Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Kemalizm

Etiket Arşivi: Kemalizm

Kemalist Rejime Göre Örümcek Kafa!

Örümcekli kafa, Osmanlı vatandaşının kafasıdır. Bu kafanın içinde iki kocaman örümcek otururdu. İslâm taassubu ve garp hayranlığı. TAASSUP örümceğinin ördüğü ağlar, milleti daima ahirete bağlardı. Türk cemiyeti şeriatın, mecellenin ve fetvanın taşlaşmış kalıpları içinde hapsolunurdu. DEVLET MATBAASI, İSTANBUL 1933 Google Aramalarıışıklı kafa kadir misiroglukemalist rejimKemalist yakın tarihimizörümcek kafalı siyasilerörümcekli kafa ışıklı kafa cumhuriyet gazetesi Devamını Oku »

Bugünkü manzara aşağı yukarı bir dikdatör manzarasıdır

Bugünkü manzara aşağı yukarı bir dikdatör manzarasıdır

“M.Kemal:” İtiraf edelim ki, hâlâ ve hâlâ münevveranımızın gençleri arasında halk ve avama tetabuk muhakkak değildir [aydınlarla halk arasında uyum, kesinlikle sağlanabilmiş değildir]. Memleketi kurtarmak için bu iki zihniyet arasındaki ayrılığı durdurmak, yürümeye başlamadan evvel, bu iki zihniyet arasındaki tetabuku tevlit etmek [uyumu sağlamak] lazımdır. Bunun için de biraz avam kitlesinin yürü mesini tacil etmesi [hızlandırması], biraz da münevverlerin çok ... Devamını Oku »

Bugünkü Kemalizm bile 27 Mayıs darbesinin ürünü

Düşmana ilk kurşunu attığı söylenen Hasan Tahsin’in adının 27 Mayıs darbesinden sonra yayıldığını ve Atatürk’ün adını dahi anmadığı birinin kahraman yapılmasının ancak bir darbe ortamında gerçekleşebileceğini yazmakla ne büyük günah işlemişim meğer. 40 yıl önce Hasan Tahsin efsanesini doğuran Zeynel Kozanoğlu bile bu yaşında harekete geçip kendisinin sözlerini fazla ciddiye aldığımı(!) yazdı. Kitabı kendi kütüphanesinde bulamamış. Bir kütüphaneye gitmiş, oradan ... Devamını Oku »

Kemalist Dayatması

 Tanzimat, Islahat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemi aydınları, üstlendikleri ideolojik işlev bakımından hep Batı burjuvazisinin Türkiye´deki organik aydınları oldular. Kemalist iktidar, tarihte eşine az rastlanır bir inkârcılığı dayattı. Bu … yüzden Takriri Sükûn terör rejimi altında insanlara şapka giydirildi. Osmanlıca bir çırpıda yok sayıldı. Arap alfabesi Latin alfabesiyle değiştirildi. Bütün bunlar inkılâp sayıldı. Terör rejimi koşullarında gerçekleştirilen bu inkılâpların bekçiliğini yapmak ... Devamını Oku »

27 Mayıs’tan 28 Şubat’a: “Made in Kemalizm”

Çevik Bir ve ekibinden bir kısım darbecinin Sincan Cezaevine gönderilmesiyle 28 Şubat’a dair hayırlı bir dalga başladı. Bir hafta öncesinde 12 Eylül dosyasının görülmeye başlamış olması Ergenekon ve Balyoz dava süreçlerinin soyağacının çıkarılmaya niyetli olunduğunun önemli bir göstergesi sayılmalı. Şimdi 27 Nisan e-muhtırasına ilişkin dosyanın açılması icap ediyor. 28 Şubat dosyasını oluşturan soruşturmanın bir buçuk yıllık bir safahatının olduğu göz ... Devamını Oku »

Cumhuriyetin Önderi” Hakk’a Tapan Türk Milletinin Atası Olabilir mi?

Bir ataya tâbi olma ölçülerini biyolojik olarak sürüp gelen gende değil, İslâm’ın esaslarına uygun olanda aramak gerekir. İslâm olan ve onu yüceltmiş atalara tâbi olmak esastır. Müslümanlığıyla temayüz etmemiş, İslâm düsturlarına bigane kalmış şu veya bu şekilde devletin başında da olsalar ata kabul edilemez. Kur’an ölçülerine göre eski olsun yeni olsun, nesep itibariyle öne çıkan herkesi ata olarak kabul edemeyiz ve ... Devamını Oku »

Tesettür Yasaklanması

M.Kemal’in daha 1916’da haklarında ”Serbestliklerini vermek” notunu düştüğü ”kadın” oyunun son perdesinde sahneye itelenir.Tek bir ”Selamun Aleyküm”e bile tahammül edilmeyip,yerine ”günaydın” ın getirildiği;”Adab-ı Muaşeret kitabı ile bir asri işaretin reklamının edildiği sırada,kadınlar yavaş yavaş ”asri hayat”a ısındırılır.Balolar,”güzel bacak” müsabakaları,güzellik yarışmaları,açılıp saçılmalar birbiri ardınca gelir. Daha Eylül 1925’te ”güzel bacak müsabakası” başlar.Aynı sıralar,kızlı-erkekli dans yarışmalarının başladığı tarihlerdir de.1931’e gelindiğinde ise,güzellik yarışmaları ... Devamını Oku »

Kemalizm

Mustafa Kemal’in Nutuk’unun sonunda yer alan ve ”Ey Türk Gençliği” hitabı ile başlayan bölüm,Hz Muhammed’in ”Ey İnsanlar!” diye başlayan ”Veda Hutbesi”ne tekabül ettirilmiştir.Hz Muhammed,Veda Hutbesi’nde inananlara,kendisinden sonra eski kötü alışkanlıklarına,cahiliye devrine dönmemelerini,emaneti sahibine vermelerini,faizden kaçınmalarını,kan davasından vazgeçmelerini,kadınların haklarınıgözetmelerini,emanetini(dini) korumalarını vb.öğütlemekte ve Arap’ın Arap olmayana bir üstünlüğü olmadığını bildirmektedir. Mustafa Kemal ise,”Gençliğe Hitabe” olarak adlandırılan metinde,bütün insanlara değil,bir zümreye gençliğe hitap ... Devamını Oku »

LÂİK CUMHURİYET BİR TAKTİK MİYDİ?

Cumhuriyet Bayramı münâsebetiyle: Yeni Türkiye’nin meşrûiyet tanımlaması “taktik”mi? Yeni Türkiye Devleti’nin kuruluşu, yapılanışı 1920’lerde İngiltere öncülüğündeki kapitalist dünya karşısında yeni bir güç merkezi oluşturan Sovyetler Birliği’ne endeksli olarak tasarlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin oluşumu ile ilgili resmî anlatıma göre, Anadolu’da büyük bir zaferin galibi olan Türkiye tarafı neredeyse bütün dayatmalarını sonuçlandırmış, böylece 1. Dünya Savaşı’nın galibi konumundaki İngiltere ve müttefiklerine karşı parlak ... Devamını Oku »