Son Haberler
Anasayfa » Etiket Arşivi: Yakın Tarih

Etiket Arşivi: Yakın Tarih

CHP, Türkiye’yi 20 Yıl Boyunca ‘İmam’sız Bıraktı!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nin, “İmam hatip liselerini CHP açtı” sözleri, partisinin özellikle tek parti döneminde din eğitimine bakışını yeniden gündeme getirdi. Türkiye İmam Hatip Hatipliler Vakfı’nın (TİMAV) resmî belgelere dayanarak hazırladığı İmam Hatip Tarihçesi adlı çalışma, tek parti iktidarının Türkiye’yi 1931’den sonra din eğitiminden mahrum bıraktığını ortaya koyuyor. 1950 yılı başlarında bir İngiliz gazetesi, tabloyu şu haberle özetlemiş: “Türkiye’de, cenazelerine ... Devamını Oku »

İstiklâl Mahkemeleri’nin kararttığı hayatlar

Bir sel gelir 1920’li yıllarda. Önüne aldığı birçok âlim ve masum insanı alır götürür. Geriye hiç dokunulmayan, her anımsayışta kanayan ve sessizce konuşulan hikâyeler kalır… İstiklâl Mahkemeleri’nden bahis açıyoruz… Herkesin korkup köşelerine çekildiği bir zamandır 1920-1927 tarihleri. İstiklâl Mahkemeleri’nin kurulduğu bu zaman dilimi, Cumhuriyet tarihinde en çok tutuklamanın yapıldığı yıllardır. Bu dönemde hiçbir menfi harekete bulaşmadan sadıkane yolunda yürüyenler ne ... Devamını Oku »

Mustafa Kemal, bir diktatör olmak istiyordu!

Mustafa Kemal, bir diktatör olmak istiyordu. Ancak bu hedefini gerçekleştirmede kimlere dayanacaktı? Bugün kendisini destekleyen ordu, yarın zafer ve kahramanlıklarını unutabilirdi. Meclisteki yandaşları her an tabancalarıyla onu desteklemeye hazırdılar, ancak cemiyet ve ülkeyi her an için onlarla korkutmayabilirdi. O halde yeni bir dayanak icad etmeliydi… Kendisi için mücadele verecek siyasî bir kurum oluşturmalıydı. İşte burada 1919′da çeşitli bölgelerde Rauf ve ... Devamını Oku »

1950 öncesinde din ve devlet ilişkisi

Büroya geldim, her sabah yaptığım gibi maillerimi açtım: Ne göreyim, onlarca dinleyicim, Başbakan’ın kürsüden gösterdiği belgelerin gerçekliğini soruyor… “Gerçekten de CHP iktidarı döneminde Elif-ba yasaklanmış mıydı?.. Evet, yasaklanmıştı…     Keşke yasak bundan ibaret olsaydı: Aynı dönemde mızraklı ilmihal bile yasaktı… Sebze küfelerinin altına saklanarak muhtaçlara ulaştırılırdı… İmam hatip yoktu… İlahiyat yoktu… Kur’an kursu yoktu… Çünkü dindar nesiller istemiyorlardı. Bunu ... Devamını Oku »

İskilipli Atıf’ı anmak ve anlamak

İskilipli Atıf, İstiklal Mahkemesi cinayetleri için sembolik anlam taşır. Aynı zamanda İskilipli Atıf, kayıp cesetler için özel bir önemi olan bir din alimidir.. İskilipli Atıf’ın mezarını bulup gün yüzüne çıkaran Dr. Mehmet Sılay’a teşekkür etmek gerek.. Dilerim bir gün faili meçhul cinayetlerin failleri gibi, kayıp mezarların yerleri de ortaya çıkar. İskilipli Atıf olayı, dönemin fikir hürriyeti ve basın hürriyetinin nasıl ... Devamını Oku »

Namüsait mahiyette tezahür etti

Şeriatı getirecekler… Padişahlık ilan edecekler… İstanbul’u başkent yapacaklar… Memleketi satacaklar… Irzımıza geçecekler… Şimdi de bu saçmalıklara bir yenisi eklendi: Atatürk’ün “gençliğe hitabesini” kaldıracaklar! Çok partili sistem mi ki bu, bir emirle kaldırsınlar, bir emirle koysunlar? Bir zamanlar Demirel’in “Ege denizi orada duruyor, sıkıysa götürsünler Ege’yi” demiş olduğu gibi, Atatürk’ün gençliğe hitabesi orada duruyor. Kimse ne kaldırabilir, ne virgülünü değiştirebilir. Tıpkı ... Devamını Oku »

Atatürk ve İnönü ayrılığı

İsviçre’de ki Nyon Kohferansına gönderilen Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras’a Atatürk ayrı, İnönü ayrı direktif vermişti. Bu da dışarıda hükümetin itibarını sarsmıştı. Sonunda Atatürk’ün dediği olmuştu. Bunun üzerine İnönü, Atatürk’ün yüzüne karşı kendisinin atlanarak bakanları ile direkt temas kurulmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş ve “Bu memleket daha ne kadar sarhoş masasından idare edilecek” diyerek ağır suçlama da bulunmuştur. Bu şüphesiz ... Devamını Oku »

Hayat Karabekir, babasını anlatıyor

Geçenlerde Karabekir Paşa’nın kızlarından Hayat Hanım’la konuşuyorduk. Babasıyla ilgili şu çarpıcı olayı anlattı: Ailece bir sünnet düğününe gidiyorlarmış. Tabii “karga” dedikleri sivil polisler de peşlerinde. Tramvaya binmişler, polisler de binmiş. Gidecekleri yere gelince kendileri inmiş tramvaydan. “Baktım” diyor, “babam sağa sola baktı. Sonra hareket eden tramvayın peşinden koştu, camını tıklattı ve vatmana “İçeride arkadaşlarımız var, söylesin de insinler, indiğimizi fark ... Devamını Oku »

Milli Türk Talebe Birliği

27 Mayıs’tan sonra yapılan gösteride İstanbul Üniversitesi’nin kapısına devasa bir Atatürk resmi asılmış ve üzerine “İzindeyiz” diye yazılmıştı. MTTB sonraki yıllarda kimlik değiştirecek ve Müslüman gençliğin adreslerinden biri olacaktı. Google Aramalarımilli türk talebe birliğiMTTBtalebetürk talebe birliğinin Atatürk e bakışımilli türk talebe birliği üzerine yazımttb anasayfa Devamını Oku »