Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: İsmet Paşa

Etiket Arşivi: İsmet Paşa

M. Kemal hiç seçim kazanmamıştı ki… ·

O güvendiği “millet”in bir bölümü, bugün onun düşüncelerine taban tabana zıt olanlarla beraber yürüyor. Aslında galiba kendisi de sağlığında en büyük hayal kırıklığını Serbest Fırka denemesinde yaşamıştı. Çok partili demokratik hayata geçmeyi arzu ederek Fethi Okyar’a kurdurttuğu Serbest Fırka, bir anda halkın Atatürk’e karşı umudu haline gelmiş ve inanılmaz bir büyümeyle birlikte kargaşaya neden olmuştu. Bunun üzerine o parti kapatılmıştı. ... Devamını Oku »

M.Kemali Anadolu’ya Ben Gönderdim

Özetle kendisine İstiklal Savaşı yapmanın gereği ve planımı bildirerek Anadolu’ya gelmesini teklif ettim.Mustafa Kemal bana şu cevabı verdi: ”Bu da bir fikirdir.Durum günden güne size hak verdiriyor.Size başarılar dilerim.” Ben bunun bir fikir değil,kesin bir karar olduğunu şu şekilde anlattım: ”Ordu ve halk bu fikir etrafında muhakkak toplanacaktır.Doğu’da milli hükümet esaslarını kurduktan sonra siz Batı’ya yönelirsiniz.Doğu komutanlığı görevinin de ben ... Devamını Oku »

İnkılaplar Nasıl Yerleşti Ya da Yerleşti mi?

İlk mektepten, son mektebe kadar okutulan tarih, uydurulmuş bir hikayeden başka bir şey değildir. Tarih adı altında, sistemi ve rejimi kutsamak amacıyla oluşturulan “resmi söylem” yalanları dayatılıyor. Ve 85 yıldır, devlet eliyle bu yalanlar söylenmeye devam ediliyor. İnkılâplardan konu açıldığı zaman, çağdaş aydınlarımız hemen kaseti takar ve başlarlar: “İnkılâplar, Türk milletinin karakterine birebir uyuyor. Bu yüzden, ilerici ve akılcı olan ... Devamını Oku »

Rıza Nur,Atatürk’ün Başkumandanlığını Anlatıyor…

Derken Mustafa Kemal başkumandanlığı kabul etmem dedi. ‘Yahu etme, kabul et.’ dedik. Dedi ki: ‘Ben zaten buradan da idare ediyorum. Geri durduğum yok ki.’ Ben de: ‘Yok, resmen ve mesul olarak ordunun başında olmalısın, o zaman daha gayretle çalışırsın’ dedim. Mustafa Kemal tamamiyle ümitsiz. Başkumadanlığı asla istemiyor. Çünkü ona göre mağlubiyet muhakkak. Başkumandan olursa kendi mağlup olacak. Şimdiye kadar İsmet ... Devamını Oku »

İsmet Paşa, Atatürk’ten Daha Sağduyuluydu

Başbakan Tayyip Erdoğan İsmet İnönü’yü Hitler’e benzetti. Atatürk’ün İnönü’ye gönderdiği bir telgraftan bahsetti. Atatürk’ün son döneminde İnönü’yü sevmediğini ve hatta İnönü’ye dair çok daha başka “niyetleri” olduğunu ima etti. Öncelikle şunu söyleyeyim. Türkiye’de Kemal Atatürk’e hiç dokunulmayıp sürekli İsmet Paşa’ya yüklenilmesi beni çok rahatsız ediyor. CHP-dışı geleneğin siyasetçilerinin her zaman yaptığı bir şeydir bu. Birçok muhafazakâr entelektüel de benzer yolu ... Devamını Oku »

Osmanlı’nın Cumhuriyete mirası borç muydu, servet mi?

Hemen belirteyim: Yakın tarih konusunda vicdanlar hâlâ özgür değil. Bir taraftan yasaklar sıkıştırırken, öbür taraftan hepimizin üzerinde tek taraflı bir propagandanın baskısı var. Her türlü devlet imkânıyla donanmış resmi tarih tezi ile özgür tarih anlayışı soluk soluğa çatışıyor. Bu kavga ortamında gerçeklerden ziyade spekülasyonlar konuşuluyor. Din ve tarih dâhil, her şey bir ikilem içinde ele alınıyor Türkiye’mizde. Bu yüzden hem ... Devamını Oku »

Anladı paşa dedesi!

Gençler bilemezler, tek kanallı siyah-beyaz televizyon döneminin hem de ilk günlerinde dede ile torun TRT’ye çıkarlardı… Dede anlatırdı: “Çerkes Etheeem… kuvvetleriniii… ööö… kuvvetleriniii… tamaaamen imha edereeek… asayişi tesis ettiiim…” “Birinci şahıs” konuşurdu, “ettim” derdi, çünkü adı İsmet İnönü’ydü. Torunun tarih dersinden sınavı varmış da, kitap okuyacağına kestirmeden gidiyor, “birinci elden” dedesine anlattırıyor, TRT yapımcısı öyle istemiş. Sonra dede sorardı: “Anladın ... Devamını Oku »

Devrin Kılıç Kalemi – ”Kadir Mısıroğlu”

Ahmet Oruç anlatıyor; Kürecide dersler  devam ederken, 1976 yılı Ramazan-ı şerif ayı yaklaşmıştı. Bir yıl evvel mukabele okuduğum “Salih Bosna” ve Sabuncuların “çifte minare” camilerinden adana müftüsü “Cemalettin kaplan”a rağmen, mukabele okumak için beni istemişlerdi.. 1976 yılında da aynen o iki camide mukabele okumaya başladım.  Adana da gene her zaman olduğu gibi çok sıcak… O zamanki Adanalı Akıncılar, Kiremithane semtinde ... Devamını Oku »

M.Kemal Paşanın Gayesi Saltanatı ve Hilafeti Üzerine Almaktı

Kazım Karabekir anlatıyor;”Büyük Zafer’den sonra saltanat kaldırılmış, hilafet ise yine Osmanlı hanedanında bırakılmıştır. Bu fikir de bana ait olup 1922 Ekim’inde trenle Ankara’dan Bursa’ya seyahat ederken Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya bizzat ben teklif etmiştim. Hatta o sırada Refet (Bele) Paşa da vardı. Mustafa Kemal Paşa’nın o zamanki gayesi ise hem saltanat hem de hilafeti kendi üzerine almaktı. Bunu önce saltanatı ... Devamını Oku »