Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Rıza Nur

Etiket Arşivi: Rıza Nur

Dr. Rıza Nur (M.kemal’i) Anlatıyor;

Dr. Rıza Nur (M.kemal’i) Anlatıyor; Kurtuluş Savaşı önderlerinden ve Millî Mücadele döneminde Sağlık Bakanlığı yapan Dr. Rıza Nur. Zekî, âlim kimselere, nâmuslu insanlara bayılırım. Hırsız, yalancı, ahlâksız insanlardan nefret ederim. Bu nefretimi onlardan saklamam… Türk milletine büyük ve aşk derecesinde muhabbetim vardır…Pozitif ve maddîyimdir…Septik adamım. Hiçbir şeye kolaylıkla inanmam, kanmam. Mutlakâ deliller göreyim ki inanayım…Dindar değilim, fakat dîne hürmetim vardır…En ... Devamını Oku »

Rıza Nur İsmet İnönü Analizi

Bitlisli bir Kürdü’n oğludur.Bitlist’te doğmuştur.Babası bilahare mahkemede zabıt katipliği ile Malatya’ya,Sivas’a,İzmir’e gelmiştir.Bu da beraber dolaşmıştır.Sivas Rüstiyesinde okuumuş,sonra İstanbul’da Harbiye Mektebine girmiş,Erkan-ı Harp çıkmıştır. Fizik teşrihi:Ortadan aşağı boyda,ince yapıdadır.Yüzü Kürt ve ırki yüzü olarak ve fakat fazla bariz koç yüzü şeklindedir.Cimcimesi önden mükemmeldir.Zaviye-i vechiyesi,alnı iyidir,fakat arkdada hiçbir şey yoktur.Azim kafa yumuşak,bir yumrukla içeri çektirlimş gibi bir haldedir.Yani kafasının arkasında taibi olan ciddiye ... Devamını Oku »

Rıza Nur Güneş Dil Teorisini Anlatıyor

Atatürk,mebusa, saylav dedi. Kör olasılar buna da itiraz ettiler. Saylav, havlarvezninde dedilerse de haylav vezninde bir kelimedir. Say ile lav’ınçiftleşmesinden doğmuştur. Nitekim haylav’da hay ile lav’ın birleşmesidir. Hay Ermeni demektir. Say, saymak mastarından gelir. Lav volkanlardan akan maîateştir. Kelimenin manası lav’ı say demektir ki, ona hürmet et, ondan kork,yoksa seni yakar, demektir. Bu adı vermenin hikmeti, evvelâ mebus muhteremdir,sayılır. Hattâ ... Devamını Oku »

Yeni Bir Din.. !!!

Yine bir havadis: Mustafa Kemal yeni bir iş yapıyormuş. Müslümanlığı kaldıracakmış. Bunun için Çankaya’da bir mabet yapacakmış, yerini de Evkafasatın aldırmış. Bu çok mühim. Soruşturdum. Doğru. Bunu Falih Rıfkılar ve Yakup Kadrilerle filân konuşuyordum. Bu esnalarda Mustafa Kemal’de müthiş bir azametvar. Kendisini Allah gibi bir şey sandığı sözlerinden, hareketlerinden hissediliyor. Meselâ, gazeteci Atatürk«Vecizeler» adı altında sözlerini neşrettiriyor. Bu sözlerini dikkatle ... Devamını Oku »

HANİ VATAN TOPRAĞI KUTSALDI ?

Mustafa Kemal’in sağ kolu Falih Rıfkı’dan dinliyoruz: “Bir akşam gene Selanik gazinolarından birinde şu konu ortaya atılmıştı: – Hepimiz Sulta Hamid istibdadının yıkılmasını istiyoruz. Ama hiç birimiz o yıkılıp ta iktidar bize kalırsa ne yapacağız söylemiyoruz. Herkes sıra ile kendi fikirlerini ortaya attı. Mustafa Kemal’e sıra gelince O: – Rumeli’de ve küçük Asya’da bizden olmayan toprakları içine almayan bir sınır ... Devamını Oku »

TÜRK TÜRK E NASIL KIRDIRILIR? M. Kamal den ögrenelim!..

Moskova ve Lozan antlaşmalarına delege olarak katılan, 14 ciltlik Türk Tarihi’ni yazan, ilk Milli Eğitim Bakanı ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı da yapmış olan Dr. Rıza Nur, “Hayat ve Hatiratim” isimli kitabinda, M. Kemal in islami kullanarak, vatani ve milleti icin isgal güclerine ve onlari temsil eden kendisine karsi savasan Türklere karsi, Müslüman Türk Milletine kirdirmak icin kullandigini, kendi saflarinda ... Devamını Oku »

İsmet İnönü:Akıl Hocası Bir Hahambaşı

Lozan Başmurahhası İsmet Paşa , böyle bir müzâkere için zarurî olan lisan bilgisinden ve tecrübeden mahrumdu. O derecede ki; bu aczini bizzat itiraf ederek Lozan’a gitmekten itizar ettiği M. Kemal Paşa ‘nın Nutku’nda bile kayıtlıdır. Ayrıca Lozan yıldönümlerinin birinde gazetecilere bu husustaki acemiliğini bizzat ifşa edercesine: “O güne kadar çizmeden başka hiçbir ayakkabı görmediğini, hiçbir diplomatik faâliyete katılmadığını, salona girerken ... Devamını Oku »

İşte Mustafa Kemal’in yaptığı, kârı, hüneri, iktidarı, mahiyeti

Kaynak: Hayat ve Hatıratım (3) Müellif: Dr. Riza Nur, 1992 – Sahife 272 : Meclis’de cumhuriyet kabul, Mustafa Kemal reis-i cumhur intihap ediliyor. Edilince Mustafa Kemal bir nutuk söylüyor. Bunda Allah’ın inayetinden bahsediyor (sahife 495). Kedinin sirke içmesine şaşılır. Hadi böyle yalanları milli hareket zamanında vaziyet müsaid olmadığından yapardın. Şimdi niye ?.. …….. Nutukta “Bütün millet cumhuriyetin ilanına mesrur oldu. ... Devamını Oku »

MUSUL MESELESİ

Irak hududu Musul işiydi. Bunu ilk günlerden beri hususî surette halle çalıştık.Gürzon ile İsmet görüştüğü gibi bir kaç defa da ben başbaşa Gürzon’un odasında kendisiyle görüştüm. Onlar Teril (Şimdi İngiltere’nin Paris Sefiri), Forps Adam, Nikolson, daha birkaç İngiliz ve İngiliz zabiti; biz İsmet, ben vekaymakam Tev-fik (Şimdi riyaset-i cumhur Başkâtibi) idik. Defalarca bizim otelde, onların otelinde toplanıp konuştuk. İngilizler Bağdat’tan ... Devamını Oku »