Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Lozan

Etiket Arşivi: Lozan

BÜROKRATİK DIŞ SİYASET ANLAYIŞI HAKKINDA YARDIMCI NOT

Türkiye’de Cumhuriyet sonrasının en az tartışılan icraatları dış siyasetle ilgili olanlardır. Dış siyasetle ilgili her nazik durum, çok uzun süre muhalefet partilerinin iktidarın siyasetini destekledikleri yolunda beyanatları ile neticelenmiştir. Dış siyasetle ilgili en sert tenkitler Lozan Antlaşması’nın müzakereleri sırasında yapıldı. I. Türkiye Büyük Millet Meclisi kadrosu antlaşmayı kabule yanaşmayınca, meclis üyeleri yenilenmiş ve 50 yıllık statik Türk dış siyasetinin en ... Devamını Oku »

Bir “dış politika dâhisi”nin Oniki Ada sınavı

İkinci Dünya Savaşı sona ererken, Almanya saflarında dövüşen İtalya, savaş sonunda nasılsa elinden çıkacağını bildiği adaları, Almanya’nın tavsiyesi üzerine Türkiye’ye teklif etti… Adalar yakın zamana kadar zaten bizim toprağımızdı. Tarihi referanslarımız sağlamdı. Osmanlı asırlarında bu uğurda on binlerce şehit vermiştik. Sadece Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 50 bine yakın şehidimiz vardı. Başta Rodos olmak üzere, adaların fethi uğruna ölmüşlerdi. Ancak kendisine ... Devamını Oku »

150 LİKLER HAİN DEĞİL KAMAL PAŞAYA MUHALEFET RİSKİ OLANLARDI..

Lozan antlaşmasının hükümlerinden biride antlaşmayı kabul edenlerin bir genel af çıkartması yönündeydi.Ancak antlaşmayı kabul eden Ankara’nın bu affa şimdilik yanaşma derdi yoktu, çünkü içerdeki muhalifleri temizlemek amacını taşıyorlardı.İlk başlarda 600- 300 kişilik olarak çok önceleri hazırlanan hain listesi Lozan dayatması nedeniyle en az karla 150’ye indirilmiş ve bir af görüntüsü verilmeye çalışılmıştı. Peki kimler bu listeden çıkarıldı da geriye sadece ... Devamını Oku »

Bugünkü Kemalizm bile 27 Mayıs darbesinin ürünü

Düşmana ilk kurşunu attığı söylenen Hasan Tahsin’in adının 27 Mayıs darbesinden sonra yayıldığını ve Atatürk’ün adını dahi anmadığı birinin kahraman yapılmasının ancak bir darbe ortamında gerçekleşebileceğini yazmakla ne büyük günah işlemişim meğer. 40 yıl önce Hasan Tahsin efsanesini doğuran Zeynel Kozanoğlu bile bu yaşında harekete geçip kendisinin sözlerini fazla ciddiye aldığımı(!) yazdı. Kitabı kendi kütüphanesinde bulamamış. Bir kütüphaneye gitmiş, oradan ... Devamını Oku »

İngiliz belgelerinde ortaya çıkan acı gerçek: Türkiye, Lozan’da İngiltere’ye tazminat ödemiş

Görüşmelerde varılan mutabakata göre; Fransa ve İtalya’nın Türkiye’den tazminat talep etmemesi isteniyor. İngiltere’nin de Türkiye’den tazminat istemeyeceği anlatılıyor. Satan ise gerçeği şöyle açıklıyor: “Ancak bu süreçte İngiliz diplomatların ısrarlı müzakereleri ile İngiltere’nin savaş tazminatından vazgeçmesine karşılık Türk delegasyonu, 1914’te İngiltere’nin el koyduğu 2 savaş gemimizden ve Türk hazine bonolarından doğan alacaklarından vazgeçmeyi kabul etti. Rapora göre; savaş gemilerinin değeri 5 ... Devamını Oku »

İsmet İnönü

Lozan Antlaşması’nın imzalanmasından 1 hafta sonra İsviçre’de yayımlanan L’Illustré dergisinin 2 Ağustos 1923 tarihli sayısının kapağı’nda İsmet İnönü’nün şapkayı başına geçirdiği görülüyor. (Resim “NTV Tarih” dergisinin Mayıs 2011 tarihli 28. sayısının 102. sayfasından elde edilmiştir.) Google Aramalarılozan antlaşması fotoğraflarıinono lozan fotgraflari Devamını Oku »

Lozan Müzâkerelerinde Kıbrıs

Lozan Müzâkerelerinde Kıbrıs Lozan zabıtlarında, Kıbrıs üzerindeki meşru haklarımızı dile getiren bir takım beyanlar arayanlar boşuna yorulurlar. Zira bu Konferansın uzun müzâkerelerinde Kıbrıs hakkında söylenmiş müdâfaa veya talep mahiye” tinde bir tek kelimeye bile rastlamak mümkün değildir!. {‘*). Kıbrıs adına ancak Lozan Muâhedenâmesinin Kıbrıs’ın kaderini aleyhimize olarak tayin eden maddeleri dola-yısiyle cereyan eden müzâkerelerde görmek mümkündür. Ancak bu vesileyle Türk Murahhas ... Devamını Oku »

Lozan Muahedesinden Sonra Kıbrıs

Lozan’da Yunanistan’a, karşı takip ettiğimiz siyâsetin binbir zaaf ifâde eden hataları saymakla bitmez. Şu kadarını söyleyelim ki, Millî Mücâdele esnasında Bursa’ya giren Yunan kuvvetlerinin kumandanı Venizelos’un oğlu Sofokles’ti. Bu zat OsmanGazi’nin sandukasını tekmeleyip küfrederek «Kalk da milletini kurtar!» diye hakaret savurmuş ve bu hâdise Türk matbuatında çıkan resim ve haberlerle dahi tevsik edilmiş bulunduğu halde, 1930 anlaşmasından sonra hiçbir resmî ... Devamını Oku »

Kemalistlerin Mantık Dışı Mantıkları

Celal Nuri denen kişi, kendini âlim makamına geçirerek şöyle diyor: “Halifenin değil, hilafetin bazı görevleri vardır. Muteber kitapların beyan ettiği gibi, bu görevler halifenin değil, ümmetindir. Zira kitaplarda fertler hakkında herhangi bir nass yoktur. Ulu’l-emr kelimesi çoğul sigasıyladır. Biz Türkler Emevî ve Abbasîlerin izlerinden gitmek zorunda değiliz…” Bir tek imama bağlanma hususunda ne demek istiyor? İyi de, Raşid Halifeler de birer ... Devamını Oku »