Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Sultan Abdulhamid

Etiket Arşivi: Sultan Abdulhamid

Yakın Tarihimizin Bir Siyaset Dahisi

O’nun 33 senelik saltanatı boyunca kendi iradesinin dahil olduğu bir tek harp vaki olmuş ve ondan da parlak bir zaferle çıkmıştır.Bu,1897 Türk-Yunan Harbi’dir Devri (1876-1909) iç ve dış düşmanlarının el birliği ile ortaya çıkardıkları ”Boğazlar”,”Bulgaristan”,”Girit”,Bosna Hersek” ve ”Ermeni” meseleleri gibi halli güç buhranlara sahne olduğu halde düşmanlarının birbiriyle olan ihtilaflarından istifade suretiyle devletin mülki tamamiyeti koruyabilmiştir.Gerçekten ‘O’nun arzusu hilafına ortaya ... Devamını Oku »

Cennet Mekan Sultan Abdülhamid Han

Sultan Abdülazîz’in sehîd edilmesinden bes sene geçmesine ragmen halk, bu menfûr hâdiseyi unutmamisti. Kâtillerin yakalanip cezâlandirilmasini istiyordu. Bu umûmî arzu üzerine Yildiz’da hususî bir mahkeme kuruldu. Bu mahkemede Mithat Pasa, Hüseyin Avni Pasa ve daha bazilarinin Abdülazîz Han’in kâtili olduklari sâbit oldu. Mahkeme bunlar hakkinda îdam cezâsi verdi. Ayrica Plevne kahramani Gâzî Osman Pasa ve Ahmed Cevdet Pasa gibi sahsiyetlerin dâhil ... Devamını Oku »

Filistin elimizden nasıl çıktı ve Yahudi oyunu

Teodor Herzl, fikirlerini duyurmak için 1897 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde bir Yahudi kongresi topladı. Bu, Yahudilerin Filistin’e dönme hareketini ifade eden Siyonizmin ilk kongresidir. “Siyon” kelimesi Kudüs yakınında bir dağın adıdır. Herzl, Yahudilerce Siyonizm hareketinin babası ve İsrail Devleti’nin kurucusu kabul edilmektedir. 1789 büyük Fransız İhtilâli’ne kadar Yahudiler, yaşadıklarıher ülkede umûmî bir nefrete muhataptılar. Kendileri de hayatlarını bu nefretin icabınca ... Devamını Oku »

Bediüzzaman Said Nursî gibi İslâm âlimlerinin de Sultan Abdülhamid’e muhâlif olduğu ve hatta hal’ fetvasını hazırladıkları iddia edilmektedir. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz? Abdülhamid’in hal’ fetvasını kim vermiştir?

Bu iddia sahipleri, Bediüzzaman ve Mehmet Akif gibi İslâm âlimlerinin meşru dairedeki hürriyet ve meşrutiyeti istemeleri ile Abdülhamid düşmalığını birbirine karıştırmışlardır. Elbette ki o dönemin çok mühim simaları, özellikle Hafiyye Teşkilatı’nın son zamanlardaki baskı idaresini tenkid etmişler ve Abdülhamid’in kurduğu hükümetlerin, bazan istibdad denebilecek faaliyetlerini tenkid eylemişlerdir. Ancak Abdülhamid’in de devletin devamını sağlamak için yürüttüğü şahsî idare sistemini, her yönüyle meclis-i ... Devamını Oku »

Sultan Abdülhamid Hân’ın Kurduğu İRA

Büyük İngiltere’ye ne oldu da güçsüzleşti ve yerini ABD’ye bıraktı? İngilterenin bir İrlandalılar sorunu vardır. Abdülhamid ingilterenin Osmanlı imparatorluğu üzerindeki oyunları görünce 2-3 gemi erzak gönderir ve irlandalıları kendine çeker. bilindiği gibi Abdulhamit han müthiş bir istihbarat ve teşkilatçılık kaabiliyetine sahiptir. İşte Abdulhamit bu kaabiliyetini kullanarak,İRLANDA KURTULUŞ ÖRGÜTÜ(İRA) kurar. Bizzat kendisinin önerdiği adamları ira’nın önemli yerlerine getirir.. Teşkilatçılık ve istihbarat ... Devamını Oku »

Çobanları dahi okutmak: Abdülhamid’in modern eğitim projesi

Çobanları dahi okutmak: 2. Abdülhamid’in modern eğitim projesi (Laiklere cevap) 2. Abdülhamid Han (rh.a) dönemindeki eğitim yatırımları hakkında kısaca bilgi verelim: GATA ‘nın atası olan Askeri Tıp Okulu, Harp Okullarının temeli olan Mekteb-i Harbiyeler, Askeri Baytar Okulu, Kumral okulu, sonradan adı Siyasal Bilgiler Fakültesi olan MEkteb-i Mülkiye, bugünkü İstanbul Üniversitesi tıp fakültelerinin çekirdeği olan Mekteb-i Tıbbıye-i Mülkiye Abdülhamid döneminde geliştirilen ... Devamını Oku »

Osmanlı Sultanlarını Niye Kötülemişler! ·

Mehmed Hocaoğlu Tarihte Ermeni Mezalimi ve Ermeniler (İstanbul, 1976) kitabının yazarıdır. Aşağıdaki yazı M. Hocaoğlu’nun Abdülhamid Han ve Hatıraları; Belgeler isimli kitabının Giriş kısmından iktibastır (Türkiyat Matbaacılık, İstanbul, 1989): Okul sıralarında iken, tarih kitapları ve hocalarımız Sultan Abdülhamid Han’ı Kızıl Sultan diye adlandırıp; aydınları denize attırdığını, sürgüne yolladığını, hür düşünceye izin vermediğini, memleketi casuslarla (hafiyeler) doldurduğunu, sarayında süt banyosu yaparak ... Devamını Oku »

TÜRK-YUNAN HARBİ

Abdülhamîd, Yunanlıları kendi üzerine vardırmak için her şeyi yaptıktan, bütün sınır tecavüzlerini günü gününe Avrupa’ya bildirdikten ve artık her mesuliyetin Yunanlılara ait olacağına dair onlarda kanaat sağladıktan sonra Yıldızda vezirleri topladı: -Düşününüz, taşınınız ve dönülmez kararınızı veriniz! «Vükelâ» Yıldız’da tam 56 saat kaldı ve müzakereyle meşgul oldu. Sultan bitişik salonda, safha safha müzakereleri takip ediyor ve neticelerine ait bilgiler alıyordu. Serasker ... Devamını Oku »

PASTEUR’E YARDIM GÖNDEREN HALİFE

Pasteur, kuduz aşısını 1885 yılında uygulamaya koymuştur. Sultan Abdülhamid, haberdar olur olmaz İstanbul’da bir Kuduz Hastanesi (Dârü’l-Kelb Tedavihanesi) açılması için harekete geçmiş ve hastane iki yıl içerisinde inşa edilmiştir. Aynı zamanda “Evliya” lakabıyla tanınan ilk mikrobiyologlarımızdan Miralay Dr. Hüseyin Remzi Bey (1839-1896) -ki Türkçe tıp eğitiminin gerçekleştirilmesinde büyük emeği geçmiştir- 1886 yılında, kuduz aşısının bulunuşundan hemen bir yıl sonra Zoiros ... Devamını Oku »