Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Mehmet Akif Ersoy

Etiket Arşivi: Mehmet Akif Ersoy

Mehmet Akif II.Meclis’e niçin aday gösterilmedi?

 Mehmet Akif Ersoy, bir aksiyon adamıydı. Akif bir dert adamı, bir çile dükkanı, bir asalet abidesi ve bir derviş yürekli müslümandı. Bu memleketin haykıran sesiydi. Şairdi, yazardı, memurdu, vekildi, imamdı, alimdi, şairdi, hocaydı, arifti, gazeteciydi ve üst seviyede bir entelektüeldi. Mehmet Akif Ersoy bu memleketin en zor ve çetin günlerinde cepheden cepheye, meydandan meydana koşan, vaazlarıyla, yazılarıyla, şiirleriyle yüreğiyle vatan ... Devamını Oku »

Mehmed Akif in Abdülhamid aleyhtarlığı

MİTHAT CEMAL KUNTAY’IN Mehmed Akif hakkında yazdığı kitap(1), yazarın kendisini Akif karşısında önemli bir yere oturtma çabasını olduğu kadar, biraz da Akif’i kendi fikriyatı doğrultusunda giydirme gayretini temsil eder. Dolayısıyla o kitaptaki Akif, bir miktar idealize edilmekle birlikte, Mithat Cemal karşısında entelektüel andropoz geçirmektedir. Yani boyları eşitlenmiştir!     Bu tabii hatıratların kaderidir biraz da. İnsanlar kendilerini tarihe karşı savunmak ... Devamını Oku »

Atatürk´ten Rakı masasında yazılan Kur’an tefsiri

Araştırmacı yazar Gürkan Hacır,ın kaleminden Ömer Rıza Doğrul. Gürkan Hacır’ın Akşam gazetesindeki yazısı: Tarih okumalarında öyle karakterlerle karşılaşırsınız ki ne anlam ifade ettiğini o an için anlamazsınız. Ömer Rıza Doğrul da işte benim için öyle bir kişilik. Ünlü şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un damadı olan Mason Ömer Rıza, Atatürk dönemindeki ilk cesur Kur’an tefsirlerinden birini hem de rakı masalarında kaleme aldı. ... Devamını Oku »

Bediüzzaman Said Nursî gibi İslâm âlimlerinin de Sultan Abdülhamid’e muhâlif olduğu ve hatta hal’ fetvasını hazırladıkları iddia edilmektedir. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz? Abdülhamid’in hal’ fetvasını kim vermiştir?

Bu iddia sahipleri, Bediüzzaman ve Mehmet Akif gibi İslâm âlimlerinin meşru dairedeki hürriyet ve meşrutiyeti istemeleri ile Abdülhamid düşmalığını birbirine karıştırmışlardır. Elbette ki o dönemin çok mühim simaları, özellikle Hafiyye Teşkilatı’nın son zamanlardaki baskı idaresini tenkid etmişler ve Abdülhamid’in kurduğu hükümetlerin, bazan istibdad denebilecek faaliyetlerini tenkid eylemişlerdir. Ancak Abdülhamid’in de devletin devamını sağlamak için yürüttüğü şahsî idare sistemini, her yönüyle meclis-i ... Devamını Oku »

Mehmet Âkif’in Tabutu Bayraksız mıydı?

“Yeter ey Kâbemizi elimizden alanlar! Alıkoyamaz bizi, yolumuzdan yalanlar.” Yukarıdaki dörtlük, 1921 yılında açılan “İstiklâl Marşı Yazma Yarışması”na katılan 724 şiirden, finale kalan ilk altı şiirden biridir ve dokuz dörtlüktür. Yazarını merak etmişsiniz; hemen söyleyelim, Kemalettin Kâmi (Kamu). (Aynı kişi, Rize’den atanmış milletvekilidir, fakat Rize’yi hiç görmemiştir!) Aynı adam, Birkaç yıl sonra şöyle yazacaktır: “Ne örümcek, ne yosun, Ne mucize, ne ... Devamını Oku »

Türkçe İbadet ve Kur’an Projesi – 2 – M.Kemal Paşa’nın Yeri

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkçe İbadet Çabaları… Mustafa Kemal Paşa’nın “Benim maksadım, arkasından koştuğu kitapta neler olduğunu Türk anlasın.” sözü hepimizin malumudur. Bunun içinde evvela Türkçe meal çıkarma gayreti başlamış ve günümüzde birçok kesim tarafından da bu durum hoş karşılanır, Atatürk için bir meziyet olarak telakki edilir olmuştur.Keşke işin aslı bu kadar safiyane olsa da bizde bu şekilde düşünebilsek !!!. Meselenin gelişimine ... Devamını Oku »

Tevfik Fikreti Tanıyalım…

Akif(Mehmet Akif ERSOY), Fikret’le ilk defa darülfünunda (üniversite) görüştü. Meşrutiyet’te ikisi de orada hocaydı. Akif’e, “Sende ne tesir yaptı Fikret?” dedim. “Benim gibi ilk gördüğü adama, yirmi senelik arkadaşlarını çekiştirdi!.” Bu tuhafıma gitti, inanmayacaktım, fakat Akif söylüyordu, istemeye istemeye inandım ki, bu, bende yer etmedi. Aradan birkaç sene geçti. Abdülhalk Şinasi (HİSAR) Bey’e rica ettim, beni “Aşiyan”a götürdü. Fikret’i ilk ... Devamını Oku »

“Senin istifa ettirdiğini biz de istifa ettirdik.”

Mehmet Akif her sabah namaz için Sultan Ahmet Camii’ne gelir. Her gelişinde de yaşlı bir adamın kendisinden önce gelmiş olduğunu görür. Ne kadar erken gelse bu durum değişmez. Yaşlı adam mutlaka camiye ondan önce gelmiş bulunur. Ancak bu yaşlı pir-i fâni ve bu nur yüzlü adam hiç durmadan ağlamakta ve gözyaşı dökmektedir. Bundan sonrasını Mehmet Akif şöyle anlatıyor: Bu yaşlı ... Devamını Oku »

Bir cumhuriyet tarihi yalanı vardır; ”M.Kemal Paşa, Elmalılı Tefsirini yazdırdı.” diye. Buyurun yazıyı okuyun ve gerçekleri öğrenin;

Küçük Hamdi’nin Tefsirine M. Kemal Paşa’nın dahli… Yaşadığı dönemde “Küçük Hamdi” ismiyle maruf olan Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ın kaleme almış olduğu “Hak Dini Kur’an Dili” adlı tefsir, Cumhuriyetin ilk döneminde kaleme alınmış bir tefsirdir. Aradan neredeyse 70 küsur yıl geçmesine rağmen hâlâ işlerliğini ve önemini korumaktadır. Bu tefsir Birinci TBMM’nin güzide vekillerinin talebiyle kaleme alınmıştır. M. Kemal Paşa’nın bu tefsiri ... Devamını Oku »