Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Harf İnkılabı

Etiket Arşivi: Harf İnkılabı

Mehmet Kaplan,Harf Inkılabı Yorumu

Eski harflerle dokuz asırlık bir Türk Edebiyayı vardır;fakat bunların hepsi maziye ait kıymetleri ihtiva ettiği için,harf ınkılabı ile araya kalın perde çekilir.Boşalan milli kütüphane,tercüme eserlerle doldurulur. Daha ileriye gidilir;Asırların mahsulü olan Türkçe beğenilmez,yepyeni bir dil vücuda getirilmek istenir. Maziye karşı bu kadar şiddetli ve bu kadar cesaretli bir teşebbüs başka yerlerde görülmemiştir. Milli hayatımız için çok mühim olan bu merhale,bu ... Devamını Oku »

Atatürk’ün Harf Devrimi Konuşmasından;

“Yeni Türk harflerini çabuk öğrenmelidir. Vatandaşa, kadına, erkeğe, hammala, sandalyacıya öğretiniz, bunu vatanperverlik ve miliyetperverlik vazifesi biliniz. Bu vazifeyi yaparken düşününüz ki, bir milletin, bir heyet-i içtimaiyenin (toplumun) yüzde onu okuma yazma bilir,yüzde sekseni bilmez nev’idendir. Bundan insan olarak utanmak lazımdır. Bu millet utanmak için yaratılmış bir millet değildir: iftihar etmek için yaratılmış, tarihin iftiharla doldurmuş bir millettir. Fakat milletin ... Devamını Oku »

Osmanlıca temel ders olmalı

Tarihe açılmak “Dünyaya açılmak” kadar gerekli bir şey daha var Türkiye için: “Tarihe açılmak.” Daha doğrusu, tarihiyle arasına dikilmiş olan demirden duvarı aşmak. Kastettiğim duvar, “harf inkılabı” ve onu da aşan totaliter çapıyla “dil devrimi”. Bu öyle bir bariyer ki, bugün ortalama bir Türk genci, dedesinin yazdığı bir metni anlayamıyor. Üç önceki kuşağın yazdıklarının ise tek kelimesini bile okuyamıyor; çünkü ... Devamını Oku »

Gerek ”Harf” ve gerekse ”Lisan” ınkılaplarının gayesi

Gerek ”Harf” ve gerekse ”Lisan” ınkılaplarının gayesi, İslam kültüründen kopmaktı. Bunu,Kemalist ınkılaplarının 2 numaralı ismi İnönü,Ulus Gazetesinde yayınlanan hatıratından açıkça ifade ederek: ”Harf İnkılabı,bir okuma-yazma kolaylığına bağlanamaz.Okuma yazma-okuma kolaylığı, Enver Paşayı tahrih eden sebeptir. Ama harf inkılabının bizde tesiri ve büyük faydası,kültür değiştirmesinini kolaylaştırmaktı. İster istemez Arap kültüründen koptuk demektedir. Tabii ”Arap Kültürü”nün aslı, ”İslam Kültürü”dür. Arapların İslam’dan ayrı bir ... Devamını Oku »

Harf İnkılabının Amacı

Harf inkılâbından sonra Arapça lisanına karşı cephe alınmış, adeta “Görüldüğü yerde yok edilmelidir!” tavrı ile hareket edilerek, millet cahil bırakılmıştır. Bunları hep duyuyor ve okuyoruz. Bununla alâkalı en canlı şahid de, benim hâlen hayatta olan 92 yaşındaki babamdır. 1928 senesinde harf inkılâbını yaptıkları zaman babam, medrese 3. sınıftaymış, bize hep “Yavrum, bizi bir gecede cahil bıraktılar” der. İsmet İnönü bununla ... Devamını Oku »

Osmanlı rahatsız ediyordu Mustafa Kemal’i

Osmanlı rahatsız ediyordu Mustafa Kemal’i. Silinmesi gereken bir vesikaydı yakın tarih. Mâzi zaman zaman gevezelik ediyordu. Dil devrimi Selanik’in İstanbul’a isyanıdır. Selanik’in ve bütün Anadolu’nun. Osmanlı ordusu, Osmanlı teşkilâtı, Osmanlı mirası yok edilemezdi. Ama nesillerin birbiriyle olan devamlılığı bozulabilirdi. Harf inkılabı altı yüzyılı rafa kaldırdı. Ve tarihsiz bir memleket, ibda etti. Kuzey komşumuzun işine geliyordu bu. Tarihinden kopan bir ülke ... Devamını Oku »

Harf Devrimi…

NTV Tarih dergisinin son sayısında 1928 Harf Devrimi’ne ayrılmış güzel bir dosya var. Geçen akşam da NTV’de “Tarih Konuşmaları” programında konu ele alındı. İyiydi, hoştu da… Programı izlerken içimden sordum… “Devrim” denilen şeylerin, ister bütün toplumu, ister harfi, şapkayı, çiçeği böceği hedef alsın siyasi bir eylem olduğunu görmekten kaçınıyorsak, onları anlayabilir ve anlatabilir miyiz? Hayır! Asla! *** Sevindirici olan şu… ... Devamını Oku »

CUMHURİYET’LE İLERLEDİK Mİ SAHİDEN?

İnsan hiç ummadığı bir anda, hiç ummadığı bir şeyi sorgulamaya başlayabiliyor. Bundan yıllar yıllar önce, Londra’da bir metni İngilizceden Türkçeye çevirmek için yırtınırken kendimi ‘Cumhuriyetin kazanımlarını’ sorgularken buluvermiştim. İngilizce metin çok nüanslıydı, kelimelerle oynanarak yazılmıştı. Ben de aynı tadı vermek istiyordum Türkçe çeviride. Ama bir türlü olmuyordu işte. Suçu elimdeki sözlüğe yükledim ve kütüphanenin yolunu tuttum, başka bir sözlük bulmak ... Devamını Oku »

Harf İnkılabı

İslâm harflerinin terakkimize mani olduğunu ileri sürenler, Avrupa’nın bizi yok etmeye karar vermiş yazarlarıydı. Bir Volney, bir Baron de Tott vs. İslâmiyet’e düşmandılar. Başlıca hedefleri bizi tarihimizden, irfanımız­dan, bir kelimeyle İslâmiyetten koparmaktı. Bu bedbaht telkinler önce bir­çok dürüst Türk münevverini de büyüler gibi oldu. Sonra meselenin vehametini kavramakta gecikmediler. Cemil Meriç, Kültürden İrfana Google Aramalarıyakın tarihimiz harf inkılabı Devamını Oku »