Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Topal Osman

Etiket Arşivi: Topal Osman

Mustafa Kemal, Topal Osman’ın elinden çarşafa girerek kurtulmuş…

“Beklenen oldu. Topal Osman çetesi Çankaya’yı kuşattı. Latife’nin kız kardeşi Vecihe de oradaydı. Vecihe İlmen yıllar sonra yakın akrabalarına o gün yaşadıklarını anlatmıştı. Bu anlatım Topal Osman olayının bilinmeyen bir yönünü gün ışığına çıkartıyor: Millî Mücadele’nin lideri tehdit altındaydı. Kısa bir tartışma yaşandı. Önemli olan Mustafa Kemal Paşa’nın yaşamıydı. Ona bir şey olursa zaten hiçbiri hayatta kalamazdı. Dışarıdakilerle pazarlık başladı. ... Devamını Oku »

Topal Osman Kimdi? Osman Ağa’nın hayatı…

Tarık Emir TAN – 22 Ağustos 2012    TOPAL OSMAN AĞA Topal Osman Ağa 1883 senesinde Giresun’un Hacıhüseyin Mahallesinde doğmuştu. Babası Hacı Mehmet Efendi Giresun vilâyetinin tanınmış kişilerinden biriydi. Oğluna 3.Halife’nin ismi olan; Osman, ismini koymuştu. Küçük Topal Osman Ağa, 10-12 yaşlarında mahallede oyun oynarken, 20-30 kişilik arkadaşlarını o yönetir ve hep savaş oyununu seçerdi. Her zaman kumandanları o olurdu. ... Devamını Oku »

Ali Şükrü Bey’i Kim Öldürdü!?

DERİN DEVLETİN İLK SUİKASTİ Ali Şükrü Bey.. Yüzbaşı rütbesine sahip iken istifa edip siyasete atılmaya karar verdi. 1920’de Trabzon mebusu seçildi. TBMM açıldıktan sonrada Trabzon Milletvekilliğini sürdürdü. Mecliste Birinci Grubun liderliğini yapan Mustafa Kemal’e muhalefetdi. Bu yüzden İkinci Grubun liderdiğini yapıyordu Ali Şükrü Bey… İlk mecliste içki yasağının kanun haline gelmesini sağlayarak Mustafa Kemal’e karşı görüş edindi. Halifeliğin kaldırılmasına da ... Devamını Oku »

ATATÜRK’ÜN KUŞATILDIĞI GECE

Resmi tarih ne işe yarar?” diye sorsalar, cevabım hazır: – İnsani zaafları tıraşlamaya… Biz çok genç bir nüfusa sahibiz. Her genç kendi doğum tarihini ‘milat’ kabul ediyor ve geriye dönüp bakmıyor. Geçen hafta Hürriyet Pazar ilavesinde, İpek Çalışlar’ın bu hafta sonu piyasaya çıkan Latife Hanım adlı belgesel kitabını tanıtan geniş bir yazı yayınlanıncaya kadar, tarihin pek çok kayıp halkasının birinden ... Devamını Oku »

İpsiz Recep’ler Olmasaydı!

“1. Dünya Savaşı sonunda Ordusunun büyük kısmını şehit vermiş, dağılmış, Mondros Mütarekesiyle de resmen dağıtılmakta olan Silahlı Kuvvetlerimiz, vatan savunması için yeniden oluşturulmak zorundaydı. Esasen Mütareke ve işgallerle birlikte İstanbul’dan Anadolu’ya subaylar geçmekte, Milli Mücadele’yi örgütlemek için çalışmaktaydılar. Silah geçirmekte istihbarat yollamakta ve silahlı saldırılar, sabotajlar yapmaktaydılar. İstanbul’da oluşturulan ‘Karakol’ örgütü, Müdafaa-i Hukuk Teşkilatları, hem işgal altındaki İstanbul’da hemde Anadolu’daki ... Devamını Oku »

Ali Şükrü Bey,niçin öldürülmüştü?

Bu o günün politik tartışmaların geldiği noktayı aydınlatacak önmeli bir sorudur.Konuyla ilgili ayrıntılı bir araştıma yapan Mahmut Goloğlu da aynı soruyu sorar ve bu sorunun cevabını,o zamanki Meclis İkinci Başkanı Ali Fuad Paşanın,Meclis Basımevi Müdür Feridun Kandemir’in,Başbakan Rau Bey’in,Topal Osman’ı ele geçiren Muhafız Taburu Komutanı İsmail Hakkı Bey’in anlattıklarından ve Meclisteki oturumların tutanaklarından hareketle bulmaya çalışır.Ulaştığı sonuç şudur;”Topal Osman Ağa,Ali ... Devamını Oku »

Atatürk muhalifini boğarak öldürdüler

Karadeniz açıklarında ‘Komünist Mustafa Suphi’ ile 14 arkadaşını öldüren Kahya Yahya’yı, iddialara göre Atatürk’ün koruması Giresunlu Topal Osman Ağa infaz etmişti. Kahya cinayetini Meclis’te sürekli gündeme getiren ve Hilafet kurumunun kaldırılmasına karşı çıkarak Mustafa Kemal’le sert tartışmalara girişen Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey de Ankara’da Topal Osman’ın evinde boğularak öldürüldü. Halk Partisi’ne zor anlar yaşatan Ali Şükrü’nün katli, Meclis’te kıyameti ... Devamını Oku »

Söz “özür”den açılmışken…

Sayın Başbakan’ın 1937-38 ve 39 yıllarında olup bitenler yüzünden devlet adına Dersimlilerden özür dilemesi, elbette güzel bir jesttir. Nitekim, Kılıçdaroğlu ve ebedi muhalif Kamer Genç dışında kalan Dersimli önderler tarafından doğru algılanmış ve teşekkür edilmiştir. Ancak madem bu kapı açıldı, özür yelpazesini biraz genişletmek gerekir. Çünkü o yıllar geçekten de “özür” gerektirecek elim olayların bir biri ardına yaşandığı yıllardır… Meselâ ... Devamını Oku »

ALİ ŞÜKRÜ OLAYI

Birinci Mecliste Mustafa Kemal ve arkadaşlarının oluşturduğu 1. Grup ile Mustafa Kemal’e çeşitli nedenlerle muhalefet edenlerden oluşan 2. Grup sürekli çatışma içindedir. 2. Grubun liderlerinden biri de Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’dir. Dini konulardaki hassasiyetleri ile dikkati çeken Ali Şükrü Bey, Mustafa Kemal’in Hakimiyeti Milliye gazetesine karşılık Tan gazetesini çıkarmakla yetinmez bir de Hilafet yanlısı broşür bastırır. Lozan görüşmeleri sırasında ... Devamını Oku »