Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Laiklik

Etiket Arşivi: Laiklik

LÂİK CUMHURİYET BİR TAKTİK MİYDİ?

Cumhuriyet Bayramı münâsebetiyle: Yeni Türkiye’nin meşrûiyet tanımlaması “taktik”mi?Yeni Türkiye Devleti’nin kuruluşu, yapılanışı 1920’lerde İngiltere öncülüğündeki kapitalist dünya karşısında yeni bir güç merkezi oluşturan Sovyetler Birliği’ne endeksli olarak tasarlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin oluşumu ile ilgili resmî anlatıma göre, Anadolu’da büyük bir zaferin galibi olan Türkiye tarafı neredeyse bütün dayatmalarını sonuçlandırmış, böylece 1. Dünya Savaşı’nın galibi konumundaki İngiltere ve müttefiklerine karşı parlak diplomatik ... Devamını Oku »

Gerçek Türkiye’nin modernleşmesi geniş ölçüde “laiklik” saplantısı olanlar tarfından değil, muhafazakarlar ve dindarlar tarafından gerçekleştirilmiştir

“Laiklik” uzun süre modernleşmenin ve batlılaşmanın gerekçesi olarak gösterilmiştir. Fakat Türkiye’nin modernleşmesi geniş ölçüde “laiklik” saplantısı olanlar tarfından değil, muhafazakarlar ve dindarlar tarafından gerçekleştirilmiştir ve öyle anlaşılıyor ki, gelecekte de onlar tarafından gerçekleştirilmeye devam edilecektir.Bu yüzden bazılarının “bize laiklik lazım, gelişme de modernleşme de istemeyiz”demelerine hiç şaşırmamak lazımdır! Laikliği demokrasinin gerekçesi olarak gösteren kesimlerin iş zora çattığında ” bize laiklik ... Devamını Oku »

Laiklik nereye gitti?

İlk kez kelepçelendiğimde, on dört yaşındaydım. Köy evimiz basılmış, Osmanlıca öğrenirken karaladığım kâğıtlara el konmuş, “Bunları kim yazdı” diye soran jandarmaya, “Ben yazdım” deyince kelepçelenmiştim. Oysa açıkçası ödüllendirilmeyi bekliyordum. “Bu yaşta bu zekâ, akıllara seza” diyeceklerini ummuştum. Öyle ya, hem lâtince alfabenin yanına bir alfabe daha eklemiştim. Pek çok yetişkinin başaramadığını başarmıştı. Devlet benim gibi düşünmemiş olacak ki, beni kelepçeledi. ... Devamını Oku »

Günlük Hayatın Değiştirilmesi

Laikleşmenin sembolik düzeyde gerçekleştirlimesinde ve toplumun geleneksel degerlerinden koparak modern bir yaşantı biçimine alıştılrılmasında baloların önemli bir yeri vardır.Balolar aracılığıyla,laikleşmenin sembolik düzeydeki gücü daha da artırılır.Kılık-kıyafet devrimi ve kadının görünüm ve statüsünü değiştirmekle laik görünümlü bireylerin inşa edilmesine karşılık,bireylerin yaşantı ve düşüncelerinde geleneksel değerleri silip modern değerleri geçerli kılma işlevi balolarla daha üst düzeyde gerçekleştirilir.Gerçi,balolar,bir yan etki olarak,fazla değil birkaç ... Devamını Oku »

İslamı Yeniden Tanımlanması

Bir din,ideoloji veya toplumsal sistem,referanslarını kendisi belirler.Kendisini oluşturan esasları kendi iradesi ile belirleyerek orjinaliteliğini sağlarr.Dolayısıyla,İslam’ıın ne olduğu,ne gibi özelliklere sahip bulunduğunu öğrenmennin yegane yöntemi,İslam’ın ”kaynağım” dediği şeye yönelmektewn geçer.Kur’an ise söz konusu kaynağı teşkil eder.Kur’ana yönlip İslam’ın özellikleri araştırıldığı zaman,yukarıdaki bazı örneklerini verdiğimiz tespitlerde dile getiridliği üzere,toplumla iç içe,topluma rehberlik eden ve kendi hukuk,siayaset,ekonomi,bireysel ve toplumsal hayat,ahlak…siteminin kurmuş bir dinle ... Devamını Oku »

Adnan Menderes’in Konya nutku

Din ve vicdan hürriyetinin bu memlekette yerleşmesi uğrunda büyük mücadeleler veren Demokrat Parti ve kadrolarının bu uğurda her şeyi göze alarak yaptıkları hizmetleri unutmak mümkün değildir. 27 Mayıs darbe sürecinin en önemli bahanelerinden birinin ezanın Türkçe’den Arapça’ya çevrilmesini sebep gösterenleri duydukça, Demokratların mukaddes değerlerimiz konusunda gösterdikleri hassasiyetlerini daha iyi anlıyoruz. Bu uğurda şehit düşenleri bu vesileyle rahmetle anıyoruz. Demokratların en ... Devamını Oku »

Cehaletin böylesi – 2 (Laiklere)

1946 TDK sözlüğünün din maddesinde “Türkün dini Kemalizmdir” diye yazar. Ayol, Hakimiyeti Milliye Matbaasında bunlar “Türkün Yeni Amentüsü” diye bir kitapçık bile basıp dağıttılar o zaman.. Geliri de Tayyare Cemiyeti`ne. Yani bu günkü THK`ya.. Hadi bulun bu kitapçığı. Bulabiliyorsanız Cumhuriyet`in 10. Yıl Albümü`nü bulun bakın bakalım, orada hangi devlet adamlarının imzasını göreceksiniz son sayfada! Bugün övündüğünüz Mevlana`ya “soytarı” diyen kim! ... Devamını Oku »

Cehaletin Böylesi – 1 (Laiklere)Cehaletin Böylesi – 1 (Laiklere)

Bazı insanlar vardır, bilmez, bilmediğini de bilmez. Öğrenmek de istemez.. Kendine gerçeği söyleyenlere ise öfkelenir.. Onların bilgiden arındırılmış ön yargıları vardır. Bilgi sahibi olmadan kanaat sahibidir çoğu.. Sonuçta, gözleri var görmez, kulakları var duymaz, kalpleri var hissetmezler.. Gözlerine yaklaştırdıkları kibrit çöpünün arkasında bir ormanı kaybederler de fark etmezler.. Söylediklerinin nasıl anlaşıldığı umurlarında değildir çoğunun.. Bir iletişim kaygıları da yoktur.. Kesin ... Devamını Oku »

Kemalizm niçin laikliğe aykırıdır?

Hürriyet’in koyu Kemalist yazarı Özdemir İnce, “Türban fesadı” başlıklı bir yazı yazdı. İçinde, “Türban, kahverengi faşist gömleği gibi, gamalı haç gibi bir simgedir” gibi bir laf etti ki, apaçık bir hakaret olan bu lafı irdelemeye gerek görmedim. Çünkü kanımca siyasetten ziyade psikiyatrinin ilgi alanına giriyor.Fakat aynı yazıdaki başka bir ifade kayda değerdi, çünkü Türkiye’de 80 yıldır hüküm süren tuhaf laiklik anlayışını ... Devamını Oku »