Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Mustafa Kemal

Etiket Arşivi: Mustafa Kemal

SALİH TUNA MUSTFA KEMAL DİNİ KULLANDI;

SALİH TUNA MUSTFA KEMAL DİNİ KULLANDI; Siz (Kemalistler ) hangi Atatürk’ün izindesiniz: 1923 öncesimi 1924 sonrasımı? Milli Mücadele yıllarında (1923 öncesi ) şeyhlerle müritlerle omuz omuza düşmanla vuruşan Atatürk’ün mü izindesiniz, “Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler memleketi olamaz…” diyen Atatürk’ün mü? Balıkesir’de, Zağanos Paşa Camii’nde 7 Şubat 23’te hutbe irat eden veya “Kanun-i Esasimiz (devletin anayasası) Kuran-ı Kerim’dir”  diyen (1924 ... Devamını Oku »

Mustafa Kemal’in Din Aleyhinde Yaptığı İnkılablar

MUSTAFA KEMAL’IN DIN ALEYHINDE YAPTIGI INKILABLAR 1 – Islam Hilâfeti’ni kaldirdilar; 2 – Devletin dini Islam’dir“ ibaresini anayasadan cikardilar; 3 – Seyhülislamligi ve Ser’iyye Vekaletini lagvettiler; 4 – Miras hukukunu degistirdiler; 5 – Dinî nikâhi yasak ettiler; 6 – Kocasi ölen veya bosanan kadinlara ait iddet diye bir sey tanimadilar; 7 – Kadinlarin basörtüsüne karsi ciktilar; 8 – evlilik hukunu ... Devamını Oku »

Ali Şükrü Bey’i Kim Öldürdü!?

DERİN DEVLETİN İLK SUİKASTİ Ali Şükrü Bey.. Yüzbaşı rütbesine sahip iken istifa edip siyasete atılmaya karar verdi. 1920’de Trabzon mebusu seçildi. TBMM açıldıktan sonrada Trabzon Milletvekilliğini sürdürdü. Mecliste Birinci Grubun liderliğini yapan Mustafa Kemal’e muhalefetdi. Bu yüzden İkinci Grubun liderdiğini yapıyordu Ali Şükrü Bey… İlk mecliste içki yasağının kanun haline gelmesini sağlayarak Mustafa Kemal’e karşı görüş edindi. Halifeliğin kaldırılmasına da ... Devamını Oku »

“İngiliz Kralı Edward, Atatürk’ün elini öptü” Yalanı

Bu kadarda yalan olmaz ki kardeşim… Bu kemalistler “kime” çekti acaba??? Hani ufak atsınlarda civcivler yesin diyeceğim ama, Üniversite öğrencisi geçinenler bile bu yalana aldanıyorlar veya aldanmak işlerine geliyor. Ingiltere Kralı, güya M. Kemal Atatürk’ün elini öpmüş. Fotoğrafın (solda) çekildiği tarih 24 Temmuz 1927… Oysa Ülkemize ilk gelen Ingiltere Kralı 8’inci Edward o tarihte daha Kral bile değildi. Kendisi 20 ... Devamını Oku »

Türk Tarih Tezi (Irkçılık)

Reşit Galip, Mustafa Kemal’in “Tarih Tezi”nişöyle anlatmaktadır: “Türk tarihi hakkında Gazi Mustafa Kemal’in tezinin başlıca esasları şunlardır: 1- İnsanlığın beşiği Orta Asya’dır. Hayat en evvel orada başladı ve en evvel orada tekâmül etti. 2- Dünyanın ilk medeniyeti Orta Asya’da ve Orta Asya’nın aslî halkı ve ilk sakini olan Türkırkı tarafından kuruldu. 3- Türk ırkını antropolojik ırk tasnifinde brakisefal-Alpin tipi temsil ... Devamını Oku »

Sağ Kemalizm’, Dindar nesiller

Burak Ertürk “Türkleşmek, İslâmlaşmak, Muasırlaşmak” müellifi Ziya Gökalp, laikliğin bu topraklarda kavramsal olarak ve sosyolojik anlamda tartışılmasında ‘fitili ateşleyen” düşünür olma özelliğine sahiptir. Türkçülük merkezli programı İttihat ve Terakki’ce benimsenen, 1917’de toplanan İttihat ve Terakki Kongresi’nde laikliğe vurgu yapan ve Şeyhülislâmlık müessesesinin kaldırılmasını savunan bir tebliğ sunan Gökalp için Stanford Shaw, “1913’ten Cumhuriyet’in ilk on yılı sonuna kadar süregelen hızlı reformlar ... Devamını Oku »

Kavmiyetçi Düşünce

8 Aralık 1923 tarihli el-Ehram gazetesinde Mısırlı bir yazar tarafından kaleme alınan şu gerçekler sizi uyandırmaya yetmez mi? “Ankara’daki bazı adamlar İslâm âleminde görülmedik bir şekilde kavmiyetçi düşünceyi yaymaktalar. (Turancı düşüncenin felsefî temelini atan Ziya Gökalp‘tir (1875-1924). Bu düşünce İslâm hilafetine alternatif olmak üzere geliştirilmiştir. Gökalp, Türklerin yakın geçmişinden tamamen koparak bâtıl ve kavmiyetçi esaslarla kendini yeniden oluşturması gerektiğini savundu. ... Devamını Oku »

İngiliz Generali Mustafa Kemal’ le Neden Yardımlaşır ki?

Müttefik Devletler Kuvvetler Komutanı Sir Harington’a Mustafa Kemal ile yardımlaşmak için geniş selahiyetler verildi.” Yunanlıları denize dökerek “Kurtuluş Savaşı”ndan galip (!) ayrılan Ankara Hükümeti barış görüşmelerine hızlı bir şekilde başlama kararı almıştır. İşin ilginç tarafı “Kurtuluş Savaşı”nda İtilaf Devletine karşı savaşılmasına rağmen tarih kayıtlarında sadece Yunanlıların İzmir’de denize dökülmesi (!) geçmektedir. İngilizler ise hala İstanbul’dadır ve işi bitene kadar da ... Devamını Oku »

Devrin Kılıç Kalemi – ”Kadir Mısıroğlu”

Ahmet Oruç anlatıyor; Kürecide dersler  devam ederken, 1976 yılı Ramazan-ı şerif ayı yaklaşmıştı. Bir yıl evvel mukabele okuduğum “Salih Bosna” ve Sabuncuların “çifte minare” camilerinden adana müftüsü “Cemalettin kaplan”a rağmen, mukabele okumak için beni istemişlerdi.. 1976 yılında da aynen o iki camide mukabele okumaya başladım.  Adana da gene her zaman olduğu gibi çok sıcak… O zamanki Adanalı Akıncılar, Kiremithane semtinde ... Devamını Oku »