da vapurla İstanbul’a geldim.19 Mart ise Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa’yı Kadıköy’deki evinde ziyaret ettim.3 saat kadar görüştük. Kendilerine Sivas Kongresi’nden komutanlar toplantısı sırasında Sivas’a geldikleri zamanki sözlerini hatırlattım.Şimdiyse M.Kemal’i çok yanlış yollara sevk ettiklerini pek acı bir dille söyledim.Misal ol arak da 16 Aralık’ta İstanbul’dan Ankara’ya giderken,4.Kolordu Komutanı Kemalettin Sami Paşa’ya verilen emri ... Devamını Oku »

Kazım Karabekir Anlatıyor;

17 Mart Bursa’dan trenle 2 saatte Mudanya’ya buradan da vapurla İstanbul’a geldim.19 Mart ise Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa’yı Kadıköy’deki evinde ziyaret ettim.3 saat kadar görüştük. Kendilerine Sivas Kongresi’nden komutanlar toplantısı sırasında Sivas’a geldikleri zamanki sözlerini hatırlattım.Şimdiyse M.Kemal’i çok yanlış yollara sevk ettiklerini pek acı bir dille söyledim.Misal ol arak da 16 Aralık’ta İstanbul’dan Ankara’ya giderken,4.Kolordu Komutanı Kemalettin Sami Paşa’ya verilen ... Devamını Oku »

Atatürk Demokrasiyi İstedi mi?

Kimse Atatürk’ü suçlayamaz ama istemedi! Demokratik rejimi tanımlayan asgari unsur, siyasi iktidarın serbest ve genel seçimlerle belirlenmesidir. Bu tam anlamıyla ve bütün açıklığı ile demokrasinin tanımı değildir ancak optimum anlamıdır. Türkiye’ de nispeten serbest ve genel sayılabilecek ilk seçimler, 1908 yılında gerçekleştirilmiştir. 1912, 1913, 1914 ve 1919 seçimlerinde belirli bir siyasikadronun baskıları belirleyici olmakla birlikte mevcut sistemin, kontrol ve düzenleme ... Devamını Oku »

Sakarya Savaşı’nın Eleştirisi

12 Eylül 1921 Perşembe günüydü.Sakarya’nın zafer müjdesini Sarıkamış’tayken aldım.Derhal bütün Doğu cephesinde şenlikler yapılması emrini verdim.M.Kemale,Fevzi ve İsmet Paşa’ya samimi tebriklerini bildirdim.13 Eylül Cuma günü ise M.Kemale maruzatta bulundum. Birinci olarak Allah’ın yardımı ve Batı ordumuzun kahramanlığı ve onu yöneten komutanlarımızın becerisiyle Yunan ordusu karşısında kazanılan galibiyeti İstanbul gazetelerinin de desteğini alarak zaten yıkılmış olan Yunanlıları her tarafta hezimete uğratmak gerektiğiydi.Bu ... Devamını Oku »

İSTİKLAL SAVAŞl VE DEVRİMLER

19 Mayıs 1919 da Gerçektende Oldu? 19 MAYIS 1919 tarihi Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıktığı ve Millî Mücadele ışığını yaktığı tarihtir… Peki ama bu ışığı ilk kim yakmıştı? Sadece Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkanlar mı?Kimler Bandırma’ya “tam yol” vermişti? Özetle 19 Mayıs’tan önce ve sonra neler olmuştu?Önce Bandırma Vapuru nasıl demir almış onu görelim…Yazı, Harbiye Nezareti’nden Sadaret’e yazılmıştı: “İlga edilen ... Devamını Oku »

30 AGUSTOS 1922 HAREKATINA KIMLER MUHALEFET ETTI?

Millî Mücadelenin gizli kalmis yönleri vardir. Bugün bunlardan birine temasla 30 Agustos 1922’deki harekata kimlerin muhalefet ettigi üzerinde duracagiz. Ilk Meclis tesrî ve icraî, yani, bugünkü tabiriyle yasama ve yürütme yetkilerini kendinde toplamis, bu haliyle de o ‘Meclis nev’i sahsina münhasir bir topluluk olarak vazife görmüstür!… Bu nev’i sahsina münhasir Meclis’de 1922 yilinin Mart ve Temmuz aylari arasindaki dört ay ... Devamını Oku »

İsmet İnönü Ve Müslümanlık

Mareşal Fevzi Çakmak tarafından bize bilfiil ve bizzat anlatıldığına göre, bir zamanlar talebesi bulunduğu “Tophane-i Âmire”de sırf zabitleri görsün diye koridorlarda seccadesini serip namaz kılacak kadar ulvî (!) bir seciye taşıyan İsmet İnönü, zamanına göre dindar ve zamanına göre dinsiz görünmekten başka hiçbir rolü olmamış bir müra’ilik ve münafıklığın mensubu, korkunç bir Allahsızdır. Misali ve isbatı: Kılıçoğlu Hakkı isimli, esbak mensuplardan,bir ... Devamını Oku »