Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: İstiklal Mahkemeleri

Etiket Arşivi: İstiklal Mahkemeleri

İstiklal Mahkemeleri’nde Adalet Var Mıydı?

Tarihi, özellikle de yakın tarihi tartışmaya açıyorsanız başınız belaya girmiş demektir. Kimi dost görünenlerin bıyıkaltı homurdanmalarına, ‘Keşke bu konulara hiç girmese, yazık olacak’ repliklerine, belediyelerdeki programlarınızın iptaline, ‘belli yerlerden’ bilgi alamamaya vs. razısınız da, fazlası var: Uyarılar, hakaretler, hatta açık veya örtük tehditlere de hazır olmalısınız. Bu da gösteriyor ki, Türkiye’de yakın tarih henüz ‘tarih’ olmamış, mazinin o engin ummanına ... Devamını Oku »

Cumhuriyet’in Terör Aygıtı: İstiklal Mahkemeleri

115 milletvekilinin katılımıyla en yaşlı üye Sinop Milletvekili Şerif Bey’in başkanlığında 23 Nisan 1920′de Ankara’da açılan Büyük Millet Meclisi’nin ilk işlerinden ülkenin pek çok yerinde çıkan ayaklanmaları ve asker kaçaklarını engellemek 29 Nisan’da Hıyanet-i Vataniye Kanunu’nu çıkarmak olmuştu. Kanunun çıkarılmasından sonraki dört aylık dönemde, düzenin sağlanamaması üzerine, 1793′te, Fransa’da kurulan olağanüstü yetkilere sahip ‘İstiklal Mahkemesi’nden esinlenilerek ‘İstiklal Mahkemeleri’ kuruldu. Mahkemelere ... Devamını Oku »

İzmir Suikasti mi?… O da Ne?… İzmir Suikastı 1

Ankara, Kâzım Karabekir Paşa’nın liderliğinde kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Partisi ile kendisini gösteren köklü muhalefeti, Şeyh Said ayaklanmasını bahane ederek sindirmişti. Lâkin bu muhalefet hareketinin başını çekenlere ciddi bir gözdağı vermek gerekmekteydi. İşte kısaca “İzmir Suikasti” diye adlandırılan garip ve bir o kadar da sahipsiz olay bahane edilerek yakalandı. Resmî tarihin “İzmir Suikastı” olarak nitelediği hadisenin gerçek yüzünü, üzerinden bu kadar yıl geçmiş olmasına rağmen halâ ... Devamını Oku »

ŞAPKA VE İSTİKLAL MAHKEMELERİNE DAİR

25 Kasım 1925 tarihinde, ‘Muasır medeniyet yolunda’ Şapka İnkılâbı gerçekleşti. Herkes şapka takmaya zorlandı. Bu konu için, binlerce kişiyi astıran Fransız İstiklal Mahkemeleri’nden örnek alındığı söylenen İstiklal Mahkemeleri tekrar kuruldu. Aynı milli(!) kanunlarımız gibi. 17 Şubat 1926’da İsviçre Medeni Kanunu’nun tercüme edilmesiyle kabul edilen Türk Medeni Kanunu ve 1 Mart 1926’da İtalya Ceza Kanunu’nun tercüme edilmesiyle kabul edilen Türk Ceza ... Devamını Oku »

Siyasi Muhalefetin Feshi:Takriri Sukuna Kısa Bir Bakış

Türkiye Batılılaşma sürecinde 4 Mart 1925’te kabul edilen 578 sayılı Takriri Sükun Kanunu’nun özel bir yeri vardır.Süreyya Aydemir bu farklılığı şöyle anlatır:”O güne kadar ve bütün milli mücadele boyunca bu kadar şümullu ve hükümete bu kadar kesin yetkiler veren bir kanun çıkarılmamamıştı.Kanun,geçici ve olanüğüstü yargı organları olarak gene İstiklal Mahkemelerini getiriyordu.Verdiği yetkilerle de hükümete geniş takdir hakları tanıyordu. Bu kanun , ... Devamını Oku »

İzmir suikastinin sözde elebaşısı Kara Kemal Bey

İttihatçıların Küçük Efendisi (Büyük Efendi Talat Paşa’dır) Kara Kemal Bey, İstiklal Mahkemesi savcısı Necip Ali tarafından Atatürk’e yönelik İzmir suikastı girişiminin bir numarası olarak belirtilmişti, üç beş saat içinde yazılan ya da yazdırılan iddianamede. “Aslında Kara Kemal’in suikastten haberi bile yoktur, suikast girişiminin olacağı gün öğrenir” ama kendisinin mutlaka suçlanacağını kestirebildiğinden evini terk edip kaçmaya başladığını anlatır Kemal Tahir, “Kurt ... Devamını Oku »

Takrir-i Sükun çocukları

Takrir… Ne demek? Osmanlı Devleti’nde beylerbeyi ve vezirlerin sadrazama gönderdikleri ayrıntılı rapor demek. Başka? Osmanlı Meclis-i Mebusanı günlerinden… 1961’e kadar… Milletvekillerinin verdikleri önergelere verilen ad. Yakın zamana kadar önergeye takrir diyorduk. Peki ya sükun? Sükun… Durgunluk.. Dinginlik.. Sakinlik.. Ve sessizlik demek. *** Onu da anladık.. Sıra Takrir-i Sükun’a geldi. Takrir-i Sükun ne? 1925 yılında Şeyh Sait Ayaklanması’ndan hemen sonra hükümete ... Devamını Oku »

ANKARA İSTİKLAL MAHKEMESİNDEN GEÇENLER

Ankara İstiklal mahkemesi Zabıtları -1926- isimli kitapta Ankara İstiklal Mahkemesi’nde yargılanan 40 civarında kişiye ait mahkeme zabıtları var.[1] Yazar, TBMM arşivinde bulunan bu zabıtları muhtevi bulunan 4 ve 5. defterlerin ya kendisine bilinçli olarak verilmediğini veya kaybolduğunu söylüyor. Bu iki defterin, mahkemeye getirilen diğer sanıklarla İskilipli Atıf Hoca’nın yüzleştirildiğini anlatan zabıtları muhtevi olduğu anlaşılıyor. Dönemin Meclis İnsan Hakları Komisyonu tarafından ... Devamını Oku »

İstiklâl Mahkemeleri’nin kararttığı hayatlar

Bir sel gelir 1920’li yıllarda. Önüne aldığı birçok âlim ve masum insanı alır götürür. Geriye hiç dokunulmayan, her anımsayışta kanayan ve sessizce konuşulan hikâyeler kalır… İstiklâl Mahkemeleri’nden bahis açıyoruz… Herkesin korkup köşelerine çekildiği bir zamandır 1920-1927 tarihleri. İstiklâl Mahkemeleri’nin kurulduğu bu zaman dilimi, Cumhuriyet tarihinde en çok tutuklamanın yapıldığı yıllardır. Bu dönemde hiçbir menfi harekete bulaşmadan sadıkane yolunda yürüyenler ne ... Devamını Oku »