Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Mimar Sinan

Etiket Arşivi: Mimar Sinan

Mimar Sinan Yaptırdığı Câmide Cervantes’i Çalıştırdı

Mimar Sinan’ın devrin Kaptan-ı Deryası Kılıç Ali Paşa için İstanbul Tophane’de yapmış olduğu Kılıç Ali Paşa Camiinde Don Kişot romanının ünlü yazarı Cervantes’i çalıştırır. Hikâyenin aslını Yavuz Bahadıroğlu’ndan dinleyelim; ”Meşhur roman ”Don Kişot”un İspanyol yazarı Miguel de Cervantes, bu camiin yapımında işçi olarak çalışmıştır… Cervantes, 7 Ekim 1571 tarihinde Korint Körfezi’nde yapılan İnebahtı Deniz Savaşı’nda İspanyol gemilerinin birinde Osmanlılara karşı ... Devamını Oku »

Mimar Sinan’ın kafatası nerede?

SABAH GAZETESİ, Özel haber: Nilüfer Şensöz (17 Şubat 2011) 1935 yılında sıcak bir yaz günüydü. Her şey Mimar Sinan’ın ölümünden tam 347 yıl sonra 1 Ağustos günü oldu. Tarihin yetiştirdiği en büyük mimari deha Mimar Sinan’ın kafatası mezarından çıkarıldı. Mimar Sinan’ın kafatası mezarından nasıl ve neden çıkarıldı? Kim çıkardı? Kafatası şimdi nerede? İşte Mimar Sinan’ı kayıp kafatasının sırlarla dolu hikayesi… 3 ... Devamını Oku »

Efsaneler zombi gibidir kolay öldürülemezler!

Herhangi bir arama motoruna, “400 sene sonrasına mektup” yazarsanız yüzde 99 ihtimalle aşağıdaki metinle karşılaşacaksınız. İnternet cemaati safdildir, çabuk inanır; hele bir metin biraz milli gurur ve şuuru okşuyorsa ecdâdın ne kadar akıllı ve ileri görüşlü olduğundan dem vuruluyorsa, hâsılı, ezelî eziklik zaafımıza bir kenarından dokunuyorsa fazlaca düşünüp irdelemeksizin o söylentiyi alır, bağrımıza basar; bununla da yetinmez, “Elâlem okusun, ibret ... Devamını Oku »

Güya Mimar Sinan, Kanuni’nin sevgili kızı Mihrümah Sultan’a âşıkmış!

Tarih rağbet görmeye başladı ya, ciddi veya gayri ciddi öyle çalımlar atılıyor ki okura, insan hayret uçurumlarının birinden diğerine yuvarlanıyor. Bir de güya Mimar Sinan, Kanuni’nin sevgili kızı Mihrümah Sultan’a o kadar âşıkmış ki, adına inşa ettiği iki cami de Mihrümah’a duyduğu gizli aşkını ilan ediyormuş vs. Bütün hikâye mükemmel ama bir tek kusuru var: Gerçek değil! Zira Sinan’la veya ... Devamını Oku »