Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Kazım Karabekir

Etiket Arşivi: Kazım Karabekir

“19 Nisan 1919’da Trabzon’a çıktım”

Bundan tam 22 yıl önce “Zaman” gazetesinin manşeti gündemi sarsıyordu: “Atatürk, Samsun’a İngiliz vizesiyle gitti.” Nezih Uzel’in haberine göre, 1972 yılında görüştüğü İngilizlerin istihbarat dairesi başkanı Yüzbaşı Bennett, İngilizlerin, “millî hareketi” başlatmak üzere Anadolu’ya gittiğinin farkına varmalarına rağmen Mustafa Kemal’e engel olmadıklarını söylemiştir. Hemen itirazlar gelir: Madem İngilizler vize verdi, öyleyse belgesi nerede? Bunun cevabını Türkiye 2 yıl sonra yine ... Devamını Oku »

Kazım Karabekir ve Hilafet

17 Mart Bursa’dan trenle 2 saatte Mudanya’ya buradan da vapurla İstanbul’a geldim.19 Mart ise Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa’yı Kadıköy’deki evinde ziyaret ettim.3 saat kadar görüştük. Kendilerine Sivas Kongresi’nden komutanlar toplantısı sırasında Sivas’a geldikleri zamanki sözlerini hatırlattım.Şimdiyse M.Kemal’i çok yanlış yollara sevk ettiklerini pek acı bir dille söyledim.Misal ol arak da 16 Aralık’ta İstanbul’dan Ankara’ya giderken,4.Kolordu Komutanı Kemalettin Sami Paşa’ya verilen emri ... Devamını Oku »

Kazım Karabekir Anlatıyor;

17 Mart Bursa’dan trenle 2 saatte Mudanya’ya buradan da vapurla İstanbul’a geldim.19 Mart ise Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa’yı Kadıköy’deki evinde ziyaret ettim.3 saat kadar görüştük. Kendilerine Sivas Kongresi’nden komutanlar toplantısı sırasında Sivas’a geldikleri zamanki sözlerini hatırlattım.Şimdiyse M.Kemal’i çok yanlış yollara sevk ettiklerini pek acı bir dille söyledim.Misal ol arak da 16 Aralık’ta İstanbul’dan Ankara’ya giderken,4.Kolordu Komutanı Kemalettin Sami Paşa’ya verilen ... Devamını Oku »

Kazım Karabekir Atatürk Eleştirisi

Birgün minberlere kadar çıkıp Hilafet makamının kutsallığından ve Halifenin gerekli olduğundan bahset,herkes boyun eğip dinlesin.Ertesü gün de ani bir karar ver,”Hilafet kaldırılmıştır,Halife sınırdışı edilecektir”de,yine herkez boyun eğsin,dinlesin! Aynı şekilde birgün İslam Dinini ve Kuran-ı Kerim’i göklere çıkar,ertesi gün de onları kaldırmaya kalk! Bütün dünyaya ve tarihe,hele hele kendi halkımıza karşı çok çirkin ve çok saygısızca yapılan bu hareketlerin bizim gibi ... Devamını Oku »

Herşeyi ben yaptım ve ben yapacağım !

Büyük Zaferin 2.yıldönümü gelmişti.30 Ağustos günü Dumlupınar’a gittim.M.Kemal Paşa’nın da geldiğini öğrendim.Vagonunu ararken,yaveri Salih Bozok penceresinden seslenip çağırdı.Vagona çıktım,Saygıyla Gazi’nin bulunudğu salona girdim.O da ne?Ömrümde kokusunu bir türlü nefret etmeden duyamadığım rakı kokusu burnumu ve dimağımı tiksindirdi. Gazi beni görünce ayağa kalktı ve ”Paşam,hoşgeldiniz!” diyerek iltifat etti.Elimi sıktı ve Salih Bey’e dönerek,”Karabekir rakı sevmez.Ona bie şişe bira getirin!” emrini verdi. ... Devamını Oku »

PAŞA, POLİTİKAYI ASKERLİĞE TERCİH EDİYOR

Mustafa Kemal Paşa’nın askerî mukavemetten vazgeçtiği manzarasını gösteren, Başkumandanlığı almayarak Büyük Millet Meclisi Reisliği’ne geçmesi ve vakitsiz, yani en zayıf vaziyetimizde ve İtilaf propagandaları ve bundan haber alan padişah hükümetinin fetvaları, emirleri, teşvikleriyle Anadolu birbirine girdi. Eğer kalpleri Milletimizin hürriyet ve istiklâl aşkıyle çırpınan arkadaşlannın feragati, ve kazanmış oldukları millî itimâd ve candan sevgi ve saygı kudreti olmasaydı; Mustafa Kemal Paşa’nın ... Devamını Oku »

İNGİLİZLERDEN BİZE AÇIKÇA CUMHURİYET TEKLİF GELİYOR

Bayburt civarındaki Mehdi’yi tenkil ettiğimizin ertesi günü İngiliz kaymakamı Rawlineson İstanbul’dan Erzurum’a geldi ve hemen de beni makamımda ziyaret etti. (27.11.1335/1919). Tam iki saat konuştuk. Lord GÜRZON diyor ki: (anlattıklarının hülâsası şunlardır): a- Şimdiye kadar sulh yapmadığımızın sebebi, Türkiye’de şimdiye kadar kuvvetli bir hükümet görmediğimizdendir. Hakiki İngiliz dostu olacak simalarla anlaşmak istiyoruz. Mustafa Kemal Paşa sulh konferansında bulunsun veyahut sulh ... Devamını Oku »

Tek Adam Efsanesi Doğuyor

Ülkede artık bütün işler M.Kemal’in ismi etrafında dönemeye başlamıştı.Bu durum basından Meclis’e kadar uzanmış bulunuyordu.nitekim 21 Ağustos 1923 günü Lozan Barış Antlaşması müzakere edilirken Meclis’te Dışişleri Komisyonu Başkanı Yusuf Kemal Tengirşek Bey şunları söyledi;”M.Kemal bu senin eserindir ki bu eser Türk’ün özgürlük ve bağımsızlığıdır” Oturumdan sonra Yusuf Kemal Bey’e koridorda rast geldim ”Paşa sizi de tebrik ederim”dedi,”Bu eserde en büyük ... Devamını Oku »

Her şeyi ben yaptım” iddiası

Kazım Karabekir anlatıyor; “İstiklal Savaşı’nı zaferle bitirdikten ve bağımsızlığımızı Lozan barışıyla tamamladıktan sonra milletin fakirlik ve cahillikten kurtulması için özgür bir hava içerisinde, bilimsel esaslara dayanılarak bir programın hazırlanmasını teklif etmiştim. Ancak teklifim kale alınmadı. Birtakım kişisel düşünceler ve yeni türedilerin ikiyüzlülükleri arasında boğuldu gitti. Böylece İstiklal Savaşı’nın ilk temelini atan arkadaşlarla birlikte muhalefete geçme kararını vermeye mecbur kaldık. Bu ... Devamını Oku »